אחד הדגלים המשמעותיים של ממשלת בנט-לפיד הוא השקט וההרמוניה בין מרכיביה השונים, ובין העוסקים במלאכה. הערב (שלישי), הבאנו במהדורה המרכזית הצצה אל מאחורי הקלעים של הקואליציה והממשלה - שם הדברים נראים אחרת. במרכז המתיחות: היועצת המדינית של בנט, שמרית מאיר, שעומדת במרכזה של סערה בתוך הקואליציה מול לפיד ושקד, אך גם בתוך לשכתו של בנט - שם חלק טוענים שמאיר פעלה "להקטין" אותם.

הסיפור מתחיל בימים שלפני הקמת הממשלה, כשבנט מתלבט לאן פניו - אם להישאר בצידו של נתניהו או לחצות את הרוביקון ולהקים ממשלה יחד עם המרכז שמאל. כמעט כל צוותו של בנט התנגד אז נחרצות למהלך ההליכה עם השמאל, והעדיף ממשלת ימין. אך הייתה מי שדחפה אל המהלך: שמרית מאיר, שמלווה את בנט מאחורי הקלעים עוד מתקופת צוק איתן, כשהייתה פרשנית לענייני העולם הערבי ודילגה בין אולפנים.

עם הקמת הממשלה, היא הפכה לאדם החזק ביותר בלשכת בנט, ומי שרואה את הדברים איתו יחד עין בעין. "יש לי עם שמרית יחסי אמון והערכה, היא משענת ממשית וכישרון נדיר. היא באמת בליגה של הגדולים", אמר עליה בנט למקורביו. "יש לה חלק גדול בהצלחות המדיניות מול האמריקנים ובעולם הערבי, והדבר לא קל לכולם לעיכול", הוסיף. 

מהר מאוד התחילו החריקות גם בלשכה וגם מחוצה לה. מספר שבועות אחרי שהוקמה הממשלה, מאיר ייחסה ללפיד הדלפה לתקשורת שלפיה לשכת בנט ביקשה את עזרתו של שר החוץ בארגון הביקור אצל הנשיא ביידן, והיא ראתה בכך ניסיון לגמד אותה. מכאן נפתחה מלחמה בין הלשכות שנמשכה שבועות והדברים הגיעו לשיא בעקבות הדלפות מדיניות שיוחסו ללפיד.

בלשכתו של שר החוץ היו משוכנעים שמאיר היא זו שעומדת מאחורי ההדלפה בניסיון לפגוע בשמו של לפיד ואיימו להפסיק לעבוד איתה, ומשם החל פיצוץ בין הלשכות, וזאת בזמן שבנט ולפיד משדרים "עסקים כרגיל". אך זו הייתה רק ההתחלה, ובזמן ניהול המשבר מול טורקיה (כשהזוג אוקנין נכלא במדינה), התנהלו שיחות בפורומים מצומצמים ביותר, שבהם נכחה גם מאיר. באחת הפגישות דלף מידע רגיש שיצר מתח בין כל המעורבים. בסיומו של המשבר דווח שראש המוסד פועל בנושא מול מקיבלו הטורקי, כציר מרכזי.

הפרסום גרם למהומה ובלשכת לפיד חשדו במאיר, וטענו שזהו עוד ניסיון להקטין את חלקו של לפיד, במחיר פגיעה בראש המוסד ובקשריו החשאיים. מנגד, מאיר טענה שאין לה שום קשר לפרסומים נגד לפיד. בנט אומנם לא ערך למעורבים פוליגרף אך הזהיר לעשות זאת בפעם הבאה שיודלפו דברים מפורומים רגישים. 

וזהו לא המקרה היחיד שבו התרחשו חיכוכים מול מאיר. מעמדה המתחזק של מאיר השפיע גם על היחסים מול השרה איילת שקד, שהייתה עד לאחרונה האדם הקרוב ביותר לבנט. על אף היחסים הטובים בין השניים גם כיום, יש ביניהם חילוקי דעות מהותיים, שמעידים על כך שמאיר מעורבת גם בקביעת האסטרטגיה הפוליטית של בנט.

