חוק הגיוס נפל הערב (שני) בקריאה ראשונה בכנסת לאחר שחברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ הצביעה נגד. 54 תמכו בחוק ו-54 התנגדו, מה שהוביל לנפילתו. בתוך כך, בהנהלת הקואליציה שוקלים סנקציות נגד חברת הכנסת שבהצבעתה הפילה את החוק. לאחר מכן, התרחש בלאגן במליאה: הקואליציה הורידה את חוק שירות אזרחי מסדר היום, שכן אין שר שיציג את החוק.

"בשבוע שעבר הקואליציה שאני חברה בה חצתה שני קווים אדומים", הסבירה חברת הכנסת רינאוי-זועבי את הצעד שלה. "ההתנהלות בנגב של הממשלה, המשרד לביטחון הפנים, משרד השיכון, המשטרה וקק"ל, נגד האזרחים הערבים הבדואים הייתה לאות קלון של מדיניות ברוטלית, אטומה ודורסנית". היא הוסיפה כי "אתמול הממשלה תמכה בהבאת הצעת חוק גזענית ופשיסטית של הציונות הדתית בנושא חוק הלאום. בעבר הגשנו מתווה צודק וראוי לחוק האזרחות אשר יבטיח את כבוד האנשים, אך לצערי שרת הפנים איילת שקד נפנפה בהבטחותיה הללו ולא קיימה אותן".

ג'ידא רינאוי-זועבי (צילום: Avshalom Sassoni, פלאש/90 )
חברת הכנסת רינאוי-זועבי | צילום: Avshalom Sassoni, פלאש/90


לדבריה, "איני יכולה לעבור על כך לסדר היום, ועל כן בצעד של מחאה, הצבעתי היום בעד מצפוני, בעד החברה הערבית ונגד הצעות חוק שהממשלה רצתה לקדם - חוק הגיוס וחוק שירות לאומי. הקואליציה הזו הבטיחה שינוי, גם כלפי החברה הערבית. חובת ההוכחה היא על הממשלה".

חבר הכנסת בועז טופורובסקי מיש עתיד ביקר את הצעד של זועבי:

בתוך כך, הודיעו ראש הממשלה בנט, שר הביטחון גנץ ושר החוץ לפיד כי ביום רביעי תניח הקואליציה את הצעת חוק הגיוס מחדש עם בקשה לפטור מחובת הנחה. ההצעה תעלה להצבעה במליאה בשבועות הקרובים.