טראמפ במתקפה חסרת תקדים: בהקלטות שפרסמנו הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע", נשמע נשיא ארה"ב לשעבר מדבר על בנימין נתניהו באופן שלא שמעתם קודם לכן. הביקורת החריפה של דונלד טראמפ כלפי ראש הממשלה לשעבר נתניהו נאמרה בריאיון שהעניק לעיתונאי ברק רביד בספר "השלום של טראמפ". הטריגר - הקלטה מצולמת, שבה נתניהו בירך את ג'ו ביידן לרגל בחירתו. 

"ביבי נתניהו, לפני שהעט בכלל יבש, לכתוב הודעה, אפילו לא הודעה, לעשות קלטת (הקלטה) לג'ו ביידן ולדבר על הידידות המופלאה. הם לא היו מיודדים, מכיוון שאם הם היו מיודדים - הם לא היו עושים את העסקה מול אירן. ונחש מה? עכשיו הם הולכים לעשות זאת שוב - ואם יעשו את זה, ישראל בסכנה גדולה מאוד", אמר טראמפ. הוא הוסיף כי "הייתי מאוכזב מביבי אפילו ברמה האישית. כשיש לנו בחירות שהיו 'מכורות מראש', כמו בחירות במדינת עולם שלישי, אני חושב שזו בגידה אישית איומה. לא דיברתי איתו מאז. Fuck him. נו קדימה, מה עוד?".

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
טראמפ: "מאוכזב מביבי, לא דיברתי איתו מאז" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

 ומה חשבת כשביבי התחיל לדבר על סיפוח חלקים בגדה המערבית?

"כעסתי ועצרתי את זה כי זה כבר הלך יותר מדי רחוק כשהוא עשה את ה'בוא נספח הכל ונבנה על זה', ואנחנו לא היינו מרוצים מכך".

שמעתי שבפגישה הראשונה שלכם אמרת לו: "מה הבעיה אם תפסיק את הבניה לתקופה מסוימת, שנה, שנתיים?". תפסיק את הבניה בהתנחלויות - והוא לא ממש היה מרוצה מזה.

"בדיוק. אמרתי לו, למה אתה עושה את זה? ביבי לא רצה לעשות עסקה. אפילו לאחרונה כשבאנו עם המפות והכל הוא אמר: 'זה טוב, זה טוב'. תמיד הכול היה נהדר, אבל הוא לא באמת רצה לעשות עסקה. אני לא יודע אם הוא לא רצה הסכם מסיבות פוליטיות או אחרות. חבל שהוא לא אמר שהוא לא רוצה עסקה, כי המון אנשים היו מסורים לתהליך ועבדו מאוד קשה. אבל אני לא חושב שביבי היה חותם על עסקה אי פעם. זו דעתי. אני חושב שהגנרל (גנץ) רצה לעשות עסקה".

עבאס - "כמעט כמו אבא"

אחד ההיבטים המפתיעים בהקלטות טראמפ הינו יחסו האוהד לאבו מאזן, יו"ר ראש הרשות הפלסטינית. טראמפ נשמע משבח את עבאס ונראה כי לדעתו מדובר בפרטנר משמעותי לקידום תהליך מדיני.

"חשבתי שהוא (אבו מאזן) רוצה לעשות הסכם יותר מנתניהו. ואני אהיה כן, הייתה לי פגישה מעולה איתו, עם עבאס, כן? בילינו הרבה זמן ביחד, דיברנו על הרבה דברים, והוא היה כמעט כמו אבא. הוא היה כל כך נחמד, הוא לא יכול היה להיות נחמד יותר. אחרי פגישה עם ביבי למשך 3 דקות, הסתכלתי עליו ואמרתי 'אתה לא רוצה לעשות הסכם, לא?' והוא אמר 'האמת...', והעובדה היא - אני לא חושב שביבי אי פעם רצה לעשות הסכם".

אבו מאזן וטראמפ בימים טובים יותר (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ: "חשבתי שאבו מאזן רוצה הסכם יותר מנתניהו" | צילום: רויטרס, חדשות

למה? 

"אני חשבתי שהפלסטינים יהיו בלתי אפשריים ושהישראלים יעשו כל דבר בשביל שלום והסכם. מצאתי שזה לא נכון".

אז הכל בשבילו, זה הכול אומר, אתה יודע 'אני רוצה שלום' - זה הכול רטורי?

"אני לא יודע מה זה. אולי זאת פוליטיקה. עצרתי את ביבי באמצע משפט ואמרתי: 'ביבי, אתה לא רוצה לעשות הסכם'. אמרתי לו שהייתה לי פגישה מאוד טובה עם עבאס, ואנחנו בהחלט יכולים לעשות הסכם".

ומה הייתה התשובה כשאמרת לו את זה?

"'בוא נחשוב על זה, בוא לא נתקדם מהר מדי', אתה יודע. אחרי שהתחלנו לדבר אמרתי: 'חכה רגע, אתה לא רוצה לעשות הסכם'".

"אף אחד לא עשה לביבי יותר ממני"

ואולי דווקא משום כך, נשאלת השאלה מדוע טראמפ המשיך להחצין כל הזמן את יחסיו הקרובים עם נתניהו. יש פה כמובן פוליטיקה פנימית אמריקנית ורצון שהוא ישאר בשלטון, עד כדי כך שטראמפ היה מוכן לתת לנתניהו "מתנות" יקרות ערך.

אז התאכזבת ממנו?

"אף אחד לא עשה יותר לביבי ולישראל משאני עשיתי. נתנו הרבה כסף, ואני נתתי. או חיילים, כל דבר שעשינו. אבל שוב, אם מסתכלים על רמת הגולן, אתה יודע, רמת הגולן הייתה דבר גדול". בהמשך הוסיף טראמפ: "אמרתי לדיוויד פרדימן: 'תן לי הרצאה של חמש דקות על רמת הגולן, למה זה חשוב', עצרתי אותו אחרי דקה. זה גבוה, אסטרטגי, זה כל כך חשוב נכון? השגתי את זה בשבילכם".

רמת טראמפ
"השגתי את ההכרה ברמת הגולן בשבילכם"

"אנשים אומרים שזו הייתה מתנה של ביליון דולר, אני צודק?", הוא שואל. "אל תשכח, רמת הגולן - 52 שנים, עכשיו זה 54 שנים. הוא היה מפסיד את הבחירות אילולא אני. אז הוא עשה תיקו, הוא עלה בהרבה - ב-10 או ב-15 נקודות אחרי שעשיתי את רמת הגולן. אף אחד לא עשה יותר לביבי, ואני חיבבתי את ביבי, אני עדיין מחבב את ביבי. אבל אני גם אוהב נאמנות".

"הפלסטינים שנאו את נתניהו שנאה יוקדת"

בחזרה ל"גנרל", כך מכנה טראמפ את שר הביטחון בני גנץ. אנשיו עומדים להשיג לראש הממשלה החליפי תמונה בבית הלבן, שאותה ניסו אנשי נתניהו למנוע בכל הכוח ללא הצלחה. זהו הרושם שהותיר, מבעד לקולו של טראמפ.

"בני גנץ - מאוד חיבבתי אותו, חשבתי שהוא נהדר. הוא הגיע לבית הלבן, והוא היה מישהו שלדעתי הוא אדם שהיה קל הרבה יותר לעשות איתו עסקים מול הפלסטינים".

קל יותר מאשר עם נתניהו או קל יותר לעומת מה?

"כן. מאשר עם נתניהו. הפלסטינים שנאו את נתניהו שנאה יוקדת. הם לא שנאו את גנץ".

שר הביטחון בני גנץ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (צילום: רויטרס)
"הפלסטינים שנאו את נתניהו שנאה יוקדת ולא שנאו את גנץ" | צילום: רויטרס

ומה חשבת עליו ברמה האישית?

"חיבבתי אותו. חשבתי שהוא איש מרשים מאוד. הוא אוהב את ישראל. אני פשוט לא הבנתי מה קרה לו, כי שמעתי שבנקודה מסוימת ביבי אמור היה לעזוב והוא היה אמור לעלות לשלטון ופתאום אנחנו הולכים לבחירות. חיבבתי את הגנרל (גנץ) מאוד. אני אמרתי לך, לג'ארד ולדיוויד, אם הוא היה הבחור, אם הוא ינצח, אני חושב שזה יהיה קל יותר. אני לא חושב שביבי בכלל רצה לעשות שלום. אני חושב שהם עודדו אותנו כל הדרך 'לא אנחנו רוצים, אנחנו רוצים'. אבל ביבי זה ביבי".

"בלעדיי ישראל הייתה מושמדת"

במשך 4 השנים שבהן היה טראמפ בבית הלבן רכב נתניהו ציבורית על ספק רמיזה, ספק אמירה ברורה, שכל הטוב שהגיע מן הנשיא הוא תוצאה של היחסים האישיים ביניהם. סוג של קסם שיש לנתניהו בכל שיחה עם טראמפ. אך מבחינת הנשיא לשעבר הוא פעל למען ישראל ולא למען נתניהו באופן ספציפי.

"בישראל אני האדם הכי פופולרי כי הם מבינים. אחוזי הפופולריות שלי בישראל מעיפים את הגג. מיהם 20 האחוזים שלא תומכים בי בישראל? הם כפויי טובה ואנשים רעים".

כשהחלטת לסגת מההסכם, כמה זה היה קשור ליחסים שלך עם ביבי, לארכיון הגרעין?

"זה באמת היה היחסים שלי עם ישראל, לא עם ביבי. זה הרגשות שלי כלפי ישראל. אני זוכר את ביבי נתניהו מגיע לארה"ב ומתחנן לאובמה שלא לעשות את ההסכם ההוא. כל מה שהוא קיבל מג'ו ביידן היה את עסקת אירן, זה כל מה שהוא קיבל. הוא לא קיבל כלום. אם אני לא הייתי מגיע, אני חושב שישראל הייתה מושמדת. אתה רוצה לדעת את האמת? זה הסכם שאני חושב, שהיה בפוטנציאל הסוף של ישראל".

טראמפ בישראל (צילום: flash90, פלאש/90 )
"מי שלא תומך בי בישראל הם אנשים רעים" | צילום: flash90, פלאש/90

אבל בסוף מה שטראמפ זוכר לנתניהו זו השיחה הלבבית לביידן, שנוא נפשו, המתחרה שניצח אותו בנוקאאוט בבחירות, שטראמפ מאמין או רוצה להאמין שזויפו. גם בשיחת טלפון נוספת עם ברק רביד כמה חודשים לאחר מכן, מה שנשאר לטראמפ הוא כלשונו - טעם הבגידה.

עכשיו שנתניהו לא ראש הממשלה יותר, זה משהו שאתה חושב שטוב לישראל או רע לישראל?

"רק הזמן יגיד, נראה. הוא היה הרבה זמן ואני מחבב אותו. אני חושב שאנשים מאוד התאכזבו כשהוא התקשר כל כך מהר (לביידן). הוא היה האדם הראשון שהתקשר. ולא רק שהוא התקשר, הוא הוציא וידאו גרוע שהיה כמעט כאילו הוא מתחנן לאהבה. ואני אמרתי: 'וואי וואי, איך דברים משתנים', אז אתה יודע, התאכזבתי".

ובסוף, מה שנשמע בהקלטות אינו פוסט פרידה של טראמפ מנתניהו. שניהם עוד יכולים למצוא עצמם בחזרה זה מול זה, שהרי הראשון רוצה להתמודד שוב והשני גם לא הלך עדיין לשום מקום. כך שייתכן וכל זה היה רק המבוא ליחסים המרתקים בין השניים.