ראש הממשלה נפתלי בנט ינאם מחר (שני) לראשונה בעצרת הכללית של האו"ם בשעה 16:00, שעון ישראל ויישא דברים שכתב בעצמו. לקראת הנאום, גורם בפמלייתו של בנט קיים היום תדרוך לעיתונאים, שבו הדגיש כי "הנאום יכלול פרק נרחב שמיוחס לאירן, מתוזמן לשלב הקריטי בתכנית הגרעין ולהתכנסות האפשרית של הצדדים וחזרה להסכם הגרעין". יחד עם זאת, הגורם הבהיר כי "בנט לא יתייחס לנאום אבו מאזן, והנושא הפלסטיני לא יהווה גורם מרכזי בנאום".

"הנאום ישקף את האופן שבו ראש הממשלה רואה את ישראל מהותית - חדשנות ואופטימיות ומקומה של ישראל באזור באזור הפחות סימפטי וההקשר העולמי שבו יש חדשות טובות וחדשות רעות", ציין הגורם. "יש פה אתוס אחר, יותר דינמיות, יותר אופטימית - דור חדש של ההנהגה הישראלית".

לצד זאת, בנט יתייחס למודל הישראלי בהתמודדות בטיפול בקורונה - "לא חונק בסגרים והגבלות ויותר פתרונות כמו חיסונים" ויציע את המודל הזה. ראש הממשלה אף יזכיר בנאומו את התהליך של ישראל בהתמודדות עם הקיטוב הפנימי, יציין מגמות חיוביות ויזכיר את הסכמי אברהם.

על הסוגיה הפלסטינית אמר הגורם: "העניין הזה שבמשך 73 שנה האירוע הישראלי היה כמו תיאום סיאמי לעניין הפלסטיני זה לא בריא, לא נכון ולא משרת שום דבר. בהיעדר שאין משהו גדול ואין באופק היתכנות למו"מ, זה לא יתפוס מקום נרחב.

הנושאים שיעלו בנאומו של בנט

  • הצעת מודל הקורונה הישראלי
  • אירן והסכם הגרעין - רתימת הקהילה הבינלאומית, לצד פעולות במישור המעשי
  • יוזכרו הסכמי אברהם והמגמות החיוביות כלפי ישראל
  • הסיפור הישראלי, הרוח החדשה בהנהגה
  • מקומה של ישראל בזירה הבין-לאומית במארג האזורי

בנט נשא הלילה דברים לפני המראתו לעצרת הכללית של האו"ם והצהיר כי ישראל זוכה לגיבוי מהאמריקנים, וכי הקולות הפרוגרסיביים שניסו לבלום את הסיוע לכיפת ברזל – כשלו. "ברגע האמת נציגי העם האמריקני תמכו תמיכה גורפת בישראל. יש קבוצה אנטי ישראלית קטנה שעושה הרבה רעש, אבל הם נכשלו", אמר ראש הממשלה.

"אני שמח להביא את קולם של ישראל לבמה בינלאומית חשובה, זו הזדמנות לספר את הסיפור שלנו, על הרוח המיוחדת של הישראלים ועל התרומה שלנו לעולם", הוסיף בנט. "אנחנו לא מגדירים את עצמנו לפי אחרים, לא לפי אירן ולא לפי הפלסטינים. אני מציע למנהיגים שלהם לעסוק במצב של האנשים שלהם ולהפסיק את האובססיה לישראל".

כל הפרטים על ביקור של ראש הממשלה

בנט נחת בניו יורק בשעה 05:20, שעון ארה"ב וייפגש היום עם השרים במלון ריג'נסי. מחר ינאם ראש הממשלה בפני העצרת הכללית של האו"ם בשעה 16:00 שעון ישראל ולאחר מכן, צפוי להיפגש עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בלשכתו. עוד הוא ינאם בפני הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה וראשי ארגונים נוספים ויקיים פגישה עם שגרירת ארה"ב לאו"ם לינדה תומאס-גרינפילד. ביום רביעי ימריא בנט בחזרה לישראל וצפוי לנחות בארץ בשעה 19:30. 

ראש הממשלה בנט לפני המראתו לעצרת האו"ם (צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎)
בנט לפני המראתו לעצרת האו"ם | צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎

דוברו של בנט: בלי עזרים ובריסטולים, נתניהו: האובססיה שלו עולה ביוקר 

דוברו של ראש הממשלה מתן סידי אמר בסוף השבוע לקראת הנאום של בנט בעצרת האו"ם כי הוא "יהיה שונה בסגנונו מנאומי נתניהו - לא יהיו עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו". עוד הוא בחר לציין כי "ליבת הנאום תהיה הגנה על מדינת ישראל מול אלה בעולם ששופטים אותה באופן לא הוגן, כולל המוסדות הבין-לאומיים והאו"ם. יהיה גם פרק שיוקדש לאירן, אבל המסר הוא לא אזהרות והתרעות אלא אמירה פשוטה - נעשה את מה שצריך".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף אותו בטוויטר: "האובססיה של בנט להיבדל מנתניהו בכל דרך עולה למדינת ישראל ביוקר במאבק בקורונה, במאבק בגרעין האירני ובמאבק המדיני מול הפלסטינים".