האם ישראל תהפוך לאחת המדינות הראשונות בעולם בחזית לריסון כוחן של ענקיות הטכנולוגיה? בפעם הראשונה בישראל - ובאופן די חריג גם בעולם כולו, מקודמים מהלכים שמטרתם להטיל חובות משמעותיות מאוד על ענקיות הטכנולוגיה ובהן גוגל - אבל הנפגעת העיקרית תהיה פייסבוק.

מהלך מרחיק לכת של משרד התקשורת נרקם בימים אלה נגד פייסבוק ודומותיה, שבמסגרתו צוות מומחים יבחן אם פייסבוק תהיה אחראית משפטית לפוסטים שיפורסמו בה. בין חברי הצוות: מי שהגדיר את הרשתות החברתיות "מזריקות רעל לתודעה"‎, הסופר מיכה גודמן שפרסם ספר בנושא רק לאחרונה, פרופ' קרין נהון ואחרים.

שר התקשורת, יועז הנדל, עומד להודיע על הקמת צוות המומחים שיבחן שורה של צעדים דרמטיים נגד הרשתות. בין היתר הצוות יוסמך לבדוק אפשרות לחייב את פייסבוק בשקיפות בכל הנוגע למדיניות צנזור והחסימה שלה. היום, אם מישהו נחסם - אין לו דרך לדעת למה, או למי לפנות.

וואטסאפ, פייסבוק, אינסטגרם, רשתות חברתיות (צילום: Vasin Lee, shutterstock)
היוזמה החדשה נגד ענקיות הטכנולוגיה - חומר נפץ של ממש | צילום: Vasin Lee, shutterstock

הדבר הנוסף הוא הטלת אחריות משפטית גם על הפלטפורמה – וזהו כבר חומר נפץ של ממש: אם מישהו הוציא דיבה או הסית בעיתון, אפשר לתבוע גם את העיתון. אבל את פייסבוק או אינסטגרם אי אפשר לתבוע. הצוות יבדוק גם את האפשרות הזו. המסקנות יוגשו בתוך שלושה חודשים. 

מדובר בהתפתחות עם פוטנציאל משמעותי מאוד, בין היתר עקב כך שהנושא הזה נדון בימים אלה במדינות רבות בעולם. המנדט הרחב מאוד שניתן לצוות הזה וההרכב שלו ככל הנראה נועדו כדי להביא גם את נציגי פייסבוק אל שולחן הדיונים, מתוך רצון לומר: או שתציעו מיוזמתכם יותר שקיפות ויותר אחריות - או שנתקדם בלעדיכם.