הזעם של רע"ם - והאולטימטום: שניים מחברי המפלגה, חברי הכנסת מאזן גנאים ווואליד טאהא, שיגרו הבוקר (ראשון) מסרים מדאיגים לממשלת בנט-לפיד, שמציינת השבוע חודש בלבד לקיומה. ח"כ גנאים איים שיפעל לפרק את הקואליציה אם הממשלה תחליט לתקוף בעזה - זאת למרות שכבר עשתה זאת מספר פעמים - ואילו ח"כ טאהא הודיע שהח"כים של רע"ם לא ישתתפו בדיוני הוועדות ולא יצביעו על חוקים במליאה עד להודעה חדשה. 

במפלגה הציבו דרישה לפיה מנהלת הבדואים תעבור למשרד הרווחה עוד היום – ולא בעוד שבועיים, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. עוד דורשים ברע"ם קביעת לוח זמנים לקידום הנושאים שסוכמו בין הצדדים במהלך המשא ומתן. עם זאת, לא מדובר בדרישות חדשות של רע"ם – ונראה שרובן ממילא ימומשו. 

בריאיון ל"מכאן", תחנת הרדיו בערבית של תאגיד השידור הישראלי, אמר ח"כ גנאים כי יפעל לפרק את הממשלה אם תחליט על תקיפה ברצועה. עוד אמר כי "אין סיפור אהבה בין מנסור עבאס והממשלה החדשה" וכי "בנט ונתניהו - גרועים שניהם". 

"לדבר בגובה העיניים", גנאים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
יפיל את הממשלה אם תתקוף בעזה - למרות שכבר תקפה. ח"כ גנאים | צילום: הדס פרוש, פלאש90

בנוסף, אמר שחוק האזרחות גזעני וש-20 אלף משפחות סובלות ממנו: "אני מתנגד לו. נמנעתי בהצבעה כדי לא להפיל את הממשלה. יש לנו קווים אדומים. התקשורת העברית מגויסת לשירות הממשלה. נמתין כדי לוודא את טיבה של הממשלה החדשה". 

אלא שלמרות ההכרזה של גנאים, צה"ל כבר תקף כמה פעמים ברצועה מאז כינון ממשלת בנט-לפיד. כך, למשל, בשבת שעברה, אז צה"ל תקף אתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס ועמדת שיגור רקטות בתגובה לשיגור בלוני תבערה מוקדם יותר באותו היום.

מנסור עבאס ויאיר לפיד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יו"ר רע"ם עבאס ורה"מ החליפי לפיד במליאה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ואם האמירות המדאיגות הללו ח"כ גנאים אינן מספיקות, זמן קצר אחריו, הצהיר ח"כ ווליד טאהא מרע"ם שהוא וחבריו לא ישתתפו בדיוני הוועדות ולא יצביעו על חוקים במליאה. הסיבה, לפי גורמים במפלגה היא ש"רע״ם מקדמת את הממשלה - והממשלה לא מקדמת את רע״ם". 

 
הסיבה לקולות המרד: המגעים עם הרשימה המשותפת 

מה שככל הנראה הוביל את חברי הכנסת של רע"ם, שעליהם נשענת הממשלה כולה, להשמיע את האמירות המדאיגות מבחינת בנט ולפיד, הוא ככל הנראה הפרסום ב"אולפן שישי" האחרון, אז דיווחנו כי בקואליציה מנסים להגיע להבנות נרחבות עם הרשימה המשותפת - במטרה להבטיח את יציבותה. 

ביום שישי פרסמנו שלפיד וגנץ חותרים להבנות עם חברי הרשימה המשותפת שיאפשרו לקואליציה להתנהל מבלי לשאת ולתת על כל חוק. לא מדובר על נושאים ביטחוניים, אלא על הבנות שבמסגרתן ברשימה יקבלו דברים שחשובים לציבור שלהם - דבר שברע"ם מתנגדים לו בחריפות, כיוון ששם שואפים לכך שהישגים עבור החברה הערבית יירשמו על שמם. 

בכיר יש עתיד, שר הרווחה מאיר כהן, אף אישר את הדיווח מול המצלמות בראיון אמש ל"פגוש את העיתונות", במהלכו אמר: "הרשימה המשותפת היא חלק מהכנסת - ובמקומות שבהם אנחנו נוכל להיעזר בהם, ודאי שנעשה זאת", הבהיר השר כהן. "זו לא ממשלה הזויה שלא מבינה פוליטיקה, אנחנו מבינים פוליטיקה מצוין, אנחנו נשרוד ונעבור את התקופה הקשה הזו - ואנחנו מכוונים לתקציב המדינה. ברגע שנעביר את התקציב, הכל יירגע".