אחרי הכפשות הדדיות מכוערות: יאיר נתניהו התייצב הבוקר (שני) בבית המשפט השלום בתל אביב לדיון קדם תביעה בנוגע לתביעת הדיבה ההדדית שלו ושל סתיו שפיר. חברת הכנסת לשעבר שלא הגיעה היום לבית המשפט החליטה לתבוע את נתניהו בסך 260 אלף שקלים בעקבות ציוצים שבהם תקף אותה: "תלכי לאיזה כפר תתאסלמי ותעזבי אותנו בשקט". בנו של ראש הממשלה לשעבר תבע ממנה חזרה פיצויים לאחר שהקניטה אותו בעבר וכתבה שהייתה צריכה "לקחת את המאבטח שהציבור מימן לי לטיול בפוסיקט". בהמשך היום יתייצב נתניהו הבן לדיון נוסף בתביעת לשון הרע של תנועת קריים מיניסטר נגדו.

"בטוחה שאת רוצה לדבר על מוסר לאור הפרויקט הכושל שניסית להקים עם חובב פדופילים ומבקר קבוע באי הפדופילים של אפשטיין?", צייץ בנו של ראש הממשלה לשעבר באפריל 2020, "מכוערת מבחוץ ומבפנים. תמצאי כבר בעל ערבי קבוע שלא יזרוק אותך, תלכי לאיזה כפר תתאסלמי ותעזבי אותנו בשקט".

שפיר השיבה בציוץ משלה שבו כתבה: "כל כך התגעגעתי לחבק את המשפחה שלי בחג הזה. לאנשים שלימדו אותי לדאוג לאחרים ולהשתדל לעשות טוב, גם כשקשה. עכשיו כשקוראת את איך שכותב בנו של ראש הממשלה שהתחנך בדרכו ומתבטל מכספנו, מתגעגעת אליהם אפילו יותר. שקרן, רשע, גזען, מטרידן. הפה של הילד, מורשת האב".

יאיר נתניהו, סתיו שפיר (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
יאיר נתניהו בדיון משפטי מול סתיו שפיר | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

על כך השיב נתניהו הבן: "קומוניסטית, טיפשה, חובבת פדופילים שכמוך את שמות הגנאי שקראת לי תשמרי לאפשטיין, ברק ושאר החברים שלך. אני לא לקחתי בחיי שקל מהמדינה. את לעומת זאת חייבת למשלם המסים 8 מיליון ש"ח".

בעקבות שני הציוצים הללו מאת נתניהו תבעה אותו שפיר ודרשה פיצוי בסך 260 אלף שקלים. שפיר טענה, באמצעות עורכי-הדין אוהד רוזן, חגי קלעי וקרין תורן-היבלר, כי הציוצים הללו של נתניהו הבן כוזבים, דיבתיים ומבזים מינית. הציוץ הראשון שצוטט לעיל, לפי כתב התביעה, הוא "ניסיון לפגוע בתובעת ולהשפילה תוך שימוש במינה ומיניותה". הציוץ השני, טענה שפיר, מציג אותה באופן כוזב "כתומכת בפעילות פלילית וכבעלת חוב".

נתניהו טוען להגנתו, באמצעות עו"ד יניב לנקרי, ממשרד עורכי דין לנקרי ושות', כי הוא "לא פרסם פרסום כלשהו" נגד שפיר אלא "רק הגיב בפוסטים שפרסמה התובעת". נתניהו מדגיש כי שפיר היא שיזמה את העימות בטוויטר באותו היום, כשזלזלה באביו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, מה שפגע ברגשותיו, ובהמשך "טרחה להקניט" אותו אישית כשכתבה כי היתה צריכה כחברת כנסת לנהוג כנתניהו הבן ו"לקחת את המאבטח שהציבור מימן לי לטיול בפוסיקט".

במקביל להגשת כתב הגנה הגיש נתניהו הבן כתב תביעה שכנגד, ובו הוא דורש משפיר פיצוי בסך 300 אלף שקלים בגין סדרה של ארבעה פרסומים בטוויטר ובפייסבוק. "אין לי עניין עם חלאה כזה. יש לי עניין עם האבא שגידל אותו. עם האבא שנכשל איתו, ומנסה עכשיו להכשיל את הילדים של כולנו. ככה נראה הרס החברה הישראלית. אנחנו נבנה אותה מחדש", צייצה שפיר בספטמבר 2019. 

כאמור, בציוץ אחר, שבו הגיבה לאחד הציוצים שבגינם תבעה את נתניהו, כתבה בין היתר על נתניהו הבן: "שקרן, רשע, גזען, מטרידן. הפה של הילד, מורשת האב". בפייסבוק הוסיפה גם את המילים הבאות: "פה שמפיץ שקרים במקום לנהל שיחה שפויה [...] שלא רק משקר, אלא עושה זאת תוך ירידה לשפל הגזענות, השוביניזם והזוהמה. שהטרדת נשים, מבחינתו, היא נשק ראוי לשיחה ברשת".

פרסום רביעי על אודות נתניהו הבן התפרסם בשנת 2018 (אף כי בכתב התביעה הוא מתואר משום מה כאחרון בשרשרת הפרסומים), אחרי שבחדשות 12 חשף גיא פלג כי נתניהו הבן ביקר במועדוני חשפנות עם בנו של איש העסקים קובי מימון. "כל הורה שאני מכירה היה מתבייש ושואל את עצמו מה האחריות האישית שלו בחינוך ילדיו לכזה שפל מוסרי", כתבה שפיר.

נתניהו הבן טוען בכתב התביעה שכנגד כי הוא "אינו יצרן שקר, אינו רשע, גזען, חלאה ומטריד. הוא אינו מתבטל מכספי הציבור ואפילו עובד ולומד למחייתו". לפי כתב התביעה שכנגד נתניהו הבן הוא "מוביל דעה בישראל, משופע במקורות ולא יפרסם שום מידע בטרם יבחן אותו לאשורו".

נתניהו טוען כי מלבד הפגיעה בשמו הטוב, סדרת הפרסומים של שפיר גרמה לו נזק ממוני, שכן הוא "נזקק לפינוי מזמנו הפרטי, אף בשעות הלילה, בכדי להיפגש עם צוות משרד הח"מ במספר פגישות עם פרוץ פרשת הדיבה כלפיו וכלפי משפחתו כדי לבדוק את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו למיגור הפרסום".

עוד טוען נתניהו כי הוא "נאלץ, כך ממש, להשיב לפניות תומכים ואף מתנגדים לשלטון אביו בארץ אשר תרו אחר הפרשייה עם חשיפתה. דיי לעיין בשיתופים הרבים של 'הגיגי' הנתבעת כדי להבין את עוצמת הארס (או ההרס)".

"מטורללים עם בעיות פסיכוטיות קשות"

בהמשך היום צפוי נתניהו להתייצב בבית המשפט לדיון בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו תנועת קריים מיניסטר על סך 500 אלף שקלים. זאת בעקבות ציוצים בטוויטר של נתניהו הבן, שלטענתם "שקריים ומכפישים".

מחאות נגד השלטון של תנועת "קריים מיניסטר" (צילום: N12)
תנועת קריים מיניסטר במחאה נגד נתניהו, ארכיון | צילום: N12

"נתניהו השווה את אנשי התנועה למיליציות נאציות, טען שהם ממומנים בכסף זר ועל ידי פדופיל", טענו אנשי קריים מיניסטר. "נתניהו כינה את אנשי התנועה מטורללים אלימים עם בעיות פסיכוטיות קשות". את יאיר נתניהו ייצג עו"ד יוסי כהן, ואת תנועת קריים מיניסטר (עמותת חוזה חדש) ייצג עו"ד גונן בן יצחק.

זוהי לא הפעם הראשונה שבה יאיר נתניהו נתבע בעקבות אמירותיו והתבטאויותיו. לפני 3 חודשים נקבע בבית המשפט המחוזי בתל אביב כי נתניהו הבן ייאלץ לשלם רבע מיליון שקלים לאבי אלקלעי, עורך אתר וואלה לשעבר, וזאת בעקבות פרסומים בגנותו ברשתות החברתיות.

יאיר נתניהו  (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
יאיר נתניהו | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

על פי כתב התביעה, יאיר נתניהו פרסם פוסטים בפייסבוק שבהם בין השאר כתב שבוגרי קרן וקסנר הם "שמאלנים שהושתלו בעמדות שאפשרו ליטול חלק בתפירת תיקים פליליים נגד בנימין נתניהו" ו"סוכני משטרה תחת מסווה של תלמידים ומנהלים מצטיינים".

נתניהו הבן וקרן וקסנר הגיעו להסכמה שבנו של רה"מ לשעבר יסיר את ציוציו בטוויטר ויפרסם הבהרה שבה יכתוב: "לאחר שבדקתי את עצמי, אני סבור כי אמירותיי היו לא נכונות". עם ההחלטה בנוגע לפיצוי לעורך וואלה לשעבר, טען אז נתניהו כי אין לו "את האמצעים הכספיים לשם התשלום".