הרשימה נחשפת: העברת תקציב של 140 מיליון שקלים למפלגת רע"ם אושרה אתמול (שלישי) בוועדת הכספים, זאת כחלק ממימוש ההסכמים הקואליציוניים עמה. מדובר בכספים שאמורים להגיע בסופו של דבר לרשויות המקומיות במגזר הערבית, אך באופוזיציה מתחו ביקורת על כך שלא נמסר פירוט להיכן הכסף ילך ומה ייעשה עמו. היום אנו חושפים את רשימת הרשויות והנתח של כל אחת מהן מהתקציב שאושר.

לרשימת הרשויות וחלוקת התקציב - לחצו כאן

הסכום הגדול שהועדה אישרה הוא רק חלק קטן מתוך ההסכם על 30 מיליארד השקלים שיועברו לרע"ם לחיזוק הרשויות המקומיות. לא מדובר בהעברה האחרונה וצפויות בהמשך העברות נוספות.

עיריית רהט נמצאת בראש רשימת 67 הרשויות שיקבלו נתח מהתקציב שהועבר – עם סכום של 5,765,000 שקלים שיועברו אליה. במקום השני נמצאת נצרת שתקבל 4,861,000 שקלים ואחריה אום אל-פחם שתקבל 4,462,000 שקלים. בממוצע, כל רשות שברשימה תקבל כ-2 מיליון שקלים.

מתוך 140 מיליון שקלים שהוקצו – 80.5% (כ-112 מיליון שקלים) יועברו לרשויות שמוגדרות "ערביות". שאר התקציב, קצת יותר מ-27 מיליון שקלים, יועבר לרשויות שמוגדרות "בדואיות דרום".

שכונות ברהט (צילום: חדשות 12)
רהט: בראש הרשימה | צילום: חדשות 12

בדיון בוועדת הכספים תקפו חברי האופוזיציה את שרת הפנים איילת שקד שמשרדה אישר את העברת התקציב לרשויות. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' טען כי מדובר ב"סוג של שוחד לרע"ם כי זה מה שהיא דרשה וכי אחרת אין קואליציה".

לדבריו, "אין שום קשר בין איך שאתם זורקים את הכסף הזה לבין הבעיות האמיתיות בחברה הערבית שכולנו רוצים לטפל, אין על זה ויכוח. אני רק לא רוצה שתשלמו שוחד פוליטי, אני רוצה שתטפלו באמת בבעיות שיש בחברה הערבית". בהמשך הוסיף: "תזהי את הבעיות ותשימי כסף כדי לפתור את הבעיות, אל תזרקי כסף לראשי הרשויות שעושים איתו אחר כך מה שהם רוצים ומעבירים אותו גם לפשע וטרור".

ח"כ אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ אופיר כץ: "שקד מחלקת מיליונים לווליד טאהא ומנסור עבאס רק בשביל לשמר את הכיסאות" | צילום: דוברות הכנסת

חבר ועדת הכספים, ח"כ אופיר כץ (הליכוד), אמר: "בזמן שראשי הרשויות המעורבות, שעדיין מלקקים את הפצעים משומר החומות, משוועים לתקציב לשקם את הרשות ולהילחם בפשיעה, איילת שקד מחלקת מיליונים לווליד טאהא ומנסור עבאס רק בשביל לשמר את הכיסאות. רק אתמול שמענו את ראש עיריית רמלה, מיכאל וידל, מתלונן שהממשלה לא סופרת אותו, וראינו את בג"ץ מגלגל את לוד מכל המדרגות. עצוב ומקומם שאיילת שקד מפקירה אותם ככה. זה רק מזכיר לנו כל יום מחדש למה הממשלה הזו מוכרחה ליפול כמה שיותר מהר".

מימינה נמסר בתגובה: "סמוטריץ' משקר כהרגלו כדי לחפות על כשלונו. פעם ראשונה שכספים שמועברים לרשויות ערביות יעברו פיקוח והמכרזים יהיו דרך האשכולות. אף ממשלה לא עשתה זאת קודם וכספים הגיעו למשפחות פשע דרך המכרזים. סמוטריץ' צריך להוריד בפני שקד את הכובע".