ממשל ביידן חוזר בו? הכוונה האמריקנית לפתוח מחדש את הקונסוליה במזרח ירושלים הובילה למתיחות רבה בין ממשלת בנט-לפיד לממשל ביידן בחצי השנה האחרונה - אלא שכעת, כך נדמה, בוושינגטון חוזרים בהם מכוונתם. "Times of Israel" דיווח היום (רביעי) כי ארה"ב החליטה לעצור את ההליכים לפתיחתה מחדש של הקונסוליה - זאת עקב לחצים כבדים שהפעילו ישראל והשדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון.

בידיעה צוין כי האמריקנים החליטו להקפיא בשלב זה את ההליכים על מנת שלא להתעמת עם ישראל בשתי חזיתות: בסוגיה האירנית ובנושא הקונסוליה. עוד דווח כי משרד החוץ האמריקני הצהיר כי הוא "מחויב לפתוח מחדש את הקונסוליה", אך לא ציין מועד שבו זה אמור לקרות. עם זאת, צוין בידיעה לא מדובר בהחלטה סופית של ממשל ביידן וכי הקו הרשמי של ביידן ואנשיו הוא להמשיך ולהתקדם, לכאורה, בהליכים לפתיחת הקונסוליה. 

הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הכוונה לפתוח מחדש את הקונסוליה שהנשיא לשעבר טראמפ הורה לסגור ב-2019 הייתה אחת מהבטחות הבחירות של ביידן אלא שכעת, בלחץ כל בכירי ממשלת בנט-לפיד שהתגייסו לסוגיה, נראה שהמהלך האמריקני לפתוח מחדש את הקונסוליה ירד מהפרק - וככל הנראה שלא תהיה כל התייחסות ישראלית רשמית לכך על מנת שלא "לתקוע אצבע בעין של האמריקנים".