יושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה התייצב הערב (שבת) באולפן "פגוש את העיתונות" ומתח ביקורת נגד הדרך שבה בחר ללכת יושב ראש מפלגת רע"ם: "כאזרח במדינה צריך לדבר על שלום, כיבוש, דמוקרטיה, איכות הסביבה – ולא רק על כבישים מוניציפליים".

בתקופה האחרונה כל צעד שבו נקטה רע"ם, הרשימה המשותפת עשתה ההפך. כשנשאל אם זה כחלק מהניסיון של המשותפת לבדל את עצמה מהמפלגה שמוביל עבאס, הדגיש עודה: "בסוגיות שונות רע"ם דווקא הצביעה איתנו, כמו חיבור בתים לתשתיות חשמל. אבל מי שהצביעה בעד קואליציה עם בנט זו רע"ם".

"לא שואלים יהודי למה הוא מדבר על ההתנחלויות או על רצועת עזה, אבל הערבי בישראל צריך לדבר רק על סוגיות פנים", אמר יו"ר המשותפת תוך שהוא מתכוון לקו של רע"ם שלכאורה נוגע בעיקר בהיבטים פנימיים ולא בסכסוך הישראלי-פלסטיני. "הממסד תמיד רצה שנדבר רק על זכויות אזרחיות וכלכליות ותו לא. בית לאומי? רק ליהודים, ואני לא מקבל את זה. אנחנו חלק מהעם".

מנסור עבאס, מליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
יו"ר רעם עבאס בכנסת | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

חבר הכנסת עודה כבר הביע את התנגדותו להתגייסות של שב"כ למאבק בפשיעה בחברה הערבית. הוא הסביר באולפן: "אני לא רוצה שב"כ לערבים ומשטרה ליהודים – אנחנו לא סוגייה ביטחונית אלא אזרחית. מי שאמון על ביטחון האזרחים זו המשטרה שצריכה לעשות את תפקידה, כמו שהיא הצליחה בנתניה ובנהריה".

פרט לכך, יו"ר הרשימה המשותפת מתח ביקורת על התוכנית שעליה עומלים במשטרה כדי להילחם באלימות הגואה: "אם הייתי במקומם, הייתי אומר למפכ"ל: 'תגיש לי תוכנית למיגור הפשיעה תוך חודש אחד, ואם לא – תתפטר'. בתוכנית האומללה שמציעים כעת טוענים כי בתוך עשור נראה תוצאות. אחרי רצח של 1,200 אזרחים נוספים נראה תוצאות?". עודה הבהיר כי גם במקרה הזה ההתנגדות לא נובעת מנוכחותה של רע"ם בקואליציה ושל המשותפת באופוזיציה. "יש סיעה אחת בכנסת שפועלת לפי המצפון שלה ולטובת האזרחים והיא המשותפת".

על רקע הביקורת על "היעלמותה" של האופוזיציה והיעדר תפקודה השוטף בוועדות בכנסת, אמר חבר הכנסת עודה כי אין שיתוף פעולה כלשהו עם הליכוד: "אנחנו לא חברים שלהם. לא דיברתי עם נתניהו כשנתיים. חוץ מכמה מילים שהחלפנו, מעולם לא ישבנו ודיברנו".