הנתונים עגומים – אדלשטיין ייסוג מההתמודדות? לפני יומיים בלבד יו"ר הכנסת והשר לשעבר מהליכוד יולי אדלשטיין הכריז בריאיון בלעדי למהדורה המרכזית שבכוונתו להתמודד מול יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו על ראשות התנועה. אמש (שלישי) פירסמנו סקר מיוחד של מכון מדגם ומנו גבע שמראה: סיכויו של אדלשטיין לנצח בפריימריז אינם גבוהים, והליכוד בראשותו צפוי לחוות ירידה דרמטית במספר המנדטים. אדלשטיין הגיב לתוצאות הסקר וטען: "הליכוד בראשותי יכול להקים ממשלת ימין מלא-מלא כבר מחר בבוקר; אם לא נעשה כבר עכשיו את מה שנחוץ - הליכוד יישאר בחוץ". 

אילו הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בהנהגת נתניהו היה מקבל 34 מנדטים. לעומת זאת, אם אדלשטיין היה עומד בראשות המפלגה, מספר המושבים שלה בכנסת היה צונח ל-20 בלבד. החדשות הרעות מבחינת נתניהו היא שגם לאור המספרים המחמיאים שלהם הוא זוכה מכס יו"ר האופוזיציה – עדיין אין לו קואליציה. הליכוד יחד עם הציונות הדתית והמפלגות החרדיות מגיעים יחד ל-56 מנדטים בלבד.

לעומת זאת, למרות מספר המנדטים הנמוך של הליכוד בהנהגת אדלשטיין – באופן תיאורטי תוכל לקום ממשלה לאומית. הליכוד עם 20 מנדטים, הציונות הדתית עם 11, ש"ס שזוכה ל-11 מנדטים, יהדות התורה עם 8, ימינה עם 8 ותקווה חדשה שמקבלת 4 מנדטים במצב כזה – מגיעות כולן יחד ל-62 מנדטים.

אם אדלשטיין ינצח: לאן יגיעו המנדטים האבודים של הליכוד?

במצב שבו מספר 2 בליכוד ינהיג את המפלגה – היא צפויה לחוות ירידה חדה של 14 מנדטים בהשוואה לנתניהו. הנהנית העיקרית תהיה הציונות הדתית – שתזנק ל-11 מנדטים לעומת 6 כשנתניהו בראשות הליכוד.  גם יש עתיד, צפויה לקבל 20 מנדטים במקום 18 מול הליכוד של נתניהו – וש"ס צפויה להתחזק אף היא ב-2 מנדטים במצב כזה. כחול לבן עתידה לצמוח מ-8 ל-11 מנדטים בכפוף לשינויים בהנהגת הליכוד, וימינה גם עשויה לגדול במנדט אחד נוסף.

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר  (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
המרוויחים העיקריים מהחלפת נתניהו בליכוד: הציונות הדתית צפויה לזנק ב-5 מנדטים | צילום: פלאש 90, פלאש/90

פער דרמטי לטובת נתניהו: 86% מבוחרי הליכוד תומכים בו; באדלשטיין – 6% בלבד

לפי הסקר הנוכחי, ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה נתניהו עדיין זוכה לאהדה גדולה בקרב מצביעי הליכוד. 86% מבוחרי המפלגה שנשאלו הבהירו שהם מעוניינים שנתניהו ימשיך לעמוד בראשות המפלגה, בעוד 6% בלבד רוצים בהנהגתו של אדלשטיין. 8% ענו כי הם "לא יודעים".

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
אלדשטיין ונתניהו, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

כשמצביעי הליכוד נשאלו אם הם מסכימים עם טענת אדלשטיין שבראשות נתניהו הליכוד לעולם לא יחזור לשלטון – גם כאן הם התייצבו לצד יו"ר האופוזיציה. 17% בלבד מהם הסכימו שהמפלגה תישאר באופוזיציה ללא חילופי יו"ר, לעומת 68% שטענו שאדלשטיין טועה בהערכתו זו.

לאחר פרסום הסקר, אדלשטיין התייחס לנתונים שעלו ממנו - וטען בציוץ שפרסם בטוויטר: "סקר חדשות 12 מוכיח בצורה ברורה את מה שטענתי אמש - הליכוד בראשותי יכול להקים ממשלת ימין מלא-מלא כבר מחר בבוקר. זה או לפיד או אני. אם לא נעשה כבר עכשיו את מה שנחוץ - הליכוד יישאר בחוץ". 

מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

איסוף הנתונים: 12/10/2021

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה

מספר המשיבים בפועל: 553

מספר המתבקשים להשתתף: 3,741

טעות הדגימה המירבית: 4.4%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני