לפני 10 שנים בדיוק, יאיר לפיד חצה את הקווים - ונכנס עמוק למים הסוערים של הפוליטיקה הישראלית. הוא הספיק להקים מפלגה שפרצה כמטאור בבחירות 2013, ישב תחת נתניהו וכעבור שנתיים הפך לאחד ממבקריו החריפים ביותר. הוא התאחד עם גנץ והקים את כחול לבן, ויתר על הבכורה ולאחר מכן על הרוטציה כולה - עד לגירושים הקשים. לפני חצי שנה היה האדריכל שמאחורי ממשלת השינוי, שהובילה לתום עידן נתניהו. כעת, בריאיון מיוחד לאמנון אברמוביץ', שר החוץ וראש הממשלה החליפי מסכם את העשור הסוער שעבר עליו ועל המדינה.

"עשיתי את מה שתכננתי לעשות כל הזמן - להחליף את השלטון", אמר לפיד ביחס לוויתוריו לבנט וקודם לכן לגנץ. "הרגשתי ועודני מרגיש שהיה איום גדול על הדמוקרטיה הישראלית, על המערכת הפוליטית ועל המרקם הפנימי של החברה הישראלית. אני מוכן לעשות כל דבר כדי שהדברים האלה לא יקרו".

"בהמשך יתמודדו על ראשות יש עתיד 2 מועמדים - שאינם אני"

אולם, הקמת ממשלת השינוי הייתה כרוכה בזניחת כמה מהעקרונות העיקריים שליוו את לפיד בעשור שחלף, ובראשם ההתחייבות לצמצם את מספר השרים ל-18. "אני לא יודע אם בהרכב הזה של הממשלה ניתן יהיה להוריד את מספר השרים", הודה. "אני מקבל את הביקורת והכעס, ואני צריך להמשיך לעבוד כדי שהדבר הזה יתממש בממשלות הבאות, מתי שהתנאים הפוליטיים יאפשרו".

יאיר לפיד בכנס יש עתיד (צילום: יח"צ)
לפיד בראשית ימיה של "יש עתיד" | צילום: יח"צ

לאחרונה התקיימו "פריימריז" לראשות יש עתיד, אך נגד לפיד לא התמודד אף מועמד. "ניצחתי על הקשקש, ניהלתי נגדי קמפיין מכבד ולא ירדתי נמוך עליי", צחק לפיד. "אך הציניות לא במקומה בעיניי. זו התבגרות של מפלגה, וברור לגמרי שבפעמים הבאות יהיו מתמודדים - בהמשך אף יהיו שני אנשים שאף אחד מהם איננו אני, שיתמודדו על ראשות יש עתיד".

"מינוי גיסתי לקק"ל היה טעות"

עניין נוסף שלפיד ספג עליו ביקורת חריפה היה מינוי גיסתו לקק"ל. "זו הייתה טעות", הבהיר. "היא לא קיבלה שם אגורה, ורציתי שיהיה מישהו שישגיח שם על הניקיון הציבורי. אבל הייתי צריך לחשוב על הנראות. היא התפטרה מיד, וזה ההבדל בינינו לבין קודמינו".

לצד זאת, הוא אף מינה מקורבים - כאלה שהיו ברשימת יש עתיד או קרובים אליו אישית ומשפחתית - למשרות בכירות בשירות החוץ. "אנחנו נמנה אנשים בהשקפת עולמנו לכל המקומות שמפעילים את מדינת ישראל", הסביר לפיד. "זה מה שעושה מפלגה פוליטית. הטענה שלי כלפי הליכוד הייתה שהם ממנים אנשים לא ראויים, והרבה פעמים גם ממש מושחתים". הוא אף הוסיף ואמר: "בממשלה הזו אין נאשם אחד בפלילים חמורים, אין מורשע שישב בכלא חוזר לתפקידו ואין חשודים".

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
לפיד: "סומך על נפתלי שיקיים את הרוטציה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

לאחרונה רינה מצליח פרסמה בחדשות 12 שמישהי המקורבת למשפחת נתניהו התקשרה ללפיד וביקשה שיסייע להם בעניין הארכת האבטחה על בני המשפחה. "אני לא אכנס לשיחת טלפון פרטית", אמר ראש הממשלה החליפי. "יש ועדת שרים שמתעסקת באבטחה על בסיס המלצת גורמי המקצוע. יש פה תהליך נקי ומסודר".

"לא עשינו סגר ויש פחות מ-100 חולים קשה"

לפיד החל להשתתף בישיבות קבינט הקורונה, לאחר האש שספג על היעדרותו משם בימיה הראשונים של הממשלה. לאחרונה ישראל מתמודדת עם גל האומיקרון, וגם בעניין זה ישנה ביקורת קשה על הממשלה - שהחלטותיה אינן סדורות ומשתנות באופן תדיר. "כולנו מתנהלים בתנאי אי ודאות", הסביר לפיד. "ישראל מתמודדת עם הקורונה טוב יותר מהממוצע העולמי באופן משמעותי, ראש הממשלה מוביל את המדיניות בחוכמה ובזהירות".

קורונה בישראל, מסכות, קניון (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
"שומרים על הכלכלה פתוחה; הממשלה שלנו לא עשתה סגר אחד" | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

"הממשלה הזאת לא עשתה סגר אחד", אמר. "אנחנו שומרים על הכלכלה פתוחה, מאפשרים לאנשים להמשיך לעבוד - ועדיין נמצאים עם פחות מ-100 חולים קשה בבתי החולים. אני חושב שבסך הכל אפשר לסמוך עלינו".

"יש לנו יכולות שהעולם לא יכול אפילו לדמיין"

לפיד גם התייחס לפרשת חברת הסייבר NSO, והבהיר: "היא פעלה כחברה פרטית, ולא בסמכות ולא ברשות. אם יהיה בירור משפטי שיאמר אחרת - שגורמים ישראלים רשמיים הפעילו אותה בניגוד לחוק ולא לפי תנאי הרישיון המוגדרים - הם יתנו את הדין. אנחנו לא נסתיר ולא נכסה על אף אחד".

אחת הסוגיות הבוערות ביותר מאז כינונה של הממשלה החדשה היא הדהירה של אירן לגרעין, והמשא ומתן שמתנהל בימים אלה בווינה בין טהרן למעצמות. "בינתיים אנחנו לא רואים שיש בדיונים כניעה לאירנים", סיפר לפיד. "ישראל לא נגד הסכם לא טוב, היא רק נגד הסכם לא נכון". הוא הוסיף שישראל הראתה למעצמות - ארה"ב, רוסיה, צרפת ובריטניה - את החומרים "שמוכיחים שהאירנים מרמים", לדבריו.

שיחות הגרעין של המעצמות בווינה (צילום: רויטרס)
שיחות הגרעין בין אירן למעצמות: "לא רואים שנעשים ויתורים" | צילום: רויטרס

כשנשאל אם ישראל תוכל לתקוף באירן גם ללא אישור אמריקני, הדגיש: "אנחנו נעשה כל דבר שצריך כדי להגן על ביטחוננו. בזה אנחנו לא צריכים רשות מאף אחד". הוא אף אמר כי "לישראל יש יכולות שהעולם ואנשי המקצוע לא יכולים אפילו לדמיין".

לסיום, העריך שהוא אכן ייכנס ללשכת ראש הממשלה במועד הרוטציה - בעוד 20 חודשים: "אני חושב שבנט יעמוד במילתו. יש בינינו יחסי אמון. אני סומך על נפתלי".