נתניהו עקץ את בנט, עבאס התפרץ: עימות פרץ אחר הצוהריים (שני) בפתיחת כנס החורף של הכנסת כאשר ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף את ראש הממשלה נפתלי בנט על שותפיו בקואליציה וטען שיו"ר רע"ם מנסור עבאס אסר עליו להגיע לאום אל-פחם. בתגובה, יו"ר רע"ם התפרץ לדבריו וגרם לחברי הכנסת לפרוץ בצחוק: "אבו יאיר, זה לא נכון".

הוויכוח הפומבי החל כאשר נתניהו תקף את ראש הממשלה בנט: "ראש הממשלה בפועל הוא יאיר לפיד בעזרתו של מנסור עבאס. מנסור עבאס זה האיש שאישר לבנט ללכת לאו"ם אבל לא לאום אל-פחם". יו"ר רע"ם לא נשאר חייב וצעק מכיסאו במליאה: "אבו יאיר, זה לא נכון ואתה יודע למה אני קורא לך אבו יאיר. ניהלת משא ומתן עם התנועה האיסלאמית".

ראש האופוזיציה ח"כ נתניהו (צילום: ערוץ כנסת)
"עבאס לא אישר לך ללכת לאום אל-פחם". נתניהו | צילום: ערוץ כנסת

ביקורם של ראש הממשלה בנט ויו"ר רע"מ עבאס במתחם החיסונים באום אל-פחם שתוכנן להיערך ביום שישי בוטל ברגע האחרון ברקע ציון יום השנה לאירועי אוקטובר 2000. בהודעה רשמית מטעם רע"ם נטען כי הביקור של בנט בעיר בוטל "מתוך כבוד לזכר השהידים שנפלו באוקטובר 2000". בניגוד להודעת רע"ם, דובר ראש הממשלה פרסם הודעת הבהרה: "דחיית הביקור במתחם החיסונים באום אל-פחם נעשתה נוכח הצפי להפגנות, וכן מטעמי אבטחה. זו הסיבה, וזו בלבד".

בהמשך הערב גם יו"ר רע"ם מנסור עבאס פרסם הודעה מטעמו וכתב: "אני מבהיר שביקור רה"מ שהיה מתוכנן מחר באום אל-פחם ונדחה למועד אחר, היה במטרה לקדם את החיסונים בחברה הערבית. רה"מ החליט לבטל את ביקורו לאחר שהתברר שמטרה זו לא תושג. כל ניסיון לקשור שיקול הדעת של רה"מ לסיבות אחרות מופרך ושימוש לא ראוי בעיניי. ההודעה שהוציאה רע"ם אודות דחיית הביקור ביטאה את עמדתה בלבד".

מנסור עבאס בפתיחת מושב החורף בכנסת ה- 24 (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
"אבו יאיר, זה לא נכון". עבאס | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

הביקור של ראש הממשלה תוכנן להתקיים היום בשעות הבוקר במתחם חיסונים בקופת חולים כללית באום אל-פחם. בנוסף לבנט, גם יו"ר רע"ם עבאס ופרויקטור הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, אמורים היו להשתתף בביקור.

ההודעה על הביקור עוררה ביקורת. פעילים פוליטיים קראו להפגין ולמנוע את הביקור שלטענתם בא בתזמון מכוון לעורר פרובוקציה. ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת מתח ביקורת על העיתוי וכתב בטוויטר: "אטימות אוריינטלית".

בליכוד תקפו את ראש הממשלה על ביטול הביקור וכתבו בטוויטר: "אין נקודת שפל שבנט לא יחצה למען ההישרדות הפוליטית שלו שתלויה במנסור עבאס. לבטל ביקור בגלל 'זכר השהידים' זו חרפה שתיזכר לדיראון עולם".