כפי שפורסם ב-N12: הממשלה אישרה היום (ראשון) את מתווה הפשרה בנושא חוק הגיוס שיוריד את גיל הפטור לחרדים משירות בצה"ל ל-21. מדובר בפשרה שהציע שר השיכון זאב אלקין, ולפיה יירד גיל הפטור לגיוס חרדים מ-24 ל-21, ובעתיד יעלה בהדרגה. הפשרה מגיעה בעקבות מחלוקת בין דרישת שר הביטחון גנץ שדרש להותירו על 24, לבין דרישת שר האוצר ליברמן להורידו ל-21.

עקרונות המתווה שהשרים אישרו: גיל הפטור יירד באופן מיידי לגיל 21 למשך השנתיים הקרובות, כעבור 24 חודשים יועלה גיל הפטור לגיל 22, וכעבור 12 חודשים נוספים יועלה גיל הפטור לגיל 23. במקביל, גם כאשר יועלה גיל הפטור לגילאי 22 ו-23, יוכל צעיר חרדי להשתחרר משירות חובה בצה"ל כבר בגיל 21, באם יצטרף לשוק התעסוקה ע"י ביצוע מסלול הכשרה מקצועית או הכשרה לפעילות ביטחונית/חירום/הצלה.

זאב אלקין (צילום: ערן דולב)
שר הבינוי והשיכון הנכנס, זאב אלקין, בכנס התאחדות הקבלנים והקרן לעידוד ענף הבניה | צילום: ערן דולב

עוד אישרו השרים הקמת צוות שבו יהיו חברים נציגי ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ. הצוות יהיה אמון על בחינת הסדרי השירות בצה"ל ובשירות הלאומי והאזרחי, ולבניית מתווה חדש, רחב ועדכני התואם את צרכי הביטחון, המשק והחברה בישראל. הצוות יגיש את מסקנותיו עד לחודש נובמבר 2022.

המתווה שאושר ייכנס לתוקף לאחר השלמת הליך החקיקה בכנסת - וממשרד ראש המשלה נמסר כי ועדת השרים לחקיקה הוסמכה לטפל בנושא.

רה"מ נפתלי בנט בירך על אישור המתווה: "משך עשרות שנים מדינת ישראל בחרה באופן עקבי 'לחתוך לעצמנו את האוזן כדי להעניש לעצמנו את האף'. כלומר - מרוב שכעסו על זה שהחרדים לא מתגייסים, גם אילצו אותם לא לצאת לשוק התעסוקה עד גיל מאוחר. היום אנחנו שמים לזה סוף, ופותחים את שער העבודה והתעסוקה לצעירים חרדים. אנחנו מסירים את החסמים ומאפשרים את חופש הבחירה לרבבות צעירים חרדים, בלי כפייה ובלי טנקים בבני ברק. זו הדרך הארוכה והנכונה למען האינטרס הלאומי. שילוב החברה החרדית בשוק התעסוקה הוא יעד ראשון במעלה, של כולנו. אני מתרגש באופן אישי, מדובר במהלך היסטורי לעתיד ישראל".

בחור חרדי בלשכת גיוס (צילום: אורי לנז / פלאש 90, חדשות)
גיל הפטור יירד ל-21 | צילום: אורי לנז / פלאש 90, חדשות

שר האוצר אביגדור ליברמן גם בירך על אישור החוק: "העברנו כעת בממשלה את חוק הגיוס בנוסח המקורי שכולל את הורדת הפטור לגיל 21 למשך שנתיים, כשבמקביל מתגבש מתווה שירות שיחול על כל אזרחי מדינת ישראל. כפי שהגדיר שר הביטחון הראשון של מדינת ישראל דוד בן גוריון, מטרת הצבא היא להגן על המולדת אך גם להוות 'כור ההיתוך' המאחד בין כלל פניה של החברה. ההחלטה שלנו מאזנת בין אותו כור היתוך לבין צרכי המשק בימינו שמשווע לעוד כוח שמשתתף בעולם התעסוקה".

ליברמן הוסיף: "מדובר בלא פחות מחזון אחרית הימים בדרך למתווה כולל שיאפשר שירות משותף לכל הפנים בחברה הישראלית - חילונים וחרדים כאחד, יהודים וערבים כאחד. סיעות הממשלה הסכימו בהסכמים הקואליציוניים על הורדת גיל הפטור מגיוס ל-21, כפי שליברמן דרש כל העת – כדי לאפשר לתלמידי הישיבות להצטרף לשוק העבודה. בתקופה האחרונה שינה גנץ את דעתו בנוגע להסכמות הללו, והודיע כי הוא מתנגד להורדת גיל הפטור, בטענה שהדבר יביא לאפליה חמורה בין תלמידי הישיבות המשרתים בצה"ל לבין אלו שלא".

שר הביטחון בני גנץ צייץ בטוויטר: "חוק הגיוס עבר בממשלה, ויוקם המשמר הלאומי לחרדים שיאפשר להם להצטרף למערך החירום וההצלה של המדינה. בנוסף, הם יקבלו הכשרה תעסוקתית וישתלבו בשוק העבודה. המהלך החשוב הזה יהווה גשר למתווה השירות המלא שבכוונתי לקדם בחודשים הקרובים שיסדיר אחת ולתמיד את סוגיית השירות במדינת ישראל".

פשרת אלקין

על פי המתווה המקורי שהציע השר אלקין – בשלב הראשון יירד גיל הפטור ל-21 – בהתאם להסכמות בהסכמים הקואליציוניים. במסגרת הפשרה, יעלה גיל הפטור ל-22 כעבור שנה, ולאחר שנה נוספת יעלה לגיל 23 – וכך הוא צפוי להישאר.

בתחילת הדיון דרש גנץ שגיל הפטור יירד ל-23 בלבד, כך שיתקיים תמריץ עבור החרדים לבחור במתווה שירות כמו זק"א, איחוד הצלה ועוד. ליברמן ושר החוץ לפיד לא קיבלו את המתווה המוצע, והדיון עמד בפני פיצוץ גדול. בהמשך ניסה גנץ פשרה אחרת משלו: בתחילה יירד גיל הפטור ל-23 כפי שרצה, ובהמשך יירד שוב בשתי פעימות לגיל 21 - מה שגם היה מנוגד לדעותיהם של לפיד וליברמן.

שר הביטחון בני גנץ מגיב על ההתחממות בצפון (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת12)
"אנחנו ממליצים לחיזבאללה לא למתוח את החבל" | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת12

על רקע זה הגיעה פשרת אלקין: תחילה יירד, כאמור, גיל הפטור ל-21 - כך שחרדים רבים שעד כה לא יצאו לשוק העבודה - ייצאו כעת בבת אחת, מאחר ולא תהיה להם סיבה להישאר בישיבות. לאחר מכן, באופן הפוך ממתווה גנץ, יעלה גיל הפטור ל-22 בתחילה, ולאחר מכן ל-23.

בממשלה מציינים את היתרונות הגלומים בפשרת אלקין - תחילה בכך שרבים יצטרפו לשוק העבודה. בנוסף, בטווח הארוך תהווה התוכנית תמריץ עבור רבים לבחור במתווה השירות של גנץ, מפני שגם אם אדם חרדי ירצה לצאת לשוק העבודה בגיל 21 הוא לא יוכל לעשות זאת, אלא בגיל 23 בלבד. במצב זה הוא יעמוד בפני האפשרות להתגייס למסלול השירות או להמתין לגיל הפטור.