חילופי האשמות בין הקואליציה לאופוזיציה - לאחר שחוק האזרחות נפלהתגובות של חברי הכנסת לא איחרו להגיע עם המכה הקשה שחטפה הבוקר (שלישי) הממשלה בראשות נפתלי בנט - למרות שההצעה הפכה להצבעת אמון בממשלה, לבקשת הקואליציה. בליכוד תקפו את הקואליציה וכינו את ניסיונותיה להביא לפשרה "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה" - ומנגד בימינה האשימו את האופוזיציה בהובלת נתניהו: "האופוזיציה לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל". גם חבר הכנסת מימינה שמרד בבנט הגיב: "ישראל צריכה ממשלה שלא תלויה ברע"ם ובמרצ".

חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

ימינה: "מבחינת ביבי שהמדינה תעלה באש - אם הוא לא בשלטון"

"האופוזיציה, בהובלת ביבי וטיבי, לא הצליחה להפיל את הממשלה - אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל והפקירו את גבולותיה", תקפו בימינה. "ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל. זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו. מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון - שהמדינה תעלה באש. הממשלה הזו תתקן את מה שהוא וחבריו עשו".

האופוזיציה בהובלת ביבי וטיבי לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל ובגבולותיה.
ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל.
זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו.
מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון-שהמדינה תעלה באש.
הממשלה הזו תתקן את מה שהוא וחבריו עשו

הליכוד: "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה"

חוק האזרחות נפל: חברי הרשימה המשותפת חוגגים (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
הצעת חוק האזרחות במליאת הכנסת | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
חוק האזרחות: נתניהו והח"כים שטייניץ וביטן במליאה (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
נתניהו והח"כים שטייניץ וביטן במליאה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

בליכוד מצידם הפנו אצבע מאשימה לקואליציה וטענו כי מדובר ב"עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט, לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ מהממשלה הישראלית פלסטינית הראשונה, התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו". עוד הוסיפו: "בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"ם תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל". בתוך כך, הם דרשו להעביר את חוק יסוד: ההגירה ואמרו: "הליכוד דורש מהממשלה לעשות את המעשה הציוני ההכרחי והנכון שנהנה מרוב עצום בכנסת ולהעביר מיד את חוק יסוד: ההגירה. החוק מהווה פתרון כולל ואמיתי לאתגר איחוד המשפחות, המסתננים והמהגרים הבלתי חוקיים".

שיקלי: "ישראל צריכה ממשלה מתפקדת ולא שעטנז שתלוי ברע"ם ומרצ"

ח"כ מימינה עמיחי שיקלי, שהחליט להצביע נגד החוק בניגוד לאידיאולוגיה שלו - ובכך עורר זעם רב בקואליציה, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הלילה קיבלנו הוכחה לבעייתיות של ממשלה שאין בה רוב ציוני מובהק. כזו שמתחילה את הלילה עם הארכת חוק לשנה ומסיימת אותו עם הארכה לחצי שנה, שמתחילה עם 1,500 היתרים ומסיימת עם למעלה מ-3,000", טען. "ישראל צריכה ממשלה ציונית מתפקדת ולא שעטנז שתלוי על בלימה בקולותיהם של רע״ם ומרצ".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) תקף את שרת הפנים איילת שקד: "הפכת אותו לחוק רע ומסוכן שהעניק לך ולעבאס ועיסאווי פריג' ששולטים בך את מפתחות זכות השיבה. טוב שהוא נפל".

שיקלי המלך! pic.twitter.com/ZCq3tRY1KD

— יואב קיש Yoav Kisch (@YoavKisch) July 6, 2021

עודה נגד עבאס: "העדיף לשמור על הממשלה - ולא על המשפחות"

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה חגג לאחר שחוק האזרחות נפל: "למרות שבמרצ וברע"ם העדיפו להצביע בעד אחדות הממשלה, האיסור הגזעני על איחוד משפחות בוטל! ניצחון לעשרות אלפי משפחות שחיכו קרוב לשני עשורים בשביל הזכות לחיות יחד". עודה תקף בחריפות את עבאס: "העדיף לשמור על הממשלה ולא על המשפחות".

חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
צילום: אייל מרגולין, פלאש/90
ח"כים בדיוני חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
ח"כים לאחר הדיונים על חוק האזרחות | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

גם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הצטרף: "האמת ניצחה והפלנו את חוק מניעת איחוד המשפחות הגזעני. אני מרגיש גאה בתוצאה הזו וילדי המשפחות שנפגעו ראויים לדמעת שמחה. המאבק נמשך".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בירך על הפלת החוק: "הצבענו נגד החוק בלב שלם במיוחד לאחר ההסכמה בין איילת שקד לרע"ם שהייתה מאפשרת פגיעה בביטחון ישראל וכניסת 1600 'פלסטינים' למדינה. נפתלי בנט ואיילת שקד מוכרים את מדינת ישראל ומפרים את כל ההבטחות לבוחרים שלהם. ההצבעה היום היא תחילת הסוף הפוליטי של ממשלת בנט - מנסור עבאס".

 שרת הפנים שקד תקפה בתגובה לצהלות של הליכוד וחברי הרשימה המשותפת: "מי שלא ראה את הצהלות של חברי הליכוד והציונות הדתית עם עופר כסיף וסמי אבו שחאדה לא ראה טרוף כזה מימיו", כתבה. "יחד הם הפילו את חוק האזרחות, חוק חשוב לביטחון המדינה ולאופייה. ניצחון גדול לפוסט ציונות".

עוד המשיכה שקד: "אל תתבלבלו: ההתנהלות המופקרת של הליכוד ושל סמוטריץ הפילה את חוק האזרחות ותוביל ל-15 אלף בקשות לאזרחות. הלילה נתניהו וסמוטריץ בחרו (שוב) בפוליטיקה קטנה ומכוערת ושתישרף המדינה".

גם שר התקשורת יועז הנדל הצטרף לרוח הדברים: "התמונות של המשותפת, סמוטריץ והליכוד מוחאים כפיים ומאושרים על נפילת חוק ציוני, מלמדות הכול. לדראון עולם. הממשלה כצפוי לא נפלה. מדינת ישראל ניזוקה אסטרטגית. גאווה גדולה לאיימן עודה, נתניהו וסמוטריץ".

ח"כ זאב אלקין (תקווה חדשה) צייץ בטוויטר: "ברכות לבנימין נתניהו וחברי הגוש שלו. גם לא הצליחו להפיל את הממשלה וגם הפילו את חוק איחוד משפחות ופגעו בביטחון המדינה. מי היה מעלה על הדעת, שגוש נתניהו יביא הישג אדיר עבור רשימה משותפת ויהפוך לאידיוט שימושי שלה. פעם היו אומרים: ביבי או טיבי. היום נוצרה ברית חדשה: ביבי וטיבי".

 חברי כנסת נוספים מהאופוזיציה הצטרפו לקריאות הלעג כלפי הקואליציה. ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) כתב: "ממשלת ישראל אנטי ציונית. לא יאומן! מנענו את ההסכם המבזה, האנטי ציוני והמופקר של שקד וממשלת ההונאה. מי שניסה למכור את המדינה כדי להציל את הכיסא שהשיג במרמה, לא קיבל היום גם את אמון הכנסת ואיננו ראוי להמשיך בשום תפקיד. נמשיך כך עד שנפיל את ממשלת השנאה".

חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

_OBJ

ממשלת ישראל נגד מדינת ישראל.
ממשלת ישראל אנטי ציונית.
לא יאומן!
מנענו את ההסכם המבזה, האנטי ציוני והמופקר של שקד וממשלת ההונאה.
מי שניסה למכור את המדינה כדי להציל את הכסא שהשיג במרמה, לא קיבל היום גם את אמון הכנסת ואיננו ראוי להמשיך בשום תפקיד.
נמשיך כך עד שנפיל את ממשלת השנאה.

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי אמר: "בלמנו מהקואליציה להעביר חוק מחורר שהיה מסכן את ביטחונה של המדינה, גוש הימין הניח את הצ"ח יסוד ההגירה - חוק שימשיך להגן על ביטחונה של המדינה. אני קורא לממשלה לתת לחוק פטור מחובת הנחה בכדי שכבר מחר נוכל להעלות אותו לקריאה טרומית, האופוזיציה תמשיך להיאבק למען ביטחונה של מדינת ישראל".

בלמנו מהקואליציה להעביר חוק מחורר שהיה מסכן את ביטחונה של המדינה, גוש הימין הניח את הצ"ח יסוד ההגירה - חוק שימשיך להגן על ביטחונה של המדינה. אני קורא לממשלה לתת לחוק פטור מחובת הנחה בכדי שכבר מחר נוכל להעלות אותו לקריאה טרומית, האופוזיציה תמשיך להיאבק למען ביטחונה של מדינת ישראל.