האם תימצא פשרה זמנית לגבי חוק האזרחות (איחוד משפחות) המאיים על שלמות הממשלה? חוק המביך גם את האופוזיציה החותרת לפגוע בממשלה ויחד עם זאת חוששת להיראות כמי שהצביעה בניגוד מוחלט לעמדת מחנה הימין? השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (מרצ) הציע מתווה פשרה חדש.

על פי המתווה שפריג' הציע אמש (חמישי), תוארך הוראת השעה למשך 6 חודשים. בתוך פרק הזמן הנתון הזה, חצי שנה, תכונס ועדת שרים, שתפעל לתיקון החוק המייצר "עוול אנושי ודמוקרטי" כהגדרתו. למתווה פריג' סיכוי רב להתקבל על דעת ראשי סיעות הקואליציה.

עימות עם פריג', היום (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות)
השר עיסאווי פריג' ממרצ, ארכיון | צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות

"חוק האזרחות במתכונתו הקיימת חייב לעבור מהעולם", אומר השר פריג'. "אם החוק ייפול - עולם כמנהגו ינהג, משפחות יקרעו ונשים אומללות יופקרו לגורלן. מרצ נכנסה לממשלה לאחר 21 שנים בהן הייתה באופוזיציה, ואני נכנסתי איתה, לא כדי לנופף דגלים, אלא כדי להשיג הישגים".

"התפשרות זמנית שלאחריה יתוקן החוק - תהיה הישג אנושי מהמעלה הראשונה", הוסיף. למתווה שמציע השר פריג' סיכוי רב, כאמור, להתקבל ולסיים את המשבר בהצבעה הצפויה להתקיים ביום שני הקרוב. הדיונים בהצעתו של פריג' צפויים להימשך גם היום.

אתמול סיעת מרצ הודיעה רשמית שאם חוק האזרחות יגיע לכנסת, היא תתנגד לחוק. המפלגה הכריזה על התנגדותה בהודעה שפרסמה: "זה חוק שמפלה אוכלוסיה על בסיס גזעי, שבא לעולם בחטא. מרצ עתרה נגד החוק לבג"ץ בעבר ותצביע נגד במידה ויובא להצבעה". מדובר במכשול משמעותי שעומד בפני הממשלה, שכן עד כה היו שקיוו שמרצ תצביע בעד או תימנע בהצבעה. 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר בשיחות סגורות עם מקורביו כי מרצ לא תתמוך בחוק האזרחות. שרת הפנים איילת שקד צפויה להעלות את החוק להצבעה ביום שני הקרוב אחרי דחיות רבות, משום שב-6 ביולי יפוג מועד ההארכה של הוראת השעה. 

במהלך הימים האחרונים התקיימו שיחות בין שקד ליו"ר רע"ם עבאס על מנת שלא יתנגד לחוק, אך השיחות לא צלחו ולא הושגה פשרה. לפי ההצעות שעלו, הפלסטינים שחיים כבר בארץ יקבלו מעמד וזכויות אך ברע"ם החליטו שזה לא מספיק על מנת להכשיר חוק כזה שמונע איחוד משפחות פלסטיניות וערביות ