"אני גאה בתקציב שהעברנו, תהיה רוטציה": בתום 72 שעות מותחות במשכן הכנסת, הצליחה הקואליציה להעביר את תקציב המדינה לשנים 2022-2021 ולהבטיח לעצמה יציבות. בריאיון ל"אולפן שישי" אמר אמש (שישי) שר האוצר, אביגדור ליברמן, שמדובר ברגע מכונן למדינת ישראל - וחשף מה אמרו לו חברי כנסת בליכוד על נתניהו לאחר שאושר התקציב. עוד התייחס השר להעלאת המיסים שפגעה באוכלוסייה החרדית.  

אלא שלצד החשיבות שבהעברת התקציב, שנעדר מסדר היום הציבורי בשלוש השנים האחרונות, חסרות בו עדיין תשובות לשתי הבעיות הכי גדולות שמטרידות את הציבור הישראלי: מחירי הנדל"ן שהמשיכו לזנק ב-10% בשנה האחרונה ומרחיקים זוגות צעירים מהחלום לקנות בית, וכך גם הפקקים הבלתי נסבלים שמשתקים מדינה שלמה.

זה נכון שאתם משקיעים יותר בתחבורה, אבל יעברו שנים עד שייראו תוצאות.

"אני לא קוסם, אני שר האוצר. קוסם זה מישהו אחר", אמר ליברמן ברמיזה לנתניהו.

הוא עדיין קוסם?

"לדעתי הקסמים שלו הסתיימו", המשיך השר. "בשלושת הימים האחרונים שהיינו עכשיו בכנסת, כמעט כל חברי הכנסת מהליכוד ניגשו אליי ואמרו: 'היינו מטומטמים שהקשבנו לו ולא השכלנו להעביר תקציב'. תקופת הצייתנות שם הסתיימה".

ראש הממשלה נתניהו, העברת תקציב 2021 (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
נתניהו בליל העברת התקציב | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

בתהליך העברת התקציב אמר ליברמן כי לא יהיו כספים קואליציוניים. רק בחודש אוגוסט הוא הבהיר: "אין שום כסף קואליציוני וזה עוד מבלי שיהיה קשר לפאינה קירשנבאום. אני חושב שזו גישה אחרת ונכונה כשיש לך פרטנרים אמינים". למרות ההצהרה, בתקציב הנוכחי ניתנו יותר משני מיליארד שקלים עבור כספים קואליציוניים.

קניתם ח"כים אחרי ח"כים. זו ממשלת השינוי?

"אלה לא כספים קואליציוניים במובנים שאנחנו רגילים אליהם".

ועדיין, התחושה הציבורית היא שאתם צבועים. כשנתנו כספים קואליציוניים עד עכשיו טענתם לשחיתות, וכשאתם עושים את זה – הכסף הולך למטרות ראויות.

"זה כן משנה לאן הכסף הולך ולאילו שימושים. הקראנו את כל הרשימה ולא הסתרנו שום דבר. אני חושב שיש כאן שימושים נכונים ואני גאה בתקציב הזה".

אחת הביקורות הבולטות סביב התקציב, בעיקר בקרב החברה החרדית, היא העלאת המס על הכלים החד-פעמיים שמסתכמת בעלייה ניכרת במחיר – 13 שקלים לקילו. נשאלת השאלה אם היו בכך שיקולים שנוגעים לאיכות הסביבה ותו לא, או רצון שלך לסגור חשבונות מול החרדים.

"זה באמת לא מכוון נגד אף אחד", אמר שר האוצר. "החרדים נפגעים בגלל הנהגת ש"ס ויהדות התורה, מי שפוגע ומחזיק אותם בעוני אלו רק ראשי המפלגות האלה. הם נלחמים לא רק נגד חד-פעמי, אלא גם נגד לימודי ליבה. הם יודעים שבן אדם שיש לו השכלה ומקצוע הוא לא תלוי בקצבאות ובנדבות. הם רוצים להחזיק את הציבור שלהם – 'מסכן, עני ובור'".

ליצמן במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
חבר הכנסת ליצמן בכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

הפגיעה הכלכלית באברכים באה לידי ביטוי גם בביטול הסבסוד למעונות היום. מדובר במאות אם לא אלפי שקלים למשפחה שיכולים לדרדר משפחות רבות לעוני קשה. כששאלנו את השר ליברמן אם לא ניתן היה לערוך תהליך מדורג יותר בנוגע להטלת המס על החד-פעמי, הוא השיב: "אנחנו הגענו לשיא עולמי בשימוש בחד-פעמי. כשאני משווה אותנו לאיחוד האירופי, השימוש הישראלי הממוצע הוא פי ארבעה לעומת מדינות האיחוד. זו פגיעה חמורה באיכות הסביבה, והצעד הזה לא נגד ציבור כזה או אחר – הוא בעד איכות הסביבה".

ליברמן: "קואליציה ללא החרדים - לא מתכוון להפר את הבטחתי"

ציינת שח"כים מהליכוד הודו בפניך כי זו הייתה טעות שלא להעביר תקציב, וכך גם אמרו ביהדות התורה ובש"ס. עכשיו יש הזדמנות להכניס אותם לקואליציה?

"כשיצאתי למערכת הבחירות הגדרתי את שתי המטרות שלי: להחליף את השלטון והעומד בראשו, ולהקים קואליציה ללא ש"ס ויהדות התורה. אני לא מתכוון להפר את מה שהבטחתי".

העברת התקציב היא אכן הישג מרשים לממשלה הצעירה שמגיע לאחר תקופה ארוכה של שיתוק פוליטי. כעת נשאלת השאלה אם אותה ממשלה תעמוד במטרת העל והיא להחזיק מעמד קדנציה שלמה. לדברי ליברמן, זה לא עניין של מה בכך. "אין ספק, אני בטוח גם ברוטציה של לפיד-בנט", אמר השר על רקע חשיפת ההקלטות של שקד שבהן היא הביעה את הסתייגותה.

יאיר לפיד ונפתלי בנט (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ליברמן: "תהיה רוטציה בין בנט ללפיד" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפעם ללא רמיזות – שאלנו את השר ליברמן איך הוא הגיב כשנתניהו קבע מעל הדוכן כי בתקציב "יש יותר מיסים מניסים". "ראיתי את נתניהו. אני מכיר אותו כמה שנים טובות", אמר ליברמן. "ישב שם איש כבוי, בלי להט ובלי מרץ. זה לא במקרה שהוא טעה שש או שבע פעמים בהצבעות, וזה לא במקרה שהוא ישב עם הראש בתוך ספר. הראש שלו היה במקום אחר".