זה מה שהשרה שקד חושבת על שותפיה לממשלה: השרה איילת שקד משדרת אי שביעות רצון מהממשלה שבה היא חברה - זאת לצד מחויבות לקואליציה, אך ברקע עולות שוב ושוב טענות שהיא פוזלת לליכוד. אז מה היא באמת חושבת? רק שלשום היא ישבה באולפן חדשות 12 ושידרה עסקים כרגיל - אלא שמאחורי הקלעים, יש לשקד עמדות ברורות כלפי שותפיה הבכירים לממשלה: יו"ר כחול לבן גנץ - ויו"ר יש עתיד לפיד, שעל שניהם היא מותחת ביקורת קשה. 

הערב (רביעי) חשפנו במהדורה המרכזית הקלטות בהן נשמעת שקד, שמכהנת בממשלת בנט-לפיד כבר ארבעה חודשים, אומרת בקולה את דעתה על חבריה. בקואליציה כולה חושדים בשקד בכך שרצונה הוא לפרק את הממשלה, אבל היא בכלל טוענת שהבעיה העיקרית היא יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ: "גנץ יפרק את העסק. הוא בכלל לא ראש ממשלה. תאמין לי, גנץ יותר גרוע מלפיד. עוד יותר גרוע, אני לא יודעת". אלא שהסיפור העיקרי בהקלטות שהבאנו הערב הוא שר החוץ ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. כלפי חוץ, משדרים ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי שיתוף פעולה והרמוניה, והיעדר חיכוכים. התמונה האמיתית מסתבר, שונה לחלוטין מכפי שהיא מוצגת על ידי בכירי הקואליציה.

בימים האחרונים, כנראה על רקע התדרוכים של לפיד נגד שקד אחרי הביקור באמירויות, השמיעה השרה שקד באוזני בני שיחה ביקורת חריפה הן על שיקול הדעת - והן על הביצועים של מי שאמור להפוך בקולות ימינה לראש הממשלה ה-14 של ישראל: "הוא שטחי. הוא איש טוב, אכפת לו מאוד מהמדינה, הוא חכם, הוא פשוט שטחי, הוא אדם שטחי".

שקד הוסיפה: "לפיד כל שבוע עושה פיגוע ונפתלי מחלץ, כל שבוע. ואף אחד לא יודע. אין מה להשוות. נפתלי לא סתם נהיה ראש ממשלה. הוא הכי רציני ביי פאר מכולם. לפיד אין לו כוח. אבל ללפיד יש מילה, שתדע. יאיר זה ברזל. הוא מסכם איתך משהו - ברזל. [על הפיגוע] הוא עשה את זה איזה שלוש פעמים - מול הירדנים, מול האמריקנים, ומול... ונפתלי חילץ".

השאלה הגדולה שתלווה אותנו ב-22 החודשים הבאים היא אם לאור חוות הדעת הקטלנית הזו, ועל רקע החשדנות המובנת בציבור באשר לקיום הסכמי רוטציה ולמילה של בנט ושקד, לפיד יכול לסמוך על הבטחה של בנט. חדי האוזן, ולא רק הם, הבחינו שבריאיון שהעניקה שקד למהדורה המרכזית שלשום, שההבטחה הזו פחות נחרצת. בפני בני שיחה, שקד מבהירה שקיום הרוטציה כלל אינו מובטח: "על זה אין לי תשובה, לא יודעת מה יהיה. נחכה עוד שנתיים ונראה. זה תלוי אם יש משבר, אין משבר. נראה".

"על זה אין לי תשובה, לא יודעת מה יהיה. נחכה עוד שנתיים ונראה. זה תלוי אם יש משבר, אין משבר. נראה".

שקד על הרוטציה


מטעמה של השרה שקד נמסר בתגובה: "הדברים נאמרו בשיחה סגורה בשעת כעס לאחר שפורסמו תדרוכים נגד השרה. השרה שקד מצרה על הדברים ומצטערת אם פגעו במישהו". 

מלשכת השר לפיד נמסר כי הוא ושקד דיברו ויישרו את ההדורים ביניהם: "אנשים מתרגזים לפעמים, לא צריך לעשות עניין מכל שטות".