ארבעת החודשים שבהם ד"ר שלומית אשרי שחף עבדה עם שרת התחבורה מרב מיכאלי צרובים אצלה עמוק. עכשיו היא החליטה לדבר, לנפץ את הדימוי של השרה - ובדמעות סיפרה בכתבה ששודרה אמש (שני) ב"מהדורה המרכזית" על החוויות הקשות שצברה: "הייתי חוזרת כל יום הביתה מפורקת, בבכי. זה קרה יום אחרי יום, משהו לא בסדר אצלה".

לאשרי שחף ניסיון פרלמנטרי עשיר: הייתה העוזרת הפרלמנטרית של נעמי חזן, אחר כך עבדה בלשכות של יוסי שריד ושולמית אלוני - ובתווך השלימה דוקטורט במדע המדינה. לכן, גם כשהחלה לחשוד שמיכאלי היא "לא בדיוק הפמיניסטית שמוצגת לציבור", היא המשיכה בשלה: "בסדר, היא אישה שדי אוהבת לערער ולהחליש נשים אחרות, הבנתי. אבל אולי זו רק תקופת הסתגלות, אולי זה יעבור. אוכיח לה כמה אני טובה ומקצועית. כל יום אמרתי לעצמי לא להיפגע מזה, להרים את הראש. אבל זה נמשך ונמשך". לפני כשנה וחצי פוטרה מהלשכה.

לדבריה, היחס של השרה היה רצוף בהתעמרויות ובאמירות פוגעניות: "היא הייתה אומרת לי למשל 'את יודעת שאת על הרצף?'. היא הייתה אומרת לי שאני היסטרית, מאוד אהבה להשתמש במילה הזו. הייתה פה ושם מתייחסת באופן כאילו מרומז למראה ולמשקל שלי". היחס הזה, סיפרה אשרי שחף בדמעות, גבה ממנה מחיר: "הייתי חוזרת כל יום הביתה מפורקת, בבכי. מרוסקת. זה קורה יום אחרי יום לאורך זמן, אז משהו לא בסדר. זה הסימן. משהו לא בסדר אצלה".

החוויה הקשה עם שרת התחבורה גרמה לאשרי שחף להגיש לבית הדין לעבודה תביעה חריפה נגד מיכאלי, בגין התעמרות בעבודה והעסקה פוגענית. "צריך להבין שלעבוד אצלה זה לעבור התעמרות שהיא רצף יום-יומי של אמירות פוגעניות, של התנהגות משפילה ומבזה", אמרה העובדת לשעבר. "קפריזות, הטלת משימות בלתי אפשריות, יצירת אווירה של לחץ ומתח כל הזמן. היא מצטיינת בלזהות אצל כל אישה בדיוק את הנקודות הכי רגישות – ולהכות בהן שוב ושוב עד שאת נשברת".

ד"ר שלומית אשרי שחף
ד"ר שלומית אשרי שחף | צילום:

על הטענה שמדובר בחוסר שביעות רצון לגיטימי של מעסיק, השיבה אשרי שחף: "אצלה זה עולם אחר. יש אמירות ויש התנהגויות שהן מאוד לא לגיטימיות וגורמות לעובד שלך בסופו של דבר להתרסק". גם עורך דינה, אופיר שמשון, סבור שהתנהלותה של מיכאלי חריגה: "זה נובע ממבנה אישיות שנוהג להתעלל, להתעמר, לצעוק ולגדף".

בשבוע שעבר התקיים הדיון הראשון בתביעתה. ד"ר אשרי שחף סירבה להצעת השופט להיפגש עם מיכאלי באופן אישי: "אני לא נגד גישור או להגיע להבנות - פשוט לא מסוגלת נפשית לשבת איתה באותו חדר בגלל מה שהיא עשתה לי".

מעורכת הדין של השרה מיכאלי נמסר: "האשמות התובעת הן שקר. השרה מיכאלי לא התעמרה בתובעת או בכל אדם אחר. התובעת העלתה את הטענות המכפישות נגד השרה רק לאחר שפוטרה בגלל אי התאמה לתפקיד, אחרי ארבעה חודשים בלבד".