הסערה הבאה בכנסת? שר המשפטים גדעון סער אמר הבוקר (שישי) בריאיון ל"ידיעות אחרונות" כי בהנחייתו, הדרג המקצועי במשרד המשפטים מכין בימים אלו את הצעת החוק שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. הוא טען כי הוא מתואם עם ראש הממשלה נפתלי בנט, אך בימינה טענו: "בנט לא תומך בחוק".

בריאיון אמר סער: "הנחיתי השבוע את הדרג המקצועי במשרד המשפטים להכין הצעת חוק, שלפיה נשיא המדינה לא יטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. אני מתכוון להגיש את הצעת החוק הזו לכנס החורף של הכנסת או למושב החורף - והיא תחול מהבחירות לכנסת ה-25. גם בהגבלת הכהונה למקסימום שמונה שנים, כמו שהתחייבנו, נעסוק להערכתי במושב החורף הקרוב".

כנסת ישראל, בנט, סער, לפיד, גנץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
ראשי מפלגות הקואליציה בכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

כשנשאל אם הוא מתואם עם בנט בנושא, השיב סער: "צאו מנקודת הנחה שלא הייתי מתחיל בהליך הזה בלי להיות מתואם עם ראש הממשלה. אני מזכיר מה הנורמות שחלות במדינת ישראל בנושא: ראשי ערים שמוגש נגדם כתב אישום יוצאים להשעיה. ואני מזכיר שראשי ערים נבחרים בבחירות ישירות ולמרות זאת המחוקק קבע בקונצנזוס רחב שצריך להשעות אותם אם הם נאשמים בפלילים".

סער הוסיף: "כל מפלגה רשאית לבחור את נציגיה, אבל כבר ראינו שניהול המדינה על ידי מי שהוגש נגדו כתב אישום מייצר העדפת אינטרסים אישיים על טובת המדינה. ראינו את זה בהרבה מאוד סוגיות, כולל בזה שלא הובא מינוי פרקליט מדינה לאישור ממשלה ובתמונה המפורסמת מיום פתיחת משפט נתניהו, כשהוא השתלח במערכת המשפט ושרי הממשלה עמדו מאחוריו".

משפט נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו בפתיחת משפטו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"לכן, ברור שלא נכון להציב את המדינה במצב דומה בעתיד", הוסיף סער. "מדובר בנורמה כללית שתחול על כולם. קיימתי התייעצויות במשרד המשפטים וברור לי שההצעה שנביא תעמוד בכל המבחנים החוקתיים, ואני מתכוון לקדם את ההצעה הזאת".

בכירים בימינה אמרו בעקבות דברי סער: "בנט לא תומך ולא מקדם את החוק". עם זאת, בנט הסכים שסער ינחה את הייעוץ המשפטי להכין את החוק.