המתיחות בקואליציה נמשכת. אחרי שאיילת שקד הביעה ספקות באשר לקיום הרוטציה בין בנט ללפיד, הערב (חמישי) חשפנו ב"מהדורה המרכזית" שראש הממשלה בכבודו ובעצמו מחזיק באותה דעה. בשיחה סגורה שקיים בחודש האחרון עם מקורביו, אמר בנט: "יש סיכוי טוב שהרוטציה לא תתממש. אני מעריך שלא תתקיים, והממשלה תתפרק בסבירות לא מבוטלת בין העברת התקציב לבין מועד החילופים - ממגוון סיבות". אחרי הפרסום, בנט צייץ: "הפרסומים לא משקפים את עמדתי - לפיד שותף הגון וחבר". גם לפיד הגיב: "לא יסיטו אותי מדרכי בהקלטות - אנחנו לא מתעסקים בשטויות".

יותר שיסוי משינוי - המתיחויות בקואליציה

על אף התחזית הסקפטית של בנט, כדאי דווקא לשים לב למה שאין בדברים שלו: התחייבות מפורשת להפר את הסכם הרוטציה עם עמיתו לפיד, כפי שעשה ראש הממשלה לשעבר נתניהו עם ההסכם שעליו חתם עם בני גנץ. עם זאת, בנט, כמו רבים אחרים, מעריך שהדינמיקה הרעועה בין המפלגות השונות תגרום לבסוף לנפילת הממשלה.

בנט ולפיד בישיבת ממשלה ראשונה
בנט ולפיד. יקיימו את הרוטציה?

בלשכת רה"מ נמסר בתגובה על הדיווח: "כפי שאמר מן הרגע הראשון – ראש הממשלה בנט יקיים את הסכם הרוטציה במלואו. השותפות עם רה"מ החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד, מתבססת על אמון הדדי ועל הגינות. לקראת העברת התקציב, שמבטיח את יציבות הממשלה, מתפרסמים כצפוי ציטוטים שונים מתקופות שונות, שנאמרו כהערכה בלבד. התקציב יעבור והשותפות תימשך".

בתגובה על פרסום, צייץ ראש הממשלה בנט: "יאיר לפיד הוא שר חוץ מצוין, שותף הגון וחבר. הפרסומים האחרונים לא משקפים את עמדתי, ובוודאי לא את מחויבותי להסכם עמו. לחצנו יד. מיום הקמת הממשלה, יאיר עושה מאמצים כבירים לשמור על יציבותה - בממלכתיות, ובאחריות. נתעלם מרעשי הרקע. התקציב יעבור, והממשלה תמשיך לקחת את ישראל קדימה".

שר החוץ לפיד הגיב על הפרסום במהדורה בחשבון הטוויטר שלו: "מצטער לאכזב את יריבינו, דיברת הערב עם בנט על כל הנסיונות השקופים לסכסך בינינו רגע לפני התקציב, לא יקרה. גם לרה"מ וגם לי יש מטרה אחת: להעביר תקציב ולחזק את הממשלה. לא יסיטו אותי מדרכי בהדלפות והקלטות שנועדו רק להזיק. אנחנו לא מתעסקים בשטויות והם לא יצליחו לקלקל את האווירה הטובה בממשלה. נמשיך לעבוד טוב יחד לטובת מדינת ישראל".

שקד נגד לפיד וגנץ, כחול לבן נגד העבודה

הדיווח הערב מגיע לאחר שאמש פרסמנו הקלטות של שרת הפנים איילת שקד, שבהן הטיחה ביקורת חריפה בשותפיה לקואליציה. את שר החוץ יאיר לפיד, למשל, היא כינתה "שטחי" והעריכה שהרוטציה בינו לבין בנט לא תתקיים בסוף. כמו כן, שקד ביקרה את עבודתו של לפיד וטענה שהוא "עושה פיגוע בכל שבוע ונפתלי מחלץ".

כמו כן, שקד טענה ששר הביטחון בני גנץ "גרוע מלפיד" ואמרה ש"הוא לא ראש ממשלה, הוא יפרק את העסק". אחרי הדיווח נמסר מטעמה של שקד: "הדברים נאמרו בשיחה סגורה בשעת כעס לאחר שפורסמו תדרוכים נגד השרה. השרה שקד מצרה על הדברים ומצטערת אם פגעו במישהו".

מלבד החזית מול שקד, שר הביטחון נקלע לאחרונה לעימות פומבי גם עם חברי הצד השמאלי של הממשלה. במפלגת העבודה תקפו את ההחלטה לקדם בנייה של אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון, וטענו שזה יוביל להגברת המתיחות מול ארה"ב: "מי שמכריז הכרזות מדיניות עם השלכות בין-לאומיות באופן חסר אחריות, בלי תיאום ובלי הכנה, ומי שמאשר בנייה של 3,000 יחידות דיור ביו"ש, איך נאמר, רבין הוא לא".

בכחול לבן לא נותרו חייבים וענו לביקורת משמאל, תוך שהם מכוונים את החץ לעברה של שרת התחבורה מרב מיכאלי: "מי שקורא לסרבנות לגיוס שלא יטיף על אחריות מדינית וביטחונית".

גם בימינה לא רגוע בימים האחרונים, לאחר שפרץ עימות בין חברי הכנסת שירלי פינטו ואביר קארה - שאף עזב בהפגנתיות את קבוצת הוואטסאפ הסיעתית תוך שהוא מכנה את חבריו "מטומטמים". הרקע לעימות הוא ביקורת שהטיחה פינטו בעמיתה לאחר שטען שחובת ההנגשה לבעלי מוגבלויות היא "קומוניזם". עם זאת, לאחר "סולחה" בהובלת ראש הממשלה קארה שב לקבוצה הסיעתית.