סער נגד לפיד: שר המשפטים גדעון סער התייחס הבוקר (שלישי) לנאומו של שר החוץ יאיר לפיד – והביע הסתייגות מצעדים שהציג לשינוי מדיניות מול רצועת עזה. "זה כבר מעבר למהלך כלכלי", הסביר סער, וכינה את התוכנית כ"לא ריאלית".

"הייתי רוצה להגיע למהלך שמטפל במרכיבי בניין הכוח של החמאס והג'יהאד האסלאמי ברצועה", אמר סער בכנס הבין-לאומי ללוחמה בטרור באוניברסיטת רייכמן. "אנחנו צריכים להמשיך במדיניות של סבבים, לשאוף לשקט תעשייתי". עוד הוסיף ש"יכול מאוד להיות שנחליט בעיתוי שנמצא לנכון לחרוג מהפרמטרים שאפיינו את העימותים עד עכשיו".

חמאס, עזה, רצועת עזה (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
"מהלך מול חמאס וג'יהאד צריך להיות יותר מכלכלי" | צילום: רויטרס, שי פרנקו

התוכנית שאליה התייחס השר סער הוצגה על ידי שר החוץ לפיד – גם כן בכנס באוניברסיטת רייכמן. "מהלך רב שנתי של כלכלה תמורת ביטחון", כינה זאת לפיד. במסגרת המתווה, ההצעה היא להתנות את שיקום התשתיות ברצועה בתמורה להתחייבות מצד חמאס לשקט ארוך טווח. בשלב השני יקודמו בניית הנמל הימי בעזה וחיבור תחבורתי עם הגדה.

"מבחינת ישראל הגוף המייצג של הפלסטינים הוא לא חמאס, אלא הרשות הפלסטינית", אמר השר לפיד. "קידומה של נוסחת כלכלה תמורת ביטחון, ייאלץ את החמאס להסביר לתושבי עזה למה הם חיים בתנאים של עוני ומחסור". בנוסף, חשף לפיד כי הוא כבר ניהל "שיחות הכנה רבות עם גורמים בעולם הערבי ובעולם המערבי, שבוחנים את הרעיון".

בתוך כך, מוקדם יותר שרת המשפטים איילת שקד טענה שיו"ר הרשות הפלסטינית אינו פרטנר. "דעתי עליו לא השתנתה, הוא משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים", אמרה. "ראש הממשלה בנט אינו מתכוון להיפגש איתו". את הדברים אמרה ברקע פגישתו של שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרשות הפלסטינית ברמאללה לפני כשבועיים.