ראש הממשלה נפתלי בנט נאם הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה השבועית והתייחס לשורה של נושאים שעל הפרק. את חלקו הראשון של הנאום הקדיש ללכידת ארבעה מתוך ששת הנמלטים מכלא גלבוע - ולמצוד אחר השניים הנותרים: "בסוף השבוע כוחות הביטחון שמו את ידיהם על ארבעה מהמחבלים שברחו מכלא גלבוע לפני כשבוע. ראשית, אני רוצה לברך את כל העוסקים במלאכה - משטרת ישראל, שב"כ, צה"ל, היחידות המיוחדות, הגששים - כל מי שעובד יומם וליל כבר שבוע כדי להחזיר את המחבלים לכלא. אני גם רוצה להודות לשר לביטחון הפנים עמר בר-לב ולשר הביטחון בני גנץ שרתומים לחלוטין לעניין".

"במיוחד אני רוצה להודות לאזרחים שגילו אחריות אזרחית ואחריות כללית ודיווחו למשטרה על מה שהיה צריך", הוסיף, "אנחנו כבר בשני שליש מהדרך - תפסנו ארבעה מתוך שישה מחבלים. המאמץ להחזיר לכלא את השניים הנוספים נמשך גם ברגעים אלה ממש. כמות האנרגיה והמאמצים (הדרושה) כדי לתקן רצף של טעויות וכשלים, שפשוט לא היו צריכים לקרות, היא עצומה - וזה מחייב בדיקה והפקת לקחים".

"חלק מהמערכות המדינה התנוונו בשנים האחרונות"

על המחדל אמר ראש הממשלה כי "יחד עם השר לביטחון הפנים בר-לב, החלטנו על הקמת ועדת בדיקה לאירוע הבריחה. תהיה בדיקה מקיפה ורצינית, אבל אנחנו מסתכלים במבט רחב יותר ורואים במה שקרה קריאת השכמה - חלק ממערכות המדינה התנוונו בשנים האחרונות וצריכות לעבור תהליכים של תיקון, ייעול, חתירה למצוינות. אפשר וצריך לעבוד אחרת, במיוחד בכל מה שקשור לארגון ביטחוני כמו השב"ס - מינויים ראויים ואיכותיים בהתאם לפרמטרים מקצועיים בלבד, הגדרת יעדים לאומיים וגיבוש תוכניות עבודה סדורות. את מה שהתקלקל - אפשר לתקן".

בנט התייחס גם לאירוע הירי לעבר ביתו של ניצב ג'מאל חכרוש, הממונה על המאבק בפשיעה במגזר הערבי: "מדובר בניסיון חמור מאוד להלך אימים על אוכפי החוק במדינת ישראל. אני שוחחתי הבוקר עם ניצב חכרוש ואמרתי לו בשם ממשלת ישראל שכולנו מגבים אותו ואת המאבק בפשיעה ואת משטרת ישראל גיבוי מלא - בלי סייגים. המצב שבו קצין בכיר ובני משפחתו מאוימים על ידי עבריינים הוא בלתי נסבל, זו עוד תופעה שהלכה שורשים במשך לא מעט שנים. אנחנו לא נקבל את זה, אנחנו מתקדמים במאבק בפשיעה במגזר הערבי - אנחנו לא נרפה".

רה"מ: רוב המאושפזים במצב קשה - לא מחוסנים כראוי

באשר למאבק בקורונה אמר כי "אנחנו נמצאים בשיא הטיפול בזן הדלתא של נגיף הקורונה. אנחנו נוקטים כאמור, כמו שאזרחי ישראל רואים, באסטרטגיה אחרת - של לאפשר חיים ומדינת ישראל פתוחה לצד המאבק בקורונה. הרבה מאוד אנשים היו סקפטיים, אבל במבחן התוצאה - האסטרטגיה שלנו בינתיים מוכיחה את עצמה. ראו, הצלחנו לפתוח את שנת הלימודים בצורה טובה למרות הקורונה, וחגגנו עכשיו את ראש השנה בצורה טובה לעומת שנה שעברה, כשכל מדינת ישראל הייתה בסגר ארצי מוחלט. זה חשוב מאוד, זה לא מובן מאליו - זו תוצאה של היענות הציבור הישראלי למאמץ החיסונים, למאמץ השמירה על הריחוק החברתי, הקפדה על מסכות והישמעות להוראות והכללים".

על מבצע החיסונים אמר: "בסך הכול, אזרחי ישראל מגלים אחריות וערבות הדדית - כמעט 3 מיליון כבר התחסנו בחיסון השלישי. אמרנו לנו - 'לא יהיה אפשר, לא יהיו חיסונים, לא יגיעו להתחסן' - אז טעו: דאגנו למלאי חיסונים, הציבור מגיע בהמוניו. צריך ששאר האנשים יגיעו". ראש הממשלה תיאר כי הרוב המוחלט של המאושפזים במצב קשה - לא מחוסנים כראוי: "זה פשוט מיותר - מוות מיותר ומחלה מיותרת".

בנט התייחס גם לאיום האירני: "בשבוע שעבר פורסמו שני דוחות של סבא"א - הם נתנו חותמת רשמית למה שאנחנו אומרים כבר הרבה זמן: האירנים מתקדמים באין מפריע בתוכנית הגרעין. הם מתעלמים מהנחיות סבא"א, פשוט מצפצפים ומנסים להעלים את העובדה שמטרת התוכנית שלהם הייתה ונותרה נשק גרעיני".