בצל הפיגוע הקשה אמש (ראשון) בחדרה, שרי החוץ של ישראל, ארה"ב, מצרים, בחרין, איחוד האמירויות ומרוקו שמשתתפים ב"פסגת הנגב" בשדה בוקר, נשאו בזה אחר זה את הנאומים שחתמו את הוועידה. השרים התייחסו לסוגיות המרכזיות שבהן דנו בפסגה, ובראשן איראן, וכן לפיגוע אתמול שבו נהרגו שני לוחמי מג"ב.

ששת שרי החוץ בפסגת הנגב (צילום: לע"מ)
שרי החוץ | צילום: לע"מ

שר החוץ לפיד פתח את הנאומים: "אתמול טרוריסטים הכו בלב ישראל, בשני מובנים: לב המדינה ובלב של הישראלים. רצח לשם רצח, טרור לשם טרור. שולח את תנחומיי למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים. מטרת המחבלים היא להרתיע ולהפחיד אותנו. הם לא ינצחו, לא ניתן להם".

ששת שרי החוץ בפסגת הנגב (צילום: לע"מ)
פסגת שרי החוץ | צילום: לע"מ

"המפגש הזה בינינו הוא משהו שאנשים חשבו שאי אפשר להאמין שיקרה, שאי אפשר היה לחזות שהוא יקרה. הם טעו. הוא קרה מפני שאנחנו האמנו בו, הוא קרה מפני שזה החזון שהצבנו לעתיד האזור שלנו".

ששת שרי החוץ בפסגת הנגב (צילום: לע"מ)
ששת שרי החוץ בפסגת הנגב | צילום: לע"מ

"אתמול בלילה החלטנו להפוך את פסגת הנגב לפורום קבוע. יחד עם ידידתנו הקרובה ביותר, ארה"ב, אנחנו פותחים היום דלת בפני עמי האזור, כולל הפלסטינים, כדי להציע להם להחליף את דרך הטרור וההרס ולחלוק איתנו עתיד של קדמה והצלחה. הארכיטקטורה החדשה הזו, היכולות המשותפות שאנו בונים, מפחידה ומרתיעה את אויבינו המשותפים – בראש ובראשונה את איראן ושלוחותיה. יש להם ממה לפחד".

אחריו קיבל את זכות הדיבור שר החוץ האמריקני בלינקן, שפתח את דבריו בהתייחסות לפיגוע: "אני מבקש להתחיל בגינוי הפיגוע הנוראי אמש, שבו נרצחו שני שוטרים בני 19. בשם הנשיא ביידן אני שולח את תנחומיי למשפחות ההרוגים. אף משפחה לא צריכה לסבול אובדן שכזה. מה שאנחנו עושים כאן זה בדיוק ההפך מההרס, החורבן וההרג. לעונג עבורי לעמוד אתכם כאן ביחד בישראל. עד לא מזמן הפסגה הזאת הייתה בלתי אפשרית".

לדבריו, "אחד הנושאים שדיברנו היום עליהם זה כיצד הסכמי אברהם והנורמליזציה בין המדינות שעומדות כאן היום יכולים לסייע לחיים של הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית". הוא הבהיר ש"הסכמי השלום האזוריים אינם מהווים תחליף להסכם עם הפלסטינים".

פגישת שרי החוץ בפסגת הנגב (צילום: לע"מ)
המשתתפים ב"פסגת הנגב" | צילום: לע"מ

עבד אל-לטיף אל-זיאני, שר החוץ הבחריני, היה הבא בתור שדיבר: "היה לי עונג גדול להשתתף בפסגה הזו. אני רוצה להתחיל בגינוי הפיגוע אמש, ומביע תנחומים למשפחות ההרוגים. אני מבהיר את עמדתנו הבלתי מתפשרת נגד טרור. אנחנו צריכים להפוך את הסכמי אברהם למעשים ולפרקטיקה נגד כוחות הטרור, כמו חיזבאללה והתוקפנות האיראנית".

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, הוסיף: "השיחות היו קונסטרוקטיביות וטובות, והתמקדו באיומים ובאתגרים המשותפים. אנחנו רואים התפתחות ביחסים בין ישראל למצרים ורואים שהדרך שסללנו לפני 44 שנה מקבלת ביטוי ממשי. דיברנו על החשיבות של היחסים בין ישראל לפלסטינים, על חשיבות פתרון שתי המדינות שבו מזרח ירושלים היא בירת הפלסטינים. זה נושא חשוב, ומצרים רוצה שישראל והפלסטינים יסיימו את הסכסוך".

ששת שרי החוץ בפסגת הנגב (צילום: לע"מ)
לפיד ובלינקן | צילום: לע"מ

גם נאסר בוריטה, שר החוץ המרוקני, דיבר על יחסי ישראל והפלסטינים: "אנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין שחיות זו לצד זו ומזרח ירושלים היא בירתם של הפלסטינים. אנחנו חושבים שזה אפשרי". לפני כן הוא גינה את הפיגוע והוסיף: "הפסגה היא לא צעד אופורטוניסטי, אלא החלטה טבעית שמבוססת על היחסים בין המדינות. למדתי שתושבים ברחובות שלמים בדימונה ובירוחם מגיעים ממרוקו".

האחרון היה עבדאללה בן זאיד, שר החוץ של איחוד האמירויות. ראשית הוא פונה ללפיד וכינה אותו "חבר". לאחר מכן דיבר על החוויה שלו בפסגה: "מאז הסכם השלום של ישראל ומצרים, איבדנו 43 שנים שלא הכרנו זה את זה, שבהן יכולנו לשנות נרטיב שאליו גדלו עמים. זו הפעם הראשונה שלנו בישראל. אנחנו רוצים לדעת דברים עליה, ואנחנו סקרנים. זה הזמן לבנות קשרים חזקים. אני רואה אלפי תיירים ישראלים שמגיעים לאמירויות, זה מבטא כמה אנחנו רוצים להכיר זה את זה. זה משקף כמה אנחנו מתנגדים למה שקרה אמש".