הנאום של נתניהו בפני עבאס: יו"ר רע"ם חשף היום (רביעי) במליאה פרטים נוספים על המשא ומתן שערך עם בנימין נתניהו לאחר מערכת הבחירות האחרונה.

"אני רוצה להגיד לכם שאת הנאום שקרא בנימין נתניהו בבלפור מולי, על השותפות בין הליכוד לרע"ם, וכתב אותו יואב קיש – אני לא אשכח", אמר עבאס. "עכשיו אתם רוצים להציג אותנו כתומכי טרור?". את הדברים הוא סיפר על רקע האמירות של חברי הליכוד, שיוצאים נגד שיתוף הפעולה בין רע"ם ובין ימינה ושאר סיעות הממשלה.

מנסור עבאס וביבי נתניהו (צילום: ערוץ כנסת)
הסודות מהשיחות בבלפור נחשפים, נתניהו ועבאס | צילום: ערוץ כנסת

"יואב, אתה כתבת את הנאום", פנה עבאס לחבר הכנסת יואב קיש והזכיר דברים שנאמרו לטענתו בפגישה על חזון לשותפות בין הליכוד ורע"ם. "הוא (נתניהו) הקריא לי את הנאום. אני אומר לך (קיש) 'איזה נאום נפלא' – אתה אומר לי 'אני כתבתי את זה'. זה מה שהיה". לאחר פנייתו של עבאס לקיש, פצחו חברי הקואליציה במחיאות כפיים רמות וחלקם אף דפקו על הכיסאות ועל השולחנות.

נתניהו מאבד לגיטימיות?

הציטוטים שהביא עבאס, שנחשב לאחד מחברי הכנסת הדיסקרטיים ביותר במערכת הפוליטית, מגיעים לצד אובדן הלגיטימיות של נתניהו בעיניו. תחילה, העדיף יו"ר רע"ם לשתף פעולה עם גוש הימין בהובלת נתניהו עקב הדעות השמרניות והמסורתיות בגוש, כמו גם בשל רצונו לזכות בגושפנקא ציבורית רחבה. עם זאת, לאחר שהקים בסופו של דבר ממשלה עם בנט וראה כיצד נתניהו נוהג בו מאז, עבאס התחיל לספר מה קרה מאחורי הקלעים במהלך הפגישות של השניים בבלפור.

על אף הציטוטים, ניתן לומר שעבאס עדיין משדר מ"מחלקת הפרומואים". הוא מרבה לומר משפטים כמו "חכו שאני אספר מה היה בבלפור", ולא שובר את תדמיתו כאדם דיסקרטי. למרות הרמיזות של עבאס, בליכוד עדיין מתבצרים בעמדתם כי השיחות עם עבאס עסקו רק בנושא חוק הבחירה הישירה ולא בכניסה לקואליציה. בשני הצדדים חושדים שלצד השני יש הקלטות של השיחות – שלפחות כעת לא מתפרסמות.