מזהיר מהתקדמות אירן לפצצה, מותיר את כל האופציות בנוגע לעזה פתוחות - ומתנצל בפני הורי הלוחם: כ-100 ימים מאז שהחל לכהן כראש ממשלת ישראל, העניק הערב (שלישי) נפתלי בנט ריאיון ראשון בתפקיד ליונית לוי במהדורה המרכזית. בריאיון מותח בנט ביקורת חריפה על קודמו בתפקיד נתניהו וטוען להזנחה קשה בסוגיית הגרעין האירני, מתנצל בפני משפחת הלוחם שנהרג בגבול עזה לאחר השיחה הקשה עם האב - וגם עונה למי שמבקר אותו על כך ששינה את עמדותיו כדי לכהן בתפקיד הרם. 

בכל האמור לסוגיית הגרעין האירני, בנט טוען שטהרן נמצאת בנקודה הכי מתקדמת שהייתה עד היום בדרך לפצצה. ראש הממשלה המכהן מותח ביקורת חריפה על ראש הממשלה לשעבר נתניהו – ואומר שהיה פער גדול מאוד בין הנאומים שנשא לבין המעשים בשטח: "ישראל ירשה מצב שאירן בנקודה הכי מתקדמת אי פעם במירוץ לפצצה הגרעינית. את זוכרת את המיצג של קודמי באו"ם עם הפצצה והקו האדום? אירן מזמן חצתה את הקו האדום הזה. בשנתיים וחצי האחרונות אירן מאוד התקדמה, והפער בין הרטוריקה והנאומים למעשים הוא גדול מאוד".

העשרת הצנטריפוגות באירן. ארכיון  (צילום: התקשורת באירן)
"אירן נמצאת בנקודה הכי מתקדמת לפצצה" | צילום: התקשורת באירןבנט הבהיר כיצד הוא ואנשיו פועלים בסוגיה: "גיבשנו תוכנית פעולה רב-מימדית שעוסקת בארבעה צירי התקדמות של אירן: ציר העשרת האורניום, ציר ה'הנשקה' - להפוך את זה לפצצה, ציר ה'טילאות' – מה שמוביל את הטיל ליעד, והציר האזורי – כל ההתרחבות של אירן לתוך עירק, סוריה, לבנון ותימן – הם ממש אימפריה שמחפשת להשתלט על האזור. בנינו תוכנית פעולה מול כל ארבעת הצירים. אנחנו פועלים – ואת הפערים חייבים לסגור ומהר".

ראש הממשלה הדגיש כי עיקר המפגש עם נשיא ארה"ב ביידן בחודש שעבר עסק בכך: "הצגנו בפני חברינו בארה"ב את תוכנית הפעולה – ולא רק בפניהם, אלא גם בפני מדינות באזור. נשמח שלצד הפעולות העצמאיות שלנו, גם שותפות יפעלו. כך או כך – עכשיו האחריות נחה בשולחן הזה ואנחנו נחושים למנוע מאירן להתגרען בכל מחיר".

הגימיק של 2012. נתניהו (צילום: AP)
על נתניהו: "אירן מזמן חצתה את הקו האדום" | צילום: AP"מה שאתה נחשף אליו כראש ממשלה זה לתמונה המלאה – והתמונה המלאה היא קשה מאוד, פשוט הזנחה", אמר בנט. "הקו שלי הוא את הטוב שהוא (נתניהו) עשה להמשיך - ודברים שהוזנחו לתקן. יש דברים שהוזנחו הרבה מאוד שנים. אני מאמין שכשיש בעיה לא צריך לבעוט את הכדור הלאה למישהו אחר – מה שירשנו ומה שלא, אנחנו צריכים לפתור. יש ממשלה מעולה בעיניי, אנשים עם דעות שונות מאוד אבל שמחויבים לעבוד יחד בהרמוניה".

"לא נאפשר לחמאס לצבור עוד רקטות, אם הרגיעה לא תצלח – יש חלופות"

"מבצע 'שומר החומות' היה לפני ארבעה חודשים בערך, ושוב מגיעים לאותה נקודה שבה חמאס יורה טילים. חמאס יצא מהמבצע בתחושה של מגן ירושלים אחרי שירה רקטות על ירושלים. חמאס זה אגרון שחרט על דגלו ג'יהאד עקבי והוא מתכוון להמשיך את הדבר הזה. המשימה שלי – לתת ביטחון לאזרחי ישראל ובפרט לתושבי הדרום".

עוד אמר בנט: "ספציפית, זה גם למנוע מצב של ירי רקטות ובלונים - ועל כל בלון בודד אנחנו מגיבים, וזה אומר עוד משהו: בשם רגיעה נקודתית לא נאפשר לחמאס לצבור עוד רקטות, כמו שקרה עם חיזבאללה. שתי המטרות – למנוע הפעלת כוח וגם את התבססות האיום. אני לא חפץ במבצעים או במלחמות. שר הביטחון לקח על עצמו מהלך להסדרה ולרגיעה ארוכת טווח בעזה. אם זה יצלח מה טוב, אם לא – יש גם חלופות".על הביקורת שנשמעת כלפיו לפיה הממשלה שהוא עומד בראשותה לא תצא למבצע בעזה עקב כך שהיא תלויה בתמיכת רע"ם, אמר בנט: "מרבים לשאול האם תצא למבצע בעזה אם צריך בקואליציה כזו – והתשובה החד משמעית היא כן. כל החלטה ביטחונית מתקבלת רק על בסיס שיקולים ביטחוניים ואחר כך נסתדר. כל הקו של (מנסור) עבאס הוא כלכלי-אזרחי בלבד. אנחנו נעשה מה שצריך לעשות - ועם ההשלכות הפוליטיות נתמודד אחר כך".

נפתלי בנט, עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בשאר (צילום: לע"מ)
בנט בפגישתו עם נשיא מצרים א-סיסי, אתמול | צילום: לע"מהריאיון עם בנט התקיים יממה לאחר פגישתו עם נשיא מצרים א-סיסי – הראשונה זה עשור שנערכת באופן גלוי בשטח מצרים. על המפגש עמו אמר בנט: " הייתה לי פגישה מאוד ארוכה איתו בארבע עיניים והפגישה הייתה טובה. הוא קיבל אותנו בצורה מאוד חמה ולבבית. אני מייחס חשיבות עצומה לשלום בין ישראל למצרים, שנים זה היה שלום קר ולא היה סחר. עסקנו בנושאים כלכליים וביטחוניים כולל דאע"ש בסיני ודנו גם על עזה. למצרים יש משקל משמעותי בעזה – היא גורם מרסן. גם במעבר רפיח – צריך להדק שם את הפיקוח כדי שלא ייכנסו עוד רקטות".

בנט על השיחה עם הוריו של לוחם מג"ב שנהרג: "שגיתי ואני מתנצל בפניהם"

בנט נשאל גם על השיחה שערך עם הוריו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי ז"ל, במהלכה טעה בשמו של החייל – מה שחולל סערה: "אני שגיתי ואני מתנצל מכאן בפני ההורים שהם עוברים את הסיוט הכי גדול של כל הורה, שנינו נחרדים ממחשבה של אובדן ילד. בראל היה בחור יפה, כריזמטי, מנהיג, צמח גם במכינה קדם צבאית, ציוני גדול, איש חסד שדאג לבחורים במצוקה ובעיקר היה לוחם שלחם כדי להגן על מדינת ישראל והוא נפל כשהוא שומר על הגבול".

בראל חדריה שמואלי (צילום: דוברות המשטרה)
בנט התנצל בפני ההורים. בראל חדריה שמואלי ז"ל | צילום: דוברות המשטרהראש הממשלה הדגיש בדבריו כי בראל ז"ל לא נרצח – אלא נפל, ומתח ביקורת על יו"ר האופוזיציה ח"כ נתניהו על הפוסט שפרסם בנושא: "הוא נפל בקרב כשהוא מגן על המדינה והצטרף לשורה ארוכה מדי של חללי צה"ל לאורך כל שנות המדינה. למשפחה מותר הכל ואני מקבל כל ביקורת באהבה, אבל כשאני רואה גורמים פוליטיים שמצייצים מכל מיני מקומות בעולם על גב חיילי צה"ל והמפקדים – אני אומר להם: 'תפסיקו'. אין לנו מפקדים אחרים וצה"ל אחר, לפעמים יש שגיאות. מלחמה זה לא דבר סטרילי. אנחנו צריכים לגבות את חיילי צה"ל ולא לתקוף אותם".

לדברי בנט, "לא היה שום שינוי בהוראות פתיחה באש - בניגוד לכל הסיפורים של פוליטיקאים כאלה ואחרים. לצה"ל יש את כל הכלים כדי לפעול. גם באירוע הזה היה ירי לא מבוטל של כוחותינו לצד השני. המצב הוא מורכב, אנחנו לא קושרים את ידי החיילים".

על הפרת ההבטחות: "תפקיד ראש הממשלה לא דומה לכלום, על כל מהלך יש שיקולים מאוד מורכבים"

במהלך 3 החודשים שבהם בנט מכהן כראש הממשלה, נדמה שהאויב הגדול ביותר שלו הוא הארכיון. בנט נשא בעבר אמירות בשלל נושאים, שנראה שסותרות לגמרי את מעשיו כיום, כשהוא עומד בראשות הממשלה. על כך אמר בנט: "המערכת הערכית שלי יציבה וארוכה, בוודאי כשאתה יושב פה יש על כל מהלך שיקולים מאוד מורכבים. זה לא דומה לכלום. הייתי שר ביטחון וחינוך וכלכלה וישבתי בקבינטים, וזה לא דומה".

"אני נמצא בחדר הזה, שאין חדר יותר חשוב ממנו בעולם כי פה חונה האחריות על קיום מדינת ישראל ועל שגשוג האזרחים ועתידם", הוסיף, "כשאתה נכנס בדלת – אתה חייב לבוא נקי, להשאיר את כל הפוליטיקה מאחור, לבוא חד ועם מסירות מאוד גדולה. אני מתמסר כולי יחד עם חבריי השרים רק לטובת מדינת ישראל. לא תמיד נצדק אבל תמיד נפעל בצורה נקייה".

ראש הממשלה נפתלי בנט בריאיון ליונית לוי (צילום: N12)
בנט בלשכת ראש הממשלה. "החדר החשוב בעולם" | צילום: N12לדברי בנט, "אורך הזמן בכסא הזה יכול לגרום לפעמים לקלקולים. לקודמי (נתניהו) היו הרבה דברים טובים שהוא עשה, אבל השנתיים האחרונות היו איומות ונוראיות למדינה שלנו. היינו בסייקל אינסופי של בחירות, לא היה תקציב, קיטוב... היינו צריכים להיות עכשיו בבחירות חמישיות... הקמת הממשלה הזו היא דבר חשוב מאוד".

"אני מקבל את הביקורת", הדגיש, "ואני רוצה לפנות לציבור ולחלק מבוחריי שמאוד לא אהבו את אופן הקמת הממשלה ואת הרכבה: הבקשה שלי – תפתחו את הראש ואת הלב, תבואו בראש פתוח, תשפטו אותנו על המעשים: שהעברנו תקציב, שייצבנו את המדינה, שאנחנו מחדשים את מערכות היחסים עם ירדן, מצרים וארה"ב, שהשארנו את ישראל פתוחה בחגים... תנו לנו צ'אנס. אני לא נעלב ממה שמטיחים בי".

על הקורונה: "מי שלא יעשה חיסון שלישי – יאבד את התו הירוק"

בריאיון התייחס בנט גם למגפת הקורונה שממשיכה להתפשט בישראל – כשמספר המאומתים היומי חצה שוב את 10,000 הנדבקים – ומספר החולים הקשים עומד על קרוב ל-700. "האסטרטגיה שלנו כממשלה היא אסטרטגיית תו ירוק, אנחנו הולכים להדק אותו מה-30 בספטמבר ומי שלא יעשה חיסון שלישי - יאבד את התו הירוק. אנחנו גם נאכוף כדי לסגור את הפרצות. אנחנו במלחמה דינמית שבה אנחנו נעשה עבודה קשה כדי שהציבור יוכל לחיות. רק אזרחי ישראל יכולים להתחסן היום בחיסון שלישי".

"האסטרטגיה שלנו היא לקיים מדינה פתוחה ככל האפשר לצד הקורונה", הבהיר. "הרבה יותר קל ללחוץ על כפתור הסגר. כל עם ישראל יישב בבית, נזרים מלא כסף לאנשים שיישבו בבית - ונהרוס את עתיד ישראל. הילדים ישבו בבית 200 יום בסגרים בשנה שעברה... אנחנו בחרנו בדרך של להיאבק וליזום. ההתנהלות שלנו מאוד גמישה ועל בסיס המציאות ואת רוב המסקנות שבספר (הספר שכתב, "איך לנצח מגפה") אנחנו מיישמים. הבסיס היה לא להפעיל את פטיש הסגרים שזה הכי קל אלא לעבוד בהמון פינצטות".

"קיבלתי החלטה אולי הכי קשה למנהיג בעולם – לאשר ולקדם את סוגיית הבוסטרים, החיסון השלישי – בלי אישור ה-FDA. הגעתי למסקנה שזה בטוח אחרי שהתייעצנו עם המומחים", אמר בנט. "הייתה סקפטיות, אמרו שלא יהיו מלאי חיסונים... לאורך כל הדרך שמרנו על רצף מלאים בלי הרבה טררם, גם מול פייזר וגם מול חברות אחרות. באופן כמעט מוחלט - המתים והחולים הקשים הם אנשים שלא התחסנו או לא התחסנו כראוי. אני פשוט מפציר בכולם גם במי שהיסס וזה בסדר להסס – המדע והתוצאות הם מובהקים, החיסונים בטוחים ומגנים בצורה בלתי רגילה אם אתה מתחסן במלוא החיסונים".

ראש הממשלה נפתלי בנט מקבל את זריקת החיסון השלישי (צילום: פלאש 90)
"קיבלתי החלטה אולי הכי קשה למנהיג בעולם – לאשר ולקדם את החיסון השלישי" | צילום: פלאש 90"אני מטפל במלאים באופן שוטף, זו אחריות אישית שלי", הבהיר ראש הממשלה. "כל יום בין 9 ל-10 אני מקיים חיתוך מצב עם מנכ"לי המשרדים ואנחנו מקבלים החלטות. לא הכל מצליח. הסרולוגי לא היה מצליח והפסקנו. אם יהיה חיסון רביעי בעתיד? אנחנו עוד לא יודעים. אנחנו עוקבים והפעם אני לא מתכוון לעשות את השגיאה של אווירת סוף קורס – גם כשנראה דעיכה בדלתא לא נסגור כלום, צריך להיות דרוכים ורציניים".

עוד הצהיר: "אנחנו הולכים לעשות עוד מכת אנטיגן שכל ההורים יבדקו את הילדים יום לפני חזרה ללימודים. אני בודק אפשרות לא לבודד את כל הכיתה כשיש מאומת – אלא לעשות שהמאומת יילך הביתה וששאר הכיתה תיבדק בתדירות מאוד גבוהה ואולי אפילו נתחיל ב-1.10, זה יוחלט בקרוב. דבר נוסף הוא בדיקות יזומות".

"ביום שנקבע - אעביר את האחריות על מדינת ישראל ללפיד"

בריאיון שב והתייחס בנט לקודמו בתפקיד, ח"כ בנימין נתניהו שמכהן כיום כיו"ר האופוזיציה – ושמתוקף תפקידו, אמור לפגוש את ראש הממשלה לשיחות עדכון – אלא שהמפגשים הללו לא מתקיימים: "הוא (נתניהו) לא מגלה סימני עניין בדבר. הלשכה פה תמיד פתוחה. אני חושב שזה רצוי. הנוהג הוא שהוא פונה - ואנחנו מקיימים את הפגישה".עוד הבהיר בנט שמרגיש לו טבעי להיות ראש ממשלה אחרי 3 חודשים – והביע את מחויבותו לשותפו הבכיר לפיד: "אין לי יותר מדי זמן לחשוב איך אני מרגיש, כי מה שצריך זה לטפל בבעיות בוערות. אני מרגיש זכות גדולה, במיוחד כשהוריי עלו לארץ מתוך ציונות. הציונות ואהבת המדינה בוערים בי ויחד עם שותפיי מרגישים זכות גדולה. אנחנו בונים מנהיגות חדשה, יותר פתוחה, משתפת וחזקה. ביום הרוטציה אני אעביר את האחריות על מדינת ישראל ליאיר לפיד".