חוק דגל של הקואליציה בסכנת נפילה? חברי כנסת בכחול לבן ביקשו הערב (שלישי) משר הביטחון בני גנץ חופש הצבעה על חוק הותמ"ל, שיעלה הלילה להצבעה. מדובר בהצעת חוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור, על בסיס הותמ"לים שהוקמו בעקבות המחאה החברתית.

הסיבה להתנגדותם של חברי הכנסת להצעה: הפגיעה בשטחים חקלאיים. גנץ זימן אותם לפגישה דחופה לפני שיכריע. בלעדיהם, אין רוב לחוק - וייתכן שהקואליציה תצטרך למשוך גם את החוק הזה. 

וזהו לא השינוי היחיד שמקשה על הקואליציה: בליכוד הודיעו שינתקו מגע עם יו"ר הקואליציה עידית סילמן כי לטענתם ניסתה להקליט חברי כנסת ללא ידיעתם. סילמן הייתה אתמול במהלך צילומי לכתבה שתשודר מחר בחדשות 12 כשהתחילה ההצבעה. כדי שלא תצטרך להתנתק ולהתחבר שוב, היא נכנסה עם המיקרופון למליאה כשהוא כבוי - אך באופוזיציה זעמו על כך.

עידית סילמן (צילום: פלאש 90)
סופגת מתקפה חריפה. סילמן | צילום: פלאש 90

קודם לכן דווקא רשמה הקואליציה הישג: התיקון לחוק הממשלה, שיאפשר ללפיד להיות ראש ממשלה אם הולכים לבחירות מכל סיבה שאינה תקציב. החוק, שהיה חשוב מאוד לקואליציה, אושר לאחר שח"כ צבי האוזר הגיע לכנסת, שעות לאחר ששוחרר מבית החולים, בגלל שלא אושר לו קיזוז.

ח"כ האוזר מגיע להצביע מאשפוז
האוזר בכנסת אחרי האשפוז

את ההצעה להאריך את חוק הותמ"ל ב-4 שנים נוספות הגישה שרת הפנים איילת שקד שמסרה בשבוע שעבר כי "בתקופה שבה מחירי הדיור מזנקים וישנו צורך ממשי בקידום תוכניות איכותיות למגורים ברחבי המדינה - חוק הותמ"ל נחוץ מאי פעם ובעל חשיבות ראשונה במעלה".

"חוק הותמ"ל מייצר יותר תחרות לוועדות המחוזיות וכתוצאה מכך הן מתייעלות", הוסיפה השרה שקד, "החזרת פעילותו לסדר היום הציבורי הינו צעד חשוב והכרחי. הותמ"ל יפעל תוך מינימום פגיעה בשטחים חקלאיים ותוכניות שלא פוגעות בחקלאות יקבלו עדיפות".