"תארגן וודקה": קריאות גזעניות נשמעו הערב (שלישי) מפיו של חבר הכנסת משה אבוטבול (ש"ס) במהלך נאומו של חה"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) במליאת הכנסת. הקריאות הובאו במהלך נאומו של בליאק על נושא התקציב.

משה אבוטבול ארכיון (צילום: יח"צ, חדשות)
חה"כ אבוטבול נגד חה"כ בליאק: "תארגן וודקה" | צילום: יח"צ, חדשות

במהלך נאומו הזכיר בליאק את הזכייה של ארטיום דולגופיאט ואת הדיון שהתקיים מוקדם יותר בכנסת, ובו נטען על ידי נציג ש"ס כי "כדי להיות יהודי לא מספיק לזכות במדליה". בליאק המשיך ואמר: "זה בלתי נתפס. אנחנו טובים בלעבוד, לשרת, לשלם מיסים, להביא מדליות וגאווה למדינה, אבל עדיין לא מספיק כשרים בשביל אדוני הארץ – המפלגות החרדיות". 

"איזו גאווה אתם הבאתם? שר פנים שהורשע בקבלת שוחד וישב בכלא?" תקף בליאק לקולות "וודקה, וודקה" מצד חברי האופוזיציה. "12 שנה הייתם בשלטון, מה עשיתם למען הפריפריה והחלשים? אנחנו מחזקים את מערכת הבריאות, מה שאתם לא עשיתם. לאחר אישור התקציב יהיה זול יותר לקנות בסופר".

שלמה קרעי תוקף את ראש הממשלה החדש (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
קרעי פונה לבליאק כאל ח"כ בישראל ביתנו: "שיסביר לבוס שלו מה זה רב-קו" | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

בנוסף, חה"כ שלמה קרעי בחר לפנות לחה"כ בליאק כנציג מפלגת "ישראל ביתנו", על אף שבליאק מכהן כח"כ מ"יש עתיד". "שיסביר לבוס שלו מה זה רב-קו", קרא קרעי בעת נאומו של בליאק. בישראל ביתנו הגיבו: "חברי האופוזיציה לא מפסיקים להלין על 'התקציב הלבן' ולזעוק על גזענות וישראל השנייה, בזמן שמבחינתם כל 'רוסי' בהכרח משתייך, איך לא, לישראל ביתנו. זה הפרצוף היום של האופוזיציה. זועקים 'וודקה' לעבר ח"כ שמשתייך לעולים מברית המועצות. כמה טוב שהחלפנו אתכם". 

מאוחר יותר, ח"כ עלה לנאום ובחר שלא להתנצל על דבריו. "נעשה ספר תקציב נטול חמלה, כולל בסעיף משקאות קלים", אמר והוסיף: "שאלתי בתום לב למה עשוי ניסוי רק על זה ולא על דברים אחרים".

לאחר נאומו בכנסת, חה"כ בליאק צייץ בטוויטר: "אני נואם במליאה בנושא התקציב, ח"כ אבוטבול מש"ס עם קריאת ביניים: 'וודקה, וודקה'. כי להם מותר". גם יו"ר יש עתיד, שר החוץ יאיר לפיד הגיב: ". הקריאות הגזעניות כלפי ח"כ ולדימיר בליאק הן שפל חדש ומכוער של אופוזיציה שירדה מהפסים. יש עתיד כולה מחבקת את ח"כ בליאק ומברכת אותו על העבודה המופלאה שהוא עושה בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת".

חה"כ גלעד קריב (העבודה) התייחס גם הוא לקריאות הגזעניות: "יכול להבין מדוע תושבי ותושבות בית שמש הדיחו את האיש הגס הזה מראשות העירייה. מדוע כולנו נענשנו שהגזען ואיש השנאה הזה חובש את אחד מכיסאות הכנסת – את זה אני עדיין מתקשה להבין. חברי ח"כ בליאק תמשיך ואל תעצור".

בהמשך צייץ חה"כ אבוטבול הבהרה: "צעקתי וודקה לח"כ בליאק שהסביר את התקציב ה'טוב', כאשר אנו חלוקים עליו. זהו תקציב אכזרי ללא חמלה על החלשים!! ח"כ בליאק מנסה לחגוג על משפט כביכול שפגעתי אישית באוכלוסיית הרוסים... שיבוסם לו!" 

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, גינתה גם היא את דבריו של ח"כ אבוטבול. "דבריו הפוגענים עם ניחוח גזעני הם הטלת כתם ודעות קדומות לא רק כלפי ח"כ בליאק אלא כלפי כל יוצאי ברית המועצות", אמרה. "אסור לעבור על דברים שכאלו לסדר היום, ובטח כשהם נאמרים בכנסת ישראל שאמורה להיות המקום בו נאבקים באפליה וגזענות והמקום לכל חלקי החברה הישראלית".