בקואליציה עדיין חוגגים את העברת התקציב - ואת הכישלון של הליכוד בגיוס עריקים: כמו טירונים בשבוע הראשון הם התייצבו במליאה והמספר 61 שב והבהב על לוח התוצאות, אחרי שני לילות בלי שינה, המון שוקולדים וסוכריה על מקל. התקציב עבר. הערב (שבת) באולפן "פגוש את העיתונות" נמשך הוויכוח על התקציב: בקואליציה האשימו את הליכוד בניסיונות גיוס שנכשלו - אבל ח"כ דוד ביטן הבהיר שהסוף היה צפוי מראש.

חבר הכנסת יום טוב כלפון מימינה סיפר על הפגישה עם נתניהו וההצעות המפתות שקיבל: " נתניהו ובעיקר אנשים מסביבו פנו אליי כדי שאצטרף לאופוזיציה להפיל את התקציב. פנו הרבה מאוד אנשים – עוזרים, ח"כים, רבנים. הרבה מאוד אנשים מסביבו – ובסוף נפגשנו".

כלפון סיפר כי עדכן את בנט בדברים: "לא מנעו ממני לפגוש את נתניהו, אני חושב שבמערכת הפוליטית אפשר לדבר עם כל גורם וגורם. אין לי שום בעיה לדבר עם נתניהו שבכל זאת עשה כמה דברים למען המדינה הזו".

הוא חשף מה קרה בחדר הסגור: "הפגישה הייתה טובה, זה עסק בעיקר באידיאולוגיה. הטענה המרכזית נגד בנט והממשלה זה שאנחנו הולכים נגד האידיאולוגיה שלנו – ניסתי להבין ממנו אם הוא קיים את האידיאולוגיה כשהקפיא התיישבות והצביע נגד ההתנתקות וחתם על הסכם וואי ואמר שהוא תומך בשתי מדינות? לא שמעתי את בנט תומך במדינה פלסטינית או מקפיא את ההתיישבות".

יום טוב כלפון (צילום: חדשות 12)
יום טוב כלפון | צילום: חדשות 12

"הוא די התכחש למציאות – טען שהוא לא הצביע בעד ההתנתקות, שזה לא נכון עובדתית. מבחינתי השיחה הייתה יותר אידיאולוגית כי אומרים עליי שאני יכול להציל את הימין", סיכם כלפון. "הטענה כלפי בנט ושקד שהם לא מקיימים את האידיאולוגיה – זה מאוד הפריע לי". כשנשאל אם נתניהו אמר לו לבוא והציע שיריון אך הוא סירב לו, אישר כלפון: "נכון".

ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה לשעבר, ניסה לסתור את דבריו ועקץ: "שיביא את ההקלטה וזהו. זה היה ברור שינצחו בהצבעות האלה, אף אחד לא חשב שלא. קואליציה תמיד מנצחת בהצבעות על תקציב. אמרתי לפני זה במפורש שלא ננצח ושזה ברור. בסוכריות ניצחתי, אין תחרות וגם לא נתנו לה להכניס את הסוכריות".

דוד ביטן והממתקים שהכינו באופוזיציה לח"כים
דוד ביטן והמתוקים

"ניסיתם לקנות ח"כים בתפקידים ובג'ובים"

הוא אישר כי בליכוד ניסו לגייס עריקים ואמר: "אם נתניהו היה שואל אותי הייתי אומר לו לא לפגוש את כלפון כי הוא נורווגי, והם היו חייבים להצביע נגד. לכן לא היה טעם בפגישה הזו. כל הניסיון להציג שיש מאבק זה כדי ליצור תמונת ניצחון. היה ברור שינצחו - זה תקציב לא טוב וחוק הסדרים שמבייש את הכנסת מכיוון שהעבירו את כל מה שהאוצר רצה, זה מעולם לא היה. מה שימינה עושים היום בכלל לא קשור לאידיאולוגיה". 

ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו ענתה לו: "ניסיתם לקנות ח"כים ממפלגות אחרות בתפקידים ובג'ובים, לא למדתם שום דבר". על אישור התקציב אמרה: "זה אירוע סטנדרטי, חבל שזה הפך לאירוע. לא עניין אתכם לא המדינה ולא התקציב אלא העתיד של ביבי".

ח"כ צבי האוזר מ"תקווה חדשה" תקף את הליכוד: "האם הייתה פה אחריות לאומית? מפלגה שאחראית לזה ששלוש שנים לא אושר תקציב. התקציב היה אמור לעבור לפני 18 חודשים. והנזק הוא עצום. אם הם היו מצליחים למנוע תקציב – את מבינה מה היו המחירים בשביל הגחמה הזו? הפעם היהו צריכים לשים את הדברים בצד, להסתכל לאזרחים בעיניים ולאשר את התקציב". ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית ענה לו: "המדינה לא שותקה, אתה יודע בעצמך – זה בפשרת האוזר" וביטן התפרץ: "סיסמאות. המדינה שותקה בגלל הפריטטיות".