במהלך השבוע התקיימה שורת פגישות בין שרים בממשלה לבין בכירים ברשימה המשותפת, במטרה לחמם ולחזק את היחסים עם המפלגה. אותם בכירים טוענים כי הפגישות התקיימו ביוזמת השרים. המטרה העיקרית של הצעד היא לגייס את קולותיהם של חברי הרשימה המשותפת בעד תקציב המדינה שאמור לעלות להצבעה עד תחילת חודש נובמבר.

הרקע למהלך הוא הצבעותיהם של חלק מחברי רע"ם נגד הקואליציה בחלק מהצעות החוק. קיימת הבנה בקואליציה שראש הרשימה מנסור עבאס לא מצליח בכל פעם, על אף ניסיונתיו, לגייס את חבריו למפלגה להצביע עם הקואליציה.

אחמד טיבי ונפתלי בנט (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
יצביע בסופו של דבר בעד התקציב? ח"כ אחמד טיבי | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

אותן פגישות מעוררות שיח ודיון מאוד נוקבים בקרב חברי הרשימה המשותפת - ובמיוחד בתוך מפלגת חד"ש המהווה חצי מהרשימה המשותפת. בהתכתבות בין חברי הרשימה כתב ח"כ איימן עודה: "חבר, אין מצב שנצביע בעד התקציב".

חבר הנהגת חד"ש ענה לו: "אז מדוע לא מפרסמים הודעת הבהרה בעניין?". לכך השיבה בהודעה חברת מזכירות חד"ש: "מה תקבל מלפרסם עכשיו הודעת הבהרה בעניין? למה לא להישאר עמום ולהשתמש בזה?". חבר הנהגת חד"ש כתב בתשובה: "בשאלות עקרוניות צריך להציג את האמת שלנו בלי להתבלבל. זה לא משחק תקשורתי". ח"כ עופר כסיף תמך בדבריו וכתב: "מסכים".

המטרה: להביך את מנסור עבאס

על אף הדיונים בנושא, ברשימה המשותפת קיבלו החלטה שלא להצביע בעד תקציב המדינה. להחלטה הזו יש שתי מטרות עיקריות: להביך את הקואליציה הנוכחית אל מול האופוזיציה ולהדגיש את הצורך שלה ברשימה המשותפת בהצבעות בכדי לשרוד. המטרה השנייה היא להביך את ראש רע"ם מנסור עבאס ולהאיר אותו באור שלילי כמי ש"לא מצליח לספק את הסחורה".

מנסור עבאס ויאיר לפיד (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
לא מצליח לגייס את חבריו להצבעות. ראש רע"ם מנסור עבאס | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

עם זאת, חשוב להדגיש שעל אף ההחלטה הגורפת של הרשימה בנושא, קיימת אפשרות שיהיה פיצול במפלגה. בעוד שחברי מפלגת חד"ש ומפלגת בל"ד יצביעו נגד או ייעדרו, שני חברי מפלגת תע"ל (אחמד טיבי ואוסאמה סעדי) עשויים להצביע בסופו של דבר בעד התקציב ולסייע בהעברתו.