בשב"כ החליטו להצמיד אבטחה לשר הדתות מתן כהנא בעקבות מידע שלפיו קבוצה דתית-קיצונית הוציאה נגדו "דין רודף" – כך פורסם אמש (חמישי) ב"הארץ". לפי הדיווח, מקור ביטחוני טען כי איום בחומרה כזו לא הוטל על פוליטיקאי מאז שהוצא "דין רודף" נגד ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין.

פסק ההלכה בעניינו של כהנא ניתן ככל הנראה בשבוע שעבר, והמידע לגביו התקבל בשב"כ בתחילת השבוע. לפי הדיווח, המהלך קשור לרפורמות הכשרות והגיור שמוביל השר כהנא, למעורבותו בקידום מתווה תפילה חדש בכותל ולחלקה של מפלגת ימינה בהקמת הממשלה. על פי ההלכה, "דין רודף" מתיר לפגוע ואף להרוג אדם שבכוונתו להרוג אדם אחר.

בתחילת השבוע הודיע השב"כ לשר כהנא כי מעתה יוצמד לו מאבטח, בעקבות איומים חדשים על חייו, שהגיעו לידי הארגון - והובילו להחלטה על המהלך. לפני כחודש, סיפרה שרת הפנים איילת שקד, גם היא ממפלגתו של כהנא, על הסתה נגדה. "גם שר המשפטים וגם אני לא אמורים להיות מאובטחים ואנחנו עם אבטחה", סיפרה. "זה לא אמור להיות ככה - מקווה שהרוחות יירגעו".

בריאיון ב"מהדורה המרכזית" הוסיפה השרה שקד כי "ההסתה היא ברשתות על ידי הרבה מאוד אנשים, היא קיימת ובעוצמות גבוהות". לדבריה - "זו החלטה תקדימת ששני שרים שלא צריכים להיות מאובטחים - מקבלים החלטה לכל כך הרבה זמן".

התערבות השב"כ נחשבת חריגה יחסית, שכן על פי החוק, הוא אינו רשאי לאבטח שרים בממשלה אלא בהחלטה חריגה של ועדת השרים לענייני שב"כ. גורם ביטחוני סיפר ל"הארץ" כי בשנים האחרונות התקבלו איומים שונים על פוליטיקאים, ובהם גם כאלו שמקורם בקבוצות דתיות קיצוניות. עם זאת, איום מהסוג הזה לא הוטל לדבריו על פוליטיקאי מאז רבין.