בליכוד ממשיכים לנסות לערער את הקואליציה: שר הביטחון בני גנץ ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, לשעבר ראש הממשלה החליפי והמכהן, נפגשו בסוף מושב הכנסת - כך פורסם הערב (שישי) ב"אולפן שישי". מסביבת גנץ, שמסרבת להגיב, טוענים שהם בסך הכול רצו את תמיכת הליכוד בחוק שירות ביטחון (חוק הגיוס), אבל בפגישה עלתה בפירוש מצד נתניהו אותה הצעה שהיא די פומבית: "התמנה לראשות הממשלה - הקואליציה תהיה ימנית, אבל אתה תעמוד בראש". גנץ, מצדו, לא נתן להבין שהדבר הזה עומד לקרות.

גנץ ונתניהו קיימו גם שיחת טלפון של נימוסין בערב ראש השנה שבה איחלו זה לזה שנה טובה ומתוקה. המידע הזה נודע לנו מעט באיחור כי אם מסתכלים על השבוע האחרון, נראה שבפעם הראשונה זה חודשים גנץ ונתניהו תוקפים זה את זה.

נתניהו אמר השבוע על גנץ בעמוד הפייסבוק: "שר ביטחון, לצערי, שהוא מגלה חולשה... אז הממשלה חולשה. סומכים את ידיהם על כך שמישהו אחר יגן עלינו". גנץ, מצדו, תקף בתגובה את נתניהו: "איך אומרים ביידיש: 'אוטרגזוקט'. הוא דיבר, מה אתם רוצים שאני אעשה עם זה? זאת אומרת, ביבי אמר, כן? אז הוא אמר".

יו"ר סיעת הליכוד לשעבר ח"כ מיקי זוהר הצהיר הערב בריאיון ב"אולפן שישי" כי אם שר הביטחון גנץ יהיה מעוניין - הוא יוכל להיות כבר עכשיו ראש הממשלה. "הדרך הבטוחה שלנו לחזור להנהגת המדינה היא אם יתקיימו בחירות", אמר. "אם יתקיימו בחירות, אני מעריך שהציבור יחזיר את תמיכתו ואפילו יגביר אותה ולכן זו הדרך הבטוחה לחזור להנהגת המדינה. הדרכים האחרות, אם באמצעות גנץ או בדרכים אחרות, הן הרבה יותר מורכבות. לגנץ יש סיכוי אחד קלוש להיות ראש ממשלה וזה רק אם הוא יבוא עם הליכוד. אם הוא לא ייקח את ההזדמנות הזאת אז לעולם אבל לעולם הוא לא יהיה ראש הממשלה".

בני גנץ, יאיר לפיד ונפתלי בנט יושבים יחד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
החוליה החלשה של הממשלה. גנץ, לפיד ובנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"זו לא תהיה ממשלת ימין עם בני גנץ אבל זה עדיף על ממשלה שבה השמאל הוא החלק העיקרי ומנסור עבאס שולט בכל מהלכי הממשלה", המשיך. "אני באמת מאמין ביכולות של שרי וחברי הכנסת של הליכוד בהנהגת המדינה להוביל למקומות הרבה יותר טובים ממה שעושה הממשלה הזו".

על הטעויות שהובילו את הליכוד לאופוזיציה אמר ח"כ זוהר: "כולנו ביחיד טעינו, כולל אני בעצמי. אף אחד לא חף מאחריות בעניין הזה. הדרך היחידה לחזור להנהגת המדינה היא אם נדע לתקן את הטעויות שעשינו. אם נגיד שהכול זה בגלל ההסתה של התקשורת או הרדיפה זה לא יחזיר אותנו להנהגת המדינה. הטענות שלנו הן טענות נכונות אבל יש דרך לשכנע את הציבור. הציבור שיושב בבית לא כולו מתעניין בוויכוחים שלנו. הוא מתעניין במה יהיה מחר בבוקר".

בנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: פלאש 90)
איחל שנה טובה. נתניהו | צילום: פלאש 90

"אנחנו לא צריכים לקחת את כל הקרדיט על השיח המתלהם", אמר ח"כ זוהר. "גם היריבים הפוליטיים יצרו את השיח המתלהם הזה ואנחנו נגררנו אליו. הרבה פעמים כשאתה תוקף במקום לנסות לשכנע, הציבור נאטם ואתה לא מצליח לשכנע אותו".

כשנשאל אם חשבון הנפש כולל גם את הצורך להחליף את יו"ר הליכוד, השיב: "בדיוק ההפך. אנחנו יכולים לנצח עם נתניהו את הבחירות. אנחנו יכולים להגדיל את גוש הימין עם נתניהו. יש לנו את היו"ר הטוב מכולם עם עשייה מוכחת ועם יכולות שאף אחד בימין, בשמאל או בתקשורת יכול לחלוק עליהן. יכולנו להקים קואליציה עם 61 מנדטים ימניים אם היינו מביאים מנדטים שלא הצביעו הפעם לליכוד אבל הם אנשי ימין. לא ידענו לדבר לציבור הזה וויתרנו עליו מראש. החלטנו ללכת ולפרוק את האגרסיות שלנו. היינו צריכים לבחור אולי להסביר יותר טוב לציבור למה אנחנו טובים יותר ופחות לתקוף אישית את היריבים".