הרפורמה בכשרות: הרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, שלח השבוע מכתב לשר הדתות, מתן כהנא, בו הביע את התנגדותו לרפורמה המתוכננת בענף הכשרות. "הגופים שיוזמים את המתווה הזה מנסים שנים לפגוע בתדמיתה היהודית של  מדינת ישראל, ומרכזים את מרבית פעילותם כנגד הרבנות הראשית", טען. "כדאי מאד לבדוק פעם אחת ולתמיד מי עומד מאחורי מימון הפעילות הזאת. חבל שהשר לשירותי דת מהווה מכשיר בידיהם להרס בלתי הפיך".

בניגוד לרב הראשי הספרדי, שסירב להיפגש עם כהנא, הרב לאו נפגש עמו אך העביר לו מכתב התנגדות מפורט. בראשית דבריו, כתב הרב לאו כי הוא ער לבעיות שקיימות במערך הכשרות, ועל כן הקים ועדת מומחים בכשרות ומומחים בניהול מערכות בשיתוף אגף הכשרות ברבנות הראשית והמשרד לשירותי דת, אשר בחנה את כל המערך וגיבשה פתרונות אחרים מאלו שהוצעו ברפורמה. הרב לאו ביקר את השר וקרא לו שלא להתעלם ממסקנות הוועדה המקצועית, שעסקה בנושא לעומק.

לדבריו, המתווה שהוצג הינו צעד גדול להפרדת דת מהמדינה: "מי שעומד אחרי המהלך הם אותם גופים שכבר מזמן נושאים דגל זה. קריאות השמחה שנשמעות ממחנה מסוים מעידות על כך יותר מכל. האם חלקך עמהם? בהינף חקיקה להרוס את מערך הכשרות בישראל ולמחוק אותו". הרב לאו קורא במכתבו לשיתוף פעולה עם הגורמים ברבנות שבקיאים בתחום, וטוען כי "התעלמות מוחלטת מדעתם היא פגיעה קשה שיש לתת עליה את הדעת".

מתן כהנא (צילום: פלאש 90)
שר הדתות, מתן כהנא | צילום: פלאש 90

בהמשך, טען הרב כי הגברת התחרות בענף הכשרות תמוהה, מאחר שאינה נהוגה בענפים שונים אחרים במשק: "האם נפריט גם תחומים אחרים במדינה כגון אישורי בניה, רישיונות לפתיחת עסק וכדומה? מדוע תושב ירושלים לא יכול לקבל רישיון סגירת מרפסת ממהנדס עיר בצד השני של המדינה?", כתב.

לסיום, כתב הרב לאו כי "הגופים שיוזמים את המתווה הזה מנסים שנים לפגוע בתדמיתה היהודית של  מדינת ישראל, ומרכזים את מרבית פעילותם כנגד הרבנות הראשית. כדאי מאד לבדוק פעם אחת ולתמיד מי עומד מאחורי מימון הפעילות הזאת. חבל שהשר לשירותי דת מהווה מכשיר בידיהם להרס בלתי הפיך. האם לעת כזאת הגעת למלכות?"

במסגרת הרפורמה המקודמת, עתידה להילקח מידי הרבנות הסמכות להעניק תעודת כשרות – אלא רק להסמיך גופים פרטיים שיתנו אסמכתת כשרות. במקביל, תיפתח האפשרות למתן כשרות בחתך על-גיאוגרפי, ולא ברמה המוניציפלית, כפי שנהוג כיום.