ויכוח סוער התפתח היום (רביעי) במליאה בין השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (מרצ) וחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת). במהלך דיון על חוק להנצחת הרוגי כפר קאסם, תקפה תומא סלימאן את פריג' על רקע התנגדות הקואליציה לחוק. "אני מבינה שהוא (השר פריג') צריך לשבת בממשלה ולמלא את פיו מים", אמרה. פריג' האשים את האופוזיציה בפופוליזם וקיבל כוס מים עם ירידתו מדוכן הנואמים. 

בהצעת החוק דורשת חברת הכנסת תומא סלימאן מהממשלה לשאת באחריות על הטבח בכפר קאסם: "כדי להסביר מהי פקודה בלתי חוקית בעליל אתם משתמשים בו כדוגמה. צריך ללמד את זה בבתי הספר". בהמשך תקפה את השר עיסאווי פריג' והאשימה אותו בדריסת ההיסטוריה ובשיתוף פעולה עם אנשים ממשלה שרומסת את הנרטיב של החברה הערבית.

עימות עם פריג', היום (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות)
השר עיסאווי פריג' | צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות

"לפני 3 שנים הגשתי הצעת חוק יחד עם תומא סלימאן", אמר השר לשיתוף פעולה אזורי. "פניתי אליה היום כבן למשפחה שכולה ואמרתי עזבי ימין ועזבי שמאל - בואו נהפוך את זה להצעה לסדר שנדון בה. אבל אתם מתעקשים כי אתם רוצים פוליטיקה פנימית".

בהמשך זעק פריג' במלוא גרונו: "במשך 73 שנים אתם סוחרים ברגשות של הערבים - אני מזהיר אתכם, שימו את הטבח בצד. לא יעזור לכם. אנחנו בממשלה ונקדם הצעת החלטה. בוז לכם! אתם מנצלים את הכאב שלנו בשביל כמה קולות". גם לאחר שפריג' ירד מהפודיום הצעקות נמשכו - עד שיצא מאולם המליאה.

"במשך 73 שנים אתם סוחרים ברגשות של הערבים - אני מזהיר אתכם, שימו את הטבח בצד"

השר עיסאווי פריג'

"אני רוצה שתדעו כולכם שכבוד השר עיסאווי עלה בזכות ההסכמה שלי", אמרה ח"כ סלימאן מיד לאחר נאומו של השר פריג'. "עשיתי את זה כי אני מכירה את הכאב של כולם. מכירה בכאב של מי שיושב ב'ממשלת שינוי' וחייב למלא את פיו מים כשמדובר על טבח בבני עמו".

עוד הוסיפה: "הכאב קשה מנשוא. קשה לשבת בממשלה שדורכת עליך ועל הנרטיב שלך. לא עוד. לא נקבל גרושים ולא מיליארדים תמורת השתקה, דריסה והתנכלות לטבח שכולכם יודעים שקרה". בהמשך הסבירה כי התעקשות להעלות את החוק כל שנה לא באה להתנגח באף אחד, אלא להיאבק למען זכותם של בני העם הפלסטיני לכבוד ולהנצחת את האנשים שאיבדו.

בקואליציה החליטו כי על רקע רגישות הנושא, רע"מ תוכל לתמוך בחוק ומרצ תצא. גם איבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה לא הצביעה. ההצעה להכרה בטבח בכפר קאסם נדחתה - 93 הצביעו נגד, 12 הצביעו בעד.

 

 

"בכל שנה אנו מעלים את החוק להכרה בטבח כפר קאסם לקראת סוף אוקטובר, ובכל שנה הקואליציה מפילה אותו", צייץ יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה. "הפעם יש בקואליציה חברי כנסת שהגישו יחד איתנו את ההצעה להכיר בטבח בקדנציות קודמות, אבל גם הקואליציה שלהם הפילה את החוק וממשיכה את הכחשת הטבח. נמשיך להביא את החוק עד להכרה רשמית".

 

גם בימין ניצלו את המצב כדי להביך את הקואליציה. "מה שקורה עכשיו בקואליציה עם חוק השקר על 'הטבח' בכפר קאסם הוא פשוט מדהים", צייץ יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'. "הכנף הפוסט ציונית בקואליציה נלחמת על מה שחשוב לה, דרשה וקיבלה חופש הצבעה ותצביע בעד. וה'ימין'? שום דבר לא חשוב לו חוץ משרידותו הפוליטית".