ועדת האתיקה תוקם בכל זאת - בפורמט חדש? במשך 5 חודשים מנסה יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי, להקים את ועדת האתיקה בהסכמה עם האופוזיציה. הוא נפגש עם ראשי סיעות האופוזיציה וניהל איתם שיח ארוך שאף הביא לשינוי מתווה הוועדות לטובת האופוזיציה ולדחיית עתירת האופוזיציה לבג"ץ. הוא חיכה כי האמין שכשהתקציב יעבור, אולי יהיה ניתן לפעול בהסכמה. אלא שבזמן הזה, התנהגות חלק מחברי הכנסת החמירה באופן קיצוני - ועלה צורך קריטי להקים את הוועדה. לצערו, גם לאחר התקציב ושיפור המתווה הוא זכה לסירוב עיקש מהאופויזציה להקמת הוועדה בהסכמה. 

השבוע הוא החל במהלך גדול וחד-צדדי להקמת ועדת האתיקה - זאת לאחר שהוציא כתבי מינוי כדי להפעיל את הוועדה עם חברי אופוזיציה מהרשימה המשותפת - אלא שבמשותפת לא מסכימים להיות הנציגים הבלעדיים של האופוזיציה, מה שהוביל למצב שבו לא ניתן להקים את הוועדה שכל כך הכרחית לטיפול במקרים קיצוניים שמתרחשים בבית המחוקקים. 

לכן, לוי מקדם מהלך מהיר של חקיקה לתיקון חוק חסינות חברי הכנסת, שבו נמצאים סעיפי ועדת האתיקה, כדי לוודא שהוועדה תוקם גם אם יהיה סירוב של מי מהצדדים לכהן בה - כך פרסמנו הערב (שישי) לראשונה ב"אולפן שישי".  לא ברור האם מדובר בחוק שיאפשר לחברי כנסת לשעבר לכהן בוועדה או שתינתן אפשרות לקואליציה להקים אותה אם חברי האופוזיציה מחרימים אותה. כך או כך - לוי נחוש לקדם את החוק על מנת לאפשר את הקמת הוועדה בהליך מהיר. 

מלשכת יו"ר הכנסת נמסר בתגובה: "מתוך אחריות להתנהלות תקינה וראויה של הכנסת, יו"ר הכנסת נחוש להפעיל את ועדת האתיקה. אי אפשר להמשיך עם השיח האלים בכנסת. חייבים לפעול כדי שהמצב ישתנה. זה הכרח המציאות".