כיממה אחרי שבכירי מרצ ניצן הורוביץ, עיסאווי פריג' ומיכל רוזין נועדו עם יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, אמש (שני) דיווחנו ב"המהדורה המרכזית" שאבו מאזן העביר לאורחיו הישראלים מסר שלפיו הידברות איתו, גם אם לא במסגרת של משא ומתן מדיני רשמי, עשויה להועיל לישראל ושמבחינתו "הכול יהיה על השולחן" - כולל הקפאת התביעות בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

את המסר הזה העביר שלשום אבו מאזן לשר הבריאות, לשר לשיתוף פעולה אזורי ולחברת הכנסת ממרצ, בעת שהשלושה הגיעו לרמאללה לפגישה ממושכת כדי "לחדש את שיתוף הפעולה בין שני הצדדים". הוא אומנם לא דיבר במפורש על חידוש המשא ומתן המדיני באופן רשמי, אלא על שמירת ערוץ קשר פתוח איתו ועל הידברות.

לדבריו, אם ישראל תעשה זאת, כל נושא יהיה על השולחן ונתון לשיח מבחינתו - כולל סוגיות רגישות וכואבות מבחינתה כמו הקפאת התביעות נגד חיילי צה"ל בבית הדין הבין-לאומי בהאג, והפסקת ההסתה והתשלומים לאסירים הביטחוניים. מנגד, הוא טען שישראל לא מוכנה להרים את הכפפה בנושא הוועדה המשולשת שהאמריקנים מנסים לקדם, וביקר אותה על כך.

ניצן הורוביץ נפגש במוקטעה ברמאללה עם אבו מאזן (צילום: לשכת יו"ר מרצ)
אבו מאזן והורביץ. יו"ר הרשות שיבח את האחרון על שיתוף הפעולה | צילום: לשכת יו"ר מרצ

עבאס גם הודה לשר הבריאות הורוביץ על שיתוף הפעולה בהתמודדות עם משבר הקורונה, ואמר שהוא סומך על מרצ שתדע להביא את הממשלה לקדם שיתופי פעולה נוספים, כמו למשל עם שר הביטחון בני גנץ, שעימו נפגש לפני כחודש.

"עלינו להתחיל ולייצר צעדים בוני אמון, ולהוכיח שאנחנו מתכוונים לעשות שלום", אמר אבו מאזן בסיום הפגישה עם אנשי מרצ. "זה יאפשר לי לשמור על התקווה של העם הפלסטיני, כי אם נאבד את התקווה - נאבד את העתיד". למרות האופטימיות, שאר חברי הממשלה לא בדיוק שותפים לשיח הזה. שרת הפנים איילת שקד אף הבהירה שאינה מעוניינת להיפגש עם יו"ר הרשות: "לא אפגש עם מכחיש שואה".