ראש הממשלה נפתלי בנט פתח הבוקר (ראשון) את ישיבת הממשלה לאחר ששב אתמול מביקורו ברוסיה, שם נפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. בפתח דבריו הכריז על מתווה שיציג רשת ביטחון כלכלית ורפואית בעלות של 10 מיליארד שקלים לקראת גלי תחלואה נוספים.

נפתלי בנט בישיבת ממשלה (צילום: reuters)
נפתלי בנט בישיבת ממשלה | צילום: reuters
נפתלי בנט בישיבת ממשלה (צילום: reuters)
נפתלי בנט בישיבת ממשלה | צילום: reuters

"סיכמתי עם שר האוצר ליברמן על מתווה להרחבה חד פעמית של מסגרת התקציבית בשנת 2022, מה שנקרא 'קופסא', במסגרת הפקת הלקחים מהגלים הקודמים", אמר בנט. "אנחנו יוצאים בימים אלה מגל הדלתא. ירדנו מרף ה-300 חולים קשים הבוקר. לעומת זאת, באירופה וברבות ממדינות העולם - Winter is coming, והמספרים מזנקים, גם בתחלואה ולצערי גם בתמותה. יש לנו ידע שיכול להיות קריטי עבור מדינות רבות, הלא אנחנו כרגע עברנו את זה".

בנט הסביר את ההחלטה על הרחבת מסגרת התקציב עבור המשך המאבק בקורונה ואמר: "המודל הישראלי הוא של מדינה פתוחה, המון פעולות קטנות וחדשניות, גם קצת ניסוי וטעייה, חיסונים ואמצעי זהירות - וניהול מיקרו של המצב באופן יומיומי, תוך לקיחת כל השיקולים, לא רק האפידמיולוגיים, בחשבון. במבחן התוצאה - זה עובד. אזרחי ישראל בטוחים. יחד עם זאת, לצד ההצלחה בשלב הזה בהתמודדות עם הקורונה, אנחנו תמיד נערכים במבט צופה פני עתיד".

פגישת בנט פוטין (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
פגישת בנט פוטין | צילום: קובי גדעון , לע"מ

בנט התייחס גם לביקורו ברוסיה ואמר על כך: "הנשיא פוטין ואני שוחחנו על המצב בסוריה כמובן, הרי במובן מסוים הרוסים הם שכנים שלנו מצפון, וחשוב שננהל את המצב העדין והמורכב שם באופן חלק ובלי תקלות. הגענו לסיכומים טובים ויציבים, ומצאתי אצל הנשיא פוטין אוזן קשבת לצרכי הביטחון של ישראל. שוחחנו גם על תוכנית הגרעין האירנית, שמצבה המתקדם מעורר דאגה אצל כולם".

בנט התייחס גם לחלקו של השר זאב אלקין בביקור ברוסיה ואמר: "רוצה להודות פה לשר אלקין, האיש והשקית, על עבודה יוצאת דופן, גם בהכנה לפגישה וגם במהלכה". רה"מ סיכם ואמר שהפגישה עם פוטין הייתה "טובה מאוד ומעמיקה מאוד".

בנט, פוטין ואלקין   (צילום: לע"מ)
בנט, פוטין ואלקין | צילום: לע"מ

"אלקין נרדם, נתתי לו מרפק ופוטין צחק"

 במהלך ישיבת הממשלה, התפנה בנט לספר גם על הרגעים המשעשעים בביקור ברוסיה: "אחרי 4 שעות, לאחר שלא ישנו כל הלילה, אלקין נרדם. נתתי לו מרפק, ופוטין צחק". אלקין הוסיף על כך: "פוטין צחק ואמר: 'רואים שלא היית איתו בסיירת'". בנט סיכם את הסיפור ואמר כי השר אלקין המשיך לתרגם את השיחה בין שני המנהיגים גם כשנרדם.

אלקין התייחס גם לבדיחות הרבות שנפוצו ברשתות החברתיות על כך שהגיע לפגישה עם נשיא רוסיה כשבידו שקית מסתורית: "כרוסי אני צריך לבוא לפגישה עם שקית", אמר בפתח דבריו. "אבל אם נדבר ברצינות, בגלל מגבלות הקורונה אף אחד מחברי המשלחת חוץ ממני לא הורשה להיכנס לחדר, ובשקית היו תצלומי אוויר שחשובים ביטחונית ורצינו לדבר עליהם עם הנשיא הרוסי".

בנט פנה לראשי המפלגות בחלק הסגור של ישיבת הממשלה וביקש מהם לגלות איפוק ולא "לטלטל את הספינה". הוא סיפר להם שהוא ולפיד יזמו יום גיבוש ביום שישי הקרוב לכל חברי הקואליציה בהשתתפות אדיר מילר ועינת שרוף. השרה תמר זנדברג שאלה אותו בתגובה: "תנגן בגיטרה?", ובנט התלוצץ על מצבו בסקרים והשיב: "לא, בפעם האחרונה שעשיתי את זה ירד לי מנדט".