גורם בלשכת רה"מ טוען כי "בנט ומאיר מובילים קו של התמרכזות, החלפת דם. זו החלטה אסטרטגית שהתקבלה עם הכניסה לממשלה. מאיר מאמינה שבנט צריך לפנות לקהלים רחבים הרבה יותר, וזה בא לידי ביטוי גם במינויים שביצע. שקד וראש הסגל של בנט חושבים שזו טעות - שאסור לוותר על הבייס הימני". 

מלבד המחלוקות הפוליטיות מול שקד ולפיד, יש גם מחלוקות ענייניות. מאיר תומכת בקו שדוגל בהחרפת הטון מול האמריקנים בסוגיה האירנית, הסוגיה הרגישה ביותר בשולחן, וזאת בעוד שר הביטחון גנץ מאמין שצריך לפתור את המחלוקות מאחורי הקלעים. 

וזה עוד כלום לעומת הנעשה בתוך לשכת בנט. למעשה בצד אחד ניצבת מאיר, ובצד השני - כל אנשי הלשכה: ראש הסגל, מזכיר הממשלה, דובר ראש הממשלה והמזכיר הצבאי - חלקם הולכים עם בנט שנים. גורם אחר בלשכה מספר כי מאיר שהתחילה כיועצת מדינית הלכה עם הזמן והתרחבה לתחומים נוספים. לדבריו, "כמעט כל דבר בלשכה עובר דרכה - החל מישיבות שוטפות על הקורונה, דרך סוגיות פוליטיות ועד לניהול התקשורתי. מתעסקת בנושאים שאין לה שום ניסיון בהם, ועושה זאת בלי לשתף, ולעיתים בתוך ביקורת והקטנה של אחרים".  

עם זאת, גורם מדיני בכיר טוען כי הביקורת על מאיר נובעת ממיזוגניה. "אם היא הייתה גבר שמגיע מהזירה המדינית-ביטחונית, זה היה מתקבל אחרת", הוא אומר. "תמיד בלשכת רה"מ יש קרבות טריטוריה ומלחמה על הקרבה לו, ובמלחמה הזו שמרית מאיר מנצחת את כולם". 

לאחרונה בנט אישר למאיר להיות האחראית גם על האסטרטגיה התקשורתית, והוא גם הודה בשיחות סגורות שהוא מאפשר למאיר להתפרס על פני תחומים נוספים: "מאיר עבורי היא מה שרון דרמר היה עבור נתניהו - אדם שאני מעריך וסומך על דעתו בכל התחומים. יש לה רעיונות מעולים והיא מביאה קבלות בזירה המדינית".

תגובת לשכת רה"מ נפתלי בנט: "לראש הממשלה יש אמון מלא ביועצת המדינית שלו בכישרונה ובמסירותה. מאיר פועלת לקדם את עשייתו המדינית של רה"מ, בין אם בבניית היחסים עם ממשל ביידן, עם האירופים, עם מצרים, ירדן, הפתרון המהיר של המשבר עם טורקיה ועוד. מדובר בשישה חודשים מוצלחים בכל קנה מידה, ואנו גאים בהם. היחסים עם שר החוץ ולשכתו טובים, וכולם עובדים בשיתוף פעולה מלא כדי לקדם את מדיניות החוץ של מדינת ישראל. נציין כי מאיר לא עוסקת בפוליטיקה".

תגובת לשכת שר החוץ לפיד: "שר החוץ וראש הממשלה עובדים בשיתוף פעולה מלא בכל הנושאים. גם בתחום המדיני-ביטחוני, הממשלה הזו כבר הוכיחה שהיא עובדת מצוין ביחד. שיתוף הפעולה בין הלשכות מצוין ואנחנו ועובדים בסנכרון מלא".

תגובת לשכת שרת הפנים איילת שקד: "שרת הפנים וראש הממשלה עובדים יחד ובשיתוף פעולה מלא שמוכיח את עצמו יום יום כבר למעלה מ-15 שנה. צוות ראש ממשלה המורחב מורכב מעוזרים מצוינים והעבודה מולם תקינה ושוטפת".