פרשת "גריסת התלונות" מסתעפת: פקודה לשעבר של אלעזר שטרן טוענת על טיוח מצדו כשהיה מפקדה הישיר, אחרי שסיפרה לו שהוטרדה על ידי נגד בבסיס. עדותה של החיילת לשעבר שודרה אמש (ראשון) בתוכנית "הצינור" בערוץ 13, שם טענה כי שטרן איים עליה. השר הכחיש: "פעלתי תמיד וגם היום למיגור תופעה של הטרדות מיניות וטיפול בפונות ובפונים".

הפרסום של "הצינור" שודר שעות אחרי ששטרן טען בריאיון כי גרס תלונות אנונימיות בתפקידו כראש אכ"א בצה"ל. ג', ששירתה בבה"ד 1 ב-1995 תחת פיקודו של שטרן, סיפרה שהתלוננה בפניו על הטרדה מינית אבל אוימה שהתלונה לא תצא מהחדר: "הייתי חיילת בין 1995 ל-1997 בבה"ד 1. אחד הנגדים ניסה להתעסק איתי ולהטריד אותי מינית".

עוד סיפרה: "נכנסנו לחדר, היינו נוכחים בתוך החדר, אני ואלעזר שטרן, המפקד האישי שלי ואותו נגד שניסה לפגוע בי מינית ובמילים האלה – 'אם את תדברי על מה שהיה פה בחדר, אם תזכירי את מה שהיה פה בחדר או מה שהנגד הזה ניסה לעשות, הימים שלך בצבא יהיו שחורים ומרים. יהיה לך הכי רע בעולם. בצבא את כבר לא תישארי'". 

תגובת השר שטרן: "כל תלונה בנושא הטרדה מינית נבדקה על ידי השר שטרן תמיד, בכל תפקידיו. יתרה מזאת, בצה"ל יש מנגנון תלונה במסגרת מערך קצינות הח"ן (היום יוהל"ם), שמבוררים במקביל ובנוסף. השר פעל תמיד וגם היום למיגור תופעה של הטרדות מיניות וטיפול בפונות ובפונים. המקרה שמתואר לא זכור לשר שטרן והמילים שיוחסו לו הן לא דרך התבטאותו".

בעקבות הפרסום, ח"כ מירי רגב (הליכוד) קראה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה. "אני קוראת ליועמ"ש לפתוח מיד בחקירה נגד אלעזר שטרן שחיפה, נתן גב וטייח הטרדות מיניות בצה"ל", צייצה רגב בחשבון הטוויטר שלה.

הריאיון שהחל את הסערה: "הגיעו תלונות אנונימיות, המגרסה עבדה מהר מאוד" 

מוקדם יותר היום התראיין שר המודיעין שטרן ל-103FM ונשאל כיצד טיפל במכתבים חסויים, ובתגובה הוא חשף שבמהלך תפקידו כראש אגף כוח האדם בצה"ל, הוא גרס תלונות אנונימיות בנושא הטרדות מיניות: "הגיעו תלונות אנונימיות, המגרסה עבדה מהר מאוד". דבריו הגיעו על רקע אישור מינויו של ר' לתפקיד ראש השב"כ – וזאת למרות מכתב אנונימי שנשלח לוועדה למינוי בכירים.

שרת התחבורה מרב מיכאלי הגיבה על דברי שטרן במהלך היום וכתבה: "אלעזר שטרן כנראה באמת חושב שתלונה אנונימית נועדה להכפיש או לטרפד, אבל מפספס את העובדה שעדיין, אשה שבוחרת להתלונן מסתכנת בהכפשה ובהשלכות שבחשיפה. לצערי, גם אדם כמוהו, שיודע מה החשיבות של שוויון לנשים, מפספס את האופן שבו אנחנו עדיין חשופות לפגיעה ולמתקפות בעקבות חשיפת הפגיעה בנו".

הערב התייצב שטרן באולפן "המהדורה המרכזית" והגיב על הביקורת שגררו דבריו. שטרן הבהיר: "גרסתי תלונות אנונימיות אבל לא על הטרדות מיניות" - ותקף: "לצערי הרב בתוך החברה שלנו נותנים משקל יתר לאנונימיות". שטרן עומת עם דבריו והשיב: "המגרסה עבדה… כן, גרסתי מסמכים של תלונות אנונימיות, לא של הטרדה מינית - בחיים לא גרסתי תלונה על הטרדה מינית וישנם עיתונאים שבדקו את זה היום ואני מזמין כל אחד לבדוק. אני אומר את האמת שלי, בדקו את זה עיתונאים, לא נמצאה תלונה אחת שגרסתי". 

אלעזר שטרן מגיב לקריאות לממשלת אחדות  (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12)
השר אלעזר שטרן | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12

השר נשאל אם שגיאותיו הן סביב מגדר, בדומה לאירוע שבו אמר על מירי רגב שהוא יודע כיצד התקדמה בצבא. "יש להן היום ווליום של פצצה, תמיד צריך להקשיב לתלונות", השיב. "שיבוא מישהו ויגיד שעשיתי את ההפך. יש אנשים שחושבים שבגלל זה אולי לא אמונה ליו"ר הסוכנות". שטרן הוסיף כי הוא לא מאמין שהדבר יפגע בסיכוייו להיבחר בתפקיד או ביחסיו עם לפיד. 

"כל חיילת על כל הטרדה מינית תמיד תתלונן. השימוש באנונימיות זו תופעה שצריך לעקור אותה מהשורש", הוסיף והתייחס למכתב האנונימי נגד ר', שצפוי להתמנות מחר לראש השב"כ: "הייתי מעורב במינוי הזה (השב"כ), מי שרוצה להתלונן מוזמנת. כשיומיים לפני המינוי מתלוננים אחרי משהו שהתלוננת עליו קודם ובדקו אותו לפני שנתיים - הייתי גורס".

על קולט אביטל, שסיפרה בימים האחרונים על כך ששמעון פרס ז"ל הטריד אותה בעבר, אמר השר: "מכבד אותה מאוד ואנחנו משתפים פעולה. מחבב גם את פרס. לא מבין את עומק הפגיעה של קולט. אני מאוד מחבב אותה, מעריך אותה. אני מעדיף שיגידו לי בפנים ולא מאחורי הגב, הוא לא איתנו וזה סוג של מאחורי הגב".