"אני לא אקח אחריות לסגור את המשק", כך הכריז הערב שר האוצר ליברמן (רביעי) בריאיון ב"מהדורה המרכזית" בנוגע לעמדתו על נחיצות הטלת מגבלות על הציבור בצל התפשטות האומיקרון בישראל. "העמדה שלי מאוד ברורה: חיסונים כן, סגירת משק לא", הבהיר והוסיף: "אנחנו במצב שיש פחות מ-80 חולים קשה ופחות מ-40 מונשמים, במצב הזה אין שום צורך לנקוט בצעדים קשים. הנגיף הכי מסוכן בעולם הוא לא הקורונה - אלא הלחץ וההיסטריה".

ליברמן נימק את עמדתו בכך "שהמומחים אמרו שאין הסכמה ביניהם בצוות המקצועי לגבי מגבלות ההתקהלות. ברגע שאין הסכמה בקרב מומחים, אני בטח לא אקח אחריות לסגור את המשק. אני חושב שהחיים שלנו מורכבים, ומעבר לפן הבריאותי: יש פן תעסוקתי, פרנסה ובריאות הנפש וסגירת המשק זה פוגע גם בבריאות הנפש ומכניס אנשים לחרדה. זה פוגע בהרבה מאוד אנשים. בטח ילדים שלא הולכים לבית הספר וסגורים ללא מסגרת. אני חושב שצריך לראות את התמונה הכוללת".

לפיד ליברמן ומאיר כהן במהלך ישיבת הקבינט במשרד ראש (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
"אכבד את החלטות הממשלה". ליברמן בישיבת הקבינט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כשנשאל אם הוא שם את מבטחו בד"ר אלרעי פרייס, השיב ליברמן: "אני שם את שתי הידיים שלי בהחלטות שמתקבלות בכל הצוות המומחים ביחד, כשיש הסכמה. כשיש קונצנזוס נכבד את זה, כשיש ויכוח בקרב המומחים, צריך לעצור את זה". 

שר האוצר התייחס לטענה שהוא מתנגד להגבלות כי אינו מעוניין לפצות את הציבור: "לא צריך להטעות את הציבור בשידור חי. אנחנו לא נפקיר אף אחד. כרגע המשק בעלייה. להפך, כרגע הבעיה של המשק זה מחסור בידיים עובדות. הצלחנו להשתקם תוך חצי שנה אחרי הריסות שהשאירה הממשלה הקודמת. בנושא של הצמיחה, הגרעון והתעסוקה חזרנו לטרום קורונה, לא צריך להרוס בקלות דעת כל מה שבנינו. כשאני לוקח תחזיות שקיבלתי ב14 ליולי ביום שהוקמה הממשלה, התחזיות היו אחרות לגמרי.

כשנשאל אם הוא מתחייב שלא יהיה סגר, השיב: "אני חבר בממשלה. יש אחריות קולקטיבית, בסוף ההחלטות בממשלה מתקבלות בהצבעה של רוב ומיעוט, גם כשאני לא מסכים עם ההחלטה ואני מצביע נגד אני מכבד את ההחלטות וזה מחייב גם אותי. אנחנו לא נפקיר אף אחד, גם עכשיו כשאני אומר שאין שום צורך לסגירת המשק, אנחנו בכל זאת נערכים לכל התרחישים – גם החמורים ביותר".

"אם יהיו הגבלות - נצטרך לפצות"

שר האוצר חזר ואמר כי אין שום צורך בנקודה הזו להטיל מגבלות על הציבור, אך התחייב כי יוענקו פיצויים במקרה שכן. "אני מקווה שכרגע לא יהיו שום הכרזות על שום מגבלות, כי אין שום צורך. ואם יהיה – נצטרך לפצות".

הוא התייחס גם לאמירתו על מורי הדרך בישיבת הקבינט הקודמת, אז קרא להם "להחליף מקצוע": "כל מורי הדרך וליבי איתם, מראש יודעים שהענף הוא מאוד תנודתי. כל מבצע צבאי או מלחמה זה עוצר דווקא את הפעילות הזו. אנחנו גם נתנו פתרונות. גם ברגע זה שאני מדבר איתך חסרים מאות אנשים בתחום נאמני הקורונה, מקבלים משכורת של עשרת אלפים שקלים".

על פיצויים לענף התיירות, המלונאות והתעופה: "בתחום המלונאות יש תיירות פנים - יש להם רווחי שיא בשנה הזו. לעומת זאת, בתי המלון הקטנים שמבוססים על הצליינות והקבוצות של נוער יהודי הפסידו המון כסף וביום ראשון אמורה להגיע החלטת ממשלה על מתווה הפיצויים. יש צוות שעובד על זה בשעה זו".