אחרי שהבוקר (שלישי) נפל חוק האזרחות בהצבעה במליאת הכנסת, שרת הפנים איילת שקד (ימינה) דיברה לראשונה ב"מהדורה המרכזית": "הליכוד משקר, לא האמנתי שסמוטריץ יצביע נגד". היא תקפה את ח"כ עמיחי שיקלי שהתנגד גם הוא: "מי שהפיל את החוק הוא עמיחי שיקלי שהצביע נגד, נגד השב"כ ונגד המדינה היהודית".

"הנושא של חוק איחוד משפחות, זה נושא מאוד מורכב", הסבירה השרה. "מי שמפגע באינטרסים של המדינה זה בעיקר בצלאל סמוטריץ. זה חוסר אחריות לאומית. אנחנו היינו צריכים להשיג רוב – אבל צריך להגיד אף פעם מפלגת אופוזיציה לאומית לא התנגדה לחוק הזה, צריכים לעשות הכול כדי להעביר אותו".

על ההתנגדות להארכת החוק בתוך הממשלה: "מרצ ורע"ם עשו צעדים קשים, אבל מי שהפיל את החוק הוא עמיחי שיקלי שהצביע נגד, נגד השב"כ ונגד המדינה היהודית. לא נדבר פה על מה נעשה איתו. היום נציגים רבים באופוזיציה מבינים את הטעות. אני אנסה להביא את החוק להצבעה שוב בשבועות הקרובים, כרגע יש 15 אלף פלסטינים שיכולים לבקש אזרחות".

"הסיכום זה על 1,600 פלסטינים, הבדיקה הפרטנית אם הייתה מעלה משהו הייתה בתוך אותם 1,600", אמרה שקד על טענות הליכוד. "אנחנו נשיג רוב ונדאג לזה שהחוק יעבור. סמוטריץ יודע כמה החוק חשוב, לא האמנתי שהוא לא יצביעו איתנו. רק אתמול בצוהריים ראיתי שהם הולכים לבגוד בערכים ולהצביע נגד החוק הזה".

השרה שקד צפתה בהבטחות הבחירות שימינה הפרה. "איבתיסאם וניצן הורוביץ חזרו בהם מהדברים שאמרו אז", הסבירה שקד. "היו לנו הבטחות שהיו סותרות, אנחנו בסוף הגענו לסיטואציה הזאת אחרי שניסינו תקופה ארוכה להקים ממשלת ימין. התוכנית של נתניהו הייתה להקים ממשלת 59 שנשענת על רע"ם, ניסינו לשכנע את סמוטריץ שלא הסכים וגם את גדעון סער שסרב. שראינו שאנחנו לא מצליחים, היינו צריכים לקבל החלטה אם ללכת לבחירות או להקים ממשלה, והחלטתי בסופו של דבר שעדיפה הממשלה הזאת על בחירות נוספות".

היא הוסיפה: "אני אשת ימין ומייצגת את הימין, אני עובדת עברו הציבור שלו ועבור כלל האזרחים. זה ממשלה שהיא ממשלת אחדות, ממשלה עם הרבה קצוות. מחנה ימין זה לא נחלתו של בנימין נתניהו, יש לנו הרבה אנשי ימין בממשלה. יש גוש ימני מוצק, בקבינט יש רוב ימני - יותר מהממשלה הקודמת".

בליכוד הגיבו על דבריה של שקד: "איילת שקד שהפרה את כל הבטחותיה לציבור והקימה ממשלה מסוכנת עם מרצ ורע״מ לא תטיף לנו מוסר. אנחנו גאים בכך שבלמנו הלילה את מכירת החיסול של בנט ושקד למנסור עבאס, כולל איזרוח אלפי פלסטינים. נביא את חוק יסוד ההגירה - החוק היחיד שימנע כניסת מסתננים פלסטינים לישראל - ונראה אם שקד תצביע בעדו".