על רקע חידוש שיחות הגרעין שיתחילו היום (שני) בווינה, ראש הממשלה נפתלי בנט העביר מסר תקיף למעצמות ואמר: "אל תיכנעו לסחטנות הגרעינית של אירן". בנט טען שאירן מגיעה למשא ומתן בווינה במטרה להסיר את הסנקציות בתמורה ללא כלום כמעט, כך לדבריו.

"לא רק שאירן תשמור על תוכנית הגרעין שלה – הם יקבלו עליה תשלום", אמר בנט. "אירן לא מסתירה את כוונותיה. לפני ימים אחדים, הפיקוד הבכיר של הכוחות המזוינים של אירן הכריז: 'לא ניסוג מהשמדת ישראל. אפילו לא מילימטר אחד'. רק השבוע המשטר האירני ירה בבני עמו שלו ברחובות אספהאן כיוון שהעזו למחות על מחסור המים במדינתם".

נפתלי בנט, יאיר לפיד (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
העבירו מסר תקיף למעצמות. בנט ולפיד | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בנט המשיך: "הם ירו באזרחים שלהם כיוון שהיו צמאים. משטר רצחני שכזה אין לתגמל. למרות הפרותיה של אירן וחתירתה תחת הפיקוח על הגרעין, אירן תגיע לשולחן המשא ומתן בווינה, ויש כאלה שחושבים שהם זכאים להסרת סנקציות ולמאות מילארדי דולרים שיזרמו למשטר הרקוב שלהם. הם טועים".

ראש הממשלה הוסיף כי לאירן לא מגיע לקבל שום מענקים, שום עסקאות במחיר מציאה ושום הסרת סנקציות בתמורה לאכזריות שלהם. "אני קורא לבעלות בריתנו ברחבי העולם: אל תיכנעו לסחטנות הגרעינית של אירן".

איברהים ראיסי, אירן (צילום: רויטרס)
אירן חזרה היום למו"מ. נשיא הרפובליקה איברהים ראיסי | צילום: רויטרס

במקביל, שר החוץ יאיר לפיד שנסע לביקור בבריטינה, אמר היום בהצהרה משותפת עם שרת החוץ הבריטית, אליזבת טראס, במשרד החוץ בבריטניה: "אני יודע שאנחנו מחויבים לאותה מטרה – שאירן לא תוכל להשיג נשק גרעיני. האירנים מגיעים לשיחות האלה במטרה אחת בלבד - להסיר את הסנקציות".

"הם ישחקו על זמן, הם ירוויחו מיליארדים מהסרת הסנקציות, הם ימשיכו לרמות את העולם, ולקדם בחשאי את תוכנית הגרעין שלהם", הוסיף לפיד. "זה מה שהם עשו בעבר, וזה מה שהם יעשו גם הפעם. העולם חייב למנוע זאת, והוא יכול למנוע זאת. להדק את הסנקציות. להדק את הפיקוח. לנהל את השיח מעמדת כוח".