השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, הודיע על שמות חברי הוועדה שימונו לועדת הבדיקה הממשלתית לאירוע בריחת האסירים הביטחוניים מבית הסוהר גלבוע. בראשות הוועדה יעמוד השופט בדימוס ד"ר אלוף (במיל') מנחם פינקלשטיין. כמו כן, יכהנו בוועדה פרופ' אפרת שהם שכיהנה כחברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה בישראל, ואריק ברבינג ששירת עשרות שנים בתפקידים מבצעיים בסיכול טרור פלסטיני והיה בממשק עם פעילות שב"כ.

הוועדה צפויה לבחון את התנהלות שירות בתי הסוהר לקדם היערכות למניעת בריחות אסירים נוספות ממתקני כליאה בישראל. על הקמת הוועדה הודיע השר לביטחון הפנים עמר בר-לב בתחילת החודש. בהודעה הרשמית הודגש כי היסטוריית השימוש בכלי של ועדת בדיקה ממשלתית מלמדת כי השימוש בו נעשה במקרים בהם עלה צורך לבדוק כשלים רוחביים משמעותיים שנפלו במערכות. החלטתו של השר בר-לב לנקוט בצעד זה, משקפת את עמדתו לפיה אירוע הבריחה משקף כשל ארגוני של שב"ס כולו.  לאחר ההחלטה כתב השר בר-לב: "לא נותיר אבן על אבן ללא בחינה. בליל יום שני אירע כשל חמור שיש למצות את הבדיקה לגביו. אני סומך על ממשלת ישראל כי תאשר את המלצתי ונוכל לרדת לשורש האירועים שהובילו לתוצאה הקשה".

נתפסו כל המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע (עיבוד: N12, פלאש 90)
נתפסו כל המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע | עיבוד: N12, פלאש 90
כלא גלבוע (הדמיה: N12)
כלא גלבוע | הדמיה: N12

ד"ר פינקלשטיין שיעמוד כאמור בראשות הוועדה כיהן כסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז ולפני כן שימש כסנגור הצבאי הראשי וכמו כן התובע הצבאי הראשי, המשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים וכפרקליט צבאי ראשי בין השנים 2000-2004.

השופט מנחם פינקלשטיין (צילום: חדשות 12)
ראש הוועדה: השופט מנחם פינקלשטיין | צילום: חדשות 12

לצדו יהיו חברים פרופ' אפרת שהן שהייתה חברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה בישראל והיא חוקרת את שירותי בתי הסוהר בשנים האחרונות. נמנתה על הצוות המוביל לחקירת תוכניות התיקון בכלא, חקרה מהומות ושביתות רעב בבתי הסוהר. כמו כן היא כיהנה כעשור כיו״ר האגודה הישראלית לקרימינולוגיה ומכהנת כראש החוג לקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון. אריק ברבינג המכונה האריס שימש כראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי, שם גם קיבל את כינויו. הוא שירת בכוחות הביטחון 27 שנים בתפקידים מבצעיים בסיכול טרור פלסטיני. במסגרת תפקידיו השונים הוא היה בעל ממשק קרוב עם שב"ס וגורמים נוספים בנוגע לסיכול פעילויות טרור בין כותלי הכלא.