נשיא המדינה יצחק הרצוג בחר להדליק את הנר הראשון מחרתיים במערת המכפלה - ובארגון שלום עכשיו הודיעו היום (שישי) כי הם יגיעו לאירוע כדי להביע את מחאתם, ועלו למתקפה חריפה על הנשיא. בהודעת הארגון נאמר כי הנשיא בחר להדליק נר ראשון עם "מתנחלי חברון", וקוראים ל"התארגנות אזרחית" נגד האירוע.

"ההתנחלות בחברון היא הפנים המכוערות ביותר של השליטה הישראלית בשטחים", נמסר, "בלתי נתפס שנשיא המדינה, שאמור להיות דמות מאחדת, בוחר מכל המקומות להדליק נר במקום שהפך למעוז הכהניזם ולסמל הדיכוי והאלימות. נגיע לחברון ונבהיר להרצוג שלא נעמוד מנגד מול ניסיון החנופה השקוף שלו למחנה הימין, ולא נאפשר לו לנרמל את הקיצוניים שבמתנחלים".,

"מפגן אפרטהייד נוסף"

גם בשוברים שתיקה הצטרפו לגינוי: "הבחירה של הרצוג לציין את הנר הראשון לחנוכה דווקא במעוז הכהניזם היא החלטה מבישה ומנותקת שמעדיפה את גולדשטיין וגופשטיין על פני טובת החברה הישראלית ועתידה. בזמן שהרצוג ידליק את הנר, פלוגות חיילים יישלחו לסגור את רחובות העיר הגדולה בגדה המערבית במפגן אפרטהייד נוסף. אנחנו מזמינים את הרצוג לקרוא מקצת מאלפי עדויות החיילים ששירתו בחברון על מנת להבין כמה אלימות, נישול וגזענות מייצרת ההתנחלות בחברון".

בחירת המקום בידי הנשיא עוררה זעם גם מצד אנשי מרצ. חברי הכנסת מוסי רז, גבי לסקי ומיכל רוזין ממרצ תקפו את הרצוג בהודעה משותפת שפרסמו: "נשיא צריך להיות דמות מאחדת. השליטה בחברון בכלל ובשטחים הכבושים בפרט שנויה במחלוקת פוליטית חריפה ביותר. מבין כל ההתנחלויות, ההתנחלות בחברון סביב מערת המכפלה היא המקוממת ביותר. עצוב שהנשיא מעמיד אותה על ראש שמחתו".