הכנסת משותקת - אבל ככל הנראה לא לזמן רב: הערב (שלישי) פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי הושגו הבנות בין הקואליציה לאופוזיציה בנקודות המחלוקת. לפי פרטי ההסכם המתגבש בין הקואליציה לאופוזיציה, הרוב של ממשלת בנט-לפיד בוועדות יצומצם - והאופוזיציה תקבל עוד ועדה.

עד כה הקואליציה "סידרה לעצמה" פער מלאכותי של שני חברים בוועדות החשובות. לפי ההסכם, הפער יצמטצם לח"כ אחד לטובת הקואליציה. בוועדת הכלכלה מדובר אפילו על תיקו בין הגושים. באוצר פחות מתלהבים מכך מהסיבה הברורה שעוד מעט מנסים להעביר תקציב, גנץ גם לא מתלהב מכך מטעמיו שלו.

מסגן רמטכ"ל - לסגן שר

עוד סוכם כי בנשיאות הכנסת יהיה כמעט שוויון - יתווספו עוד שני סגנים לאופוזיציה הימנית. האופוזיציה מחתה על מיעוט הוועדות שקיבלה למרות שהמצב המספרי קרוב לשוויון: על פי ההסכם היא תקבל ארבע ועדות.

הוועדה שמתווספת היא ועדת הקליטה, שכרגע עומד בראשה ח"כ יאיר גולן ממרצ (סגן הרמטכ"ל לשעבר). כיצד יפצו את גולן על איבוד הוועדה? הוא ימונה לסגן שר - לא ידוע עדיין באיזה משרד. 

יאיר גולן (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
הח"כ ממרצ יפוצה בתפקיד סגן שר | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

באופוזיציה כבר הסכימו להבנות הללו, אך מנגד יש כמה בכירים בקואליציה שעדיין מותחים ביקורת על ההבנות. למרות זאת, הפתרון באופק - ואחרי שבועות ארוכים הכנסת כנראה תחדל בקרוב להיות משותקת.

חוסר שביעות הרצון של גנץ - והחיזורים

בליכוד שבו והציעו בימים האחרונים לגנץ לחבור אליהם. אמש פורסם ב"מהדורה המרכזית" שהחיזורים אחרי גנץ וכחול לבן לא מקריים בכלל  - ונובעים מכך שבליכוד התוודעו לפערים בין כחול לבן לקואליציה. כחול לבן עברה "דיאטת שרים "משמעותית כשהיא נכנסה לממשלת השינוי והרבה חברים במפלגה נשארו מאוכזבים. אחד מהנושאים שבכחול לבן לא מרוצים ממנו נוגע לוועדת הכלכלה שבראשה אמור לעמוד חבר המפלגה מיכאל ביטון.

בני גנץ (צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90)
בליכוד ממשיכים לחזר - והם יודעים למה | צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90

ישראל ביתנו ביקשה להקים ועדה נוספת - ועדת הרפורמות בראשות ח"כ יוליה מלינובסקי – כדי שהיא זו שתדון ברפורמות של משרד האוצר בראשות אביגדור ליברמן. בכחול לבן טוענים שבדרך זו ישראל ביתנו מרוקנת מתוכן את ועדת הכלכלה.

נוסף על כך, גם מבחינה אידיאולוגית בכחול לבן חושבים שלא יכול להיות שכל מוקדי הכוח הכלכליים במדינה – תיק האוצר, ועדת הכספים וועדת הרפורמות - יהיו בידיים של מפלגה אחת. זה לא מקור המתיחות היחיד בקואליציה ובליכוד יודעים זאת ומנסים ללבות את האש בכך שהם משדרים לגנץ שוב ושוב שאם הוא רק ירצה אז יש לו לאן ללכת.