אחרי שאתמול (ראשון) משרד ראש הממשלה מסר שליהודים יש חופש פולחן בהר הבית, מוציאה הבוקר לשכת בנט הבהרה שלפיה ליהודים יש רק חופש ביקור באזור הקדוש.

בצל אירועי תשעה באב ועליית היהודים להר הבית, שאושרה על ידי הדרג המדיני, ראש הממשלה נפתלי בנט הוציא הודעה שבה כתב: "ראש הממשלה הודה לשר לביטחון הפנים ולמפכ"ל על ניהול האירועים בהר הבית באחריות ובשיקול דעת, תוך שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר". עוד הוסיף: "חופש הפולחן בהר הבית יישמר באופן מלא גם למוסלמים".

אתמול בבוקר ראש הממשלה בנט הנחה לאחר הערכת מצב עם השר לביטחון פנים עמר בר-לב ועם מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי - לאפשר את המשך עליית היהודים להר הבית. זאת, במסגרת אירועי תשעה באב. ההנחיה הייתה להמשיך בעלייה מסודרת ובטוחה של יהודים להר, תוך שמירה על הסדר במקום. בהודעה מטעם בנט נמסר שהוא מקבל עדכונים שוטפים.

כוחות המשטרה ברחבת הר הבית
רחבת הר הבית, אתמול
הר הבית, הבוקר (צילום: דוברות המשטרה)
רחבת הכותל, אתמול | צילום: דוברות המשטרה

סמוך לשעה 05:00 אתמול, הגיעו כמה מתפללים מוסלמים למתחם ההר ויידו אבנים לעבר השוטרים, והשמיעו קריאות לאומניות. כוחות מג"ב, ששהו במקום בכוננות מוגברת, פיזרו את הפרות הסדר.

האלימות בהר הבית פרצה לאחר שנשמעו קריאות מצד אנשי דת מוסלמים, שהפצירו בערביי ישראל להגיע למסגד אל-אקצא - ובכך למנוע עליית יהודים למקום בתשעה באב. בתוך כך, קראו המתפללים המוסלמים: "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא". יש לציין כי מדובר באירוע נקודתי שנמשך דקות ספורות בלבד.