הקמפיין שסוחף המונים - וספק אם יגיע ליעדו: היום (ראשון) הועלה לרשת קמפיין גיוס כספים (גיוס המונים) למען מימון המשפט של נתניהו. המהלך, שיזם העיתונאי ינון מגל, צבר תומכים רבים - ובתוך שעות גויסו מיליון וחצי שקלים. אך בזמן שהקמפיין הופך לוויראלי, הולכים וגוברים סימני השאלה. גם ראש הממשלה לשעבר, שלפי הפרסומים מתקרב להסדר טיעון, מרחיק את עצמו מהגיוס: מטעמו של נתניהו נמסר כי הוא אינו עומד מאחורי הקמפיין ולא קשור אליו בשום דרך.

תקנון ועדת האתיקה (שעדיין לא הוקמה בכנסת הנוכחית) קובע כי צריך אישור מראש של הוועדה לגיוס תרומות עבור חבר כנסת. לפי התקנון, חבר הכנסת צריך להגיש בקשה בכתב ולפרט בה את הצורך בתרומה - ואחרי שיאושר הדבר, ייפתח חשבון כנסת נפרד. הקמפיין שהועלה היום מגייס כספים דרך עמותה קיימת - עמותת "מוסרי" - ומועבר לחשבון קיים. 

אתר גיוס הכספים לא עמד בשלבים מסוימים בעומס - והושבת לזמן קצר. מגל הבהיר לא מדובר בהשבתה בגלל סיבה משפטית: "האתר פשוט שוב קרס בשל העומס המטורף על השרתים".

ברל'ה קרומבי, אחד מאנשי הקמפיין, הסביר בשיחה עם N12 מה בכוונתם לעשות עם הכסף אם נתניהו אכן יילך על הסדר טיעון: "אם נתניהו יילך לעסקה אנחנו נשלם עם הכסף את ההוצאות של המשפט עד עכשיו, ואחרי זה בשיתוף עם הציבור נחליט מה עושים. נפנה לציבור, או שזה יילך למלחמה בדיקטטורה המשפטית, או שנחזיר לציבור, כל האופציות פתוחות".

"אם זה לא יילך, כעיקרון רוב הסיכויים שאנחנו נחזיר את הכסף, נוריד את העלויות ונחזיר את הסכום היחסי לאנשים", הוסיף. "אבל קודם כל, אחרי שנממן את ההוצאות משפט עד עכשיו, את מי שיישאר נחזיר לאנשים. אנחנו מכוונים להגיע ל-7 מיליון שקל בעזרת ה', לדעתי נצליח בעזרת ה'".

קרומבי הבהיר: "אף אחד לא ביקש ממני לעשות את זה. בעבר פנו אליי הרבה והציעו, אני בתחום שלי אני מלווה גיוסי המונים, עשיתי מעל 150 גיוסי המונים, גיוסים מאוד גדולים בציבור הדתי לאומי, ופנו אליי הרבה אנשים עם היוזמה הזאת בעבר 'תעשה לנתניהו'. פנו אליי הרבה אנשים ועכשיו פשוט ינון מגל הרים את היוזמה והציע ללכת עם זה, ואני אמרתי לו "'אחי, בוא אני אעזור לך'".

גיוס המונים נתניהו (צילום: givechak)
קמפיין גיוס ההמונים | צילום: givechak

עוד הוסיף: "בינתיים אנחנו לא עוצרים את הפרויקט, אם בימים הקרובים תחתם עסקת טיעון כמובן שנעצור את זה מיד ואז הכסף יהיה לעזרה בדברים שאנחנו מאמינים בהם. אני עושה את הקמפיין פרו בונו, הכול גלוי, הכול שקוף - יש את העלות של הסליקה -1.5%, יש את העלות של האתר - 3% בלבד, והעלות של העמותה שסלקנו דרכה שיש לה את ההוצאות והקבלות וזה - 0.5% וזהו, אף אחד לא עושה פה קופה, אף אחד לא עושה פה סיבוב הכול גלוי לציבור".

"ההחלטה הזו היא חריג לחוק המתנות"

עו''ד הידי נגב, מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון, אמר ל-N12: "החלטת ועדת האתיקה של הכנסת בעניין תרומות לצורך רפואי או לצורך הוצאות משפטיות (החלטה מס' 56/20) קובעת חובה לקבל מראש את אישורה לגיוס תרומות להוצאות משפטיות. הוועדה תדון על יסוד בקשה מכתב של חבר הכנסת ומתורם בודד ניתן לקבל עד 5,000 ש"ח". הוא הדגיש כי "ההחלטה הזו היא חריג לחוק המתנות ולחוק מימון מפלגות, שאוסרים על נבחרי הציבור לקבל מתנות, טובות הנאה או מימון למטרותיהם שלהם".

"לכן אם לא מתקבל אישור הוועדה מראש לקבלת התרומות יכול והדבר ייחשב לעבירה פלילית", הוסיף עו"ד נגב. "יצוין שכרגע, ועדת האתיקה לא הוקמה ומי שמעכב את הקמתה הוא דווקא יו"ר האופוזיציה שלפי פרסומים לא מאשר לחברי האופוזיציה לקבל את מינוי יו"ר הכנסת".

הוא הוסיף כי "חשוב לציין שסעיף 5 להחלטה הנ"ל קובע כי חבר הכנסת לא יקבל תרומה בעילום שם או מתאגיד - ולכן למעשה אסור לו לקבל את הכספים מהעמותה. הוא מחוייב להעביר דיווח מפורט לוועדת האתיקה ובו כל שמות התורמים במדויק".

ינון מגל מציע לתרום כלייה (צילום: החדשות)
יזם את הקמפיין. ינון מגל | צילום: החדשות

בתוך כך, עו"ד שחר בן מאיר פנה לפרקליט המדינה ולרשם העמותות, במטרה לבדוק את קמפיין גיוס ההמונים ואת עמותת "מוסרי", בחשד שבוצעו עבירות פליליות על ידי העמותה. הוא הבהיר כי אם כספי התרומות ישמשו לתשלום הוצאות נתניהו במשפט הפלילי – מדובר בעבירה פלילית. בנוסף, הבהיר כי גם אם ייעוד הכספים הוא לדם מימון הוצאות משפטיות, מסתכנת העמותה בביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים, או סיוע לביצועה.

בנוסף לכך, הבהיר עו"ד בן מאיר כי "גם במקרה של פרויקט הגיוס ללא קבלת אישור מוועדת האתיקה, מסתכן הן ח"כ נתניהו והן כל מי שפועל לגיוס הכספים בעבירה של מרמה הפרת אמונים". עו"ד בן מאיר הזהיר כי אם לא תיפסק הפעילות – הוא יפעל בעניין בכל דרך משפטית.

שי גליק, מנכ"ל ארגון "מוסרי" (בצלמו), טען בשיחה עם N12 כי כל הפעילות חוקית: "אנחנו ארגון שעוזר לכל אחד, מראש ממשלה ועד סנדלר". הוא ציין כי "אנחנו פועלים בצורה חוקית בלבד, הכסף כרגע בנאמנות, שקל לא יצא מהכסף עד שיהיה אישור מהיועץ המשפטי של הכנסת או מוועדת האתיקה, הראשון מבינהם שיקום". לדבריו, "ברגע שיאשרו לנו להוציא את הכסף אנחנו נוציא אותו לעורכי דין כמובן, לא לגלידות של ביבי או משהו כזה".

"הנקודה היא שאנחנו מייצגים כל בן אדם שצריך עזרה, לא משנה אם זה ראש ממשלה או סנדלר", הוסיף גליק. "כל הכסף שמור בנאמנות, שקל לא ייצא בלי אישור חוקי. אם נתניהו הולך להסדר טיעון אז נחזיר את הכסף לתורמים". לדבריו, "אני לא מגייס כסף לנתניהו כי יש לו כסף או אין לו כסף. גם החוק עצמו מתיר ייצוג חינם, סנגוריה ציבורית לאדם מליונר. |הנקודה היא יותר עמוקה היא, כל מי שתורם יודע שיש לבנאדם את הכסף, אני לא חושב שיש מישהו שיושב בבית ואומר - אין לביבי את הכסף. הנקודה העמוקה היא שיש פה הבעת מחאה בפרקליטות שהם חושבים שיש פה אכיפה בררנית שזה הדגל של הארגון שלנו".

דפנה ליאל ויובל אראל השתתפו בהכנת הידיעה.