לא מרוצים מתפקוד הממשלה בניהול המשבר, אך יצייתו לסגר אם יוטל כזה: כשמספר המאומתים היומי והחולים הקשים הולך ועולה ובממשלה כבר מזהירים מפני הטלת סגר בחגי תשרי שהולכים ומתקרבים, סקר שפרסמנו היום (חמישי) במהדורה המרכזית שערך מכון "מדגם" בראשות מנו גבע בשיתוף iPanel מגלה מה חושב הציבור על תפקודה של ממשלת בנט-לפיד עד כה בניהול המשבר – וכמה מתכוונים להתחסן במנה שלישית של החיסון נגד קורונה.

לשאלה "כיצד אתה מעריך את תפקוד הממשלה בטיפול במשבר הקורונה הנוכחי?", 54% הנשאלים השיבו שהתפקוד הוא "בסך הכל רע" - 23% מהם סבורים שהטיפול הוא "רע מאוד" ו-31% מהם השיבו שהטיפול הוא "די רע". לעומתם, 37% סבורים שהטיפול במשבר הוא בסך הכל טוב – 31% סבורים שהוא "די טוב" ו-6% שהוא "טוב מאוד".אם בוחנים את התוצאות לפי חלוקה למי שמגדירים את עצמם כימין מול מי שמגדירים את עצמם כמרכז-שמאל, אלה התוצאות: 70% ממי שמגדירים את עצמם ימין סבורים שהטיפול במשבר הוא "בסך הכל רע" ורק 24% שהוא "בסך הכל טוב". לעומתם, 55% ממי שמגדירים את עצמם מרכז-שמאל סבורים שהטיפול הוא "בסך הכל טוב" לעומת 34% שסבורים שהוא "בסך הכל רע". 

ישיבת ממשלה בראשות נפתלי בנט (צילום: אמיל סלמן)
54% סבורים שתפקוד הממשלה בניהול המשבר - רע | צילום: אמיל סלמן

לשאלה "האם לאור מצב התחלואה מקורונה צריך או לא צריך לדעתך להטיל סגר לבלימת המגפה?", רוב המשתתפים בסקר (46%) סבורים שלא צריך להטיל סגר, זאת לעומת 40% שסבורים שצריך. 14% לא יודעים. ובמידה ויוחלט על הטלת סגר, האם הציבור יציית להנחיות הממשלה? 78% השיבו שכן, 11% שלא ו-11% לא יודעים.

רוב הנשאלים בסקר אף סבורים כי בחירת המדיניות של "חיים לצד הקורונה" של הממשלה הנוכחית הביאה במידה רבה למצב התחלואה הנוכחי. 51% סבורים שמדיניות זו הביאה למצב הזה במידה רבה ואף רבה מאוד, ואילו 44% חושבים שמדיניות זו הביאה למצב התחלואה הקיים במידה מועטה או כלל לא הביאה לכך.

עקב כך שטיסה לכמעט כל מדינה בעולם תחייב בקרוב בידוד עם החזרה ממנה, נשאלו המשתתפים בסקר האם הם מתכוונים לטוס בקרוב לחו"ל או לא? 73% העידו שלא הייתה להם כל כוונה לטוס לחו"ל, 15% אמרו שהם התכוונו והחליטו לוותר, 6% עדיין מהססים ו-4% עדיין מתכוונים לטוס לחו"ל. 2% לא יודעים.

לשאלה "האם החתסנת כנגד קורונה?" רוב הנשאלים בסקר השיבו שעשו זאת: 84% העידו שהתחסנו בשתי מנות, 14% לא התחסנו ו-2% השיבו שהתחסנו רק במנה הראשונה.

קשישים מקבלים חיסון בבית האבות מגדלי הים התיכון (צילום: פלאש/90 )
מחצית מבני ה-60 ומעלה כבר קבעו תור לחיסון נוסף | צילום: פלאש/90

בקרב בני 60 ומעלה ששאלנו אם התחסנו במנה השלישית, 49% השיבו שקבעו תור אבל עדיין לא התחסנו, 21% כבר התחסנו ו-21% עדיין מתלבטים אם להתחסן. 4% מהם לא מתכוונים להתחסן במנה השלישית ו-4% נוספים העידו שלא התחסנו בשתי המנות. 1% לא יודעים אם יתחסנו.

בנוסף, שאלנו בני 18 עד 60 האם יילכו להתחסן במנה שלישית נגד קורונה אם יוצע להם? 64% השיבו שבסך הכלי ילכו – זאת לעומת 10% בלבד שבסך הכל לא יילכו. 18% מקרב הנשאלים בקבוצות הגיל הללו השיבו שלא התחסנו עד כה בשתי המנות הקודמות.  

לשאלה "כיצד אתה מעריך את תפקודו של נפתלי בנט במהלך משבר הקורונה", כלל המדגם העניק לראש הממשלה את הציון 4.88 מתוך 10. ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, זכה לפי המדד הזה לציון גבוה יותר: 6.36 בממוצע מתוך 10.עוד שאלנו את המשתתפים בסקר "מי לדעתם מנהל טוב יותר את משבר הקורונה?" 44% השיבו שראש הממשלה לשעבר נתניהו עשה זאת טוב יותר, 23% סבורים שראש הממשלה המכהן בנט מנהל טוב יותר את המשבר  ו-15% מהנשאלים סבורים שאין הבדל ביניהם בניהול משבר הקורונה. 11% השיבו אף אחד מהם ו-7% לא יודעים.


____________________________________________________

מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 5/8/2021
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 500 מרואיינים במדגם מייצג + עיבוי בני 60 ומעלה
מספר המתבקשים להשתתף: 3,497
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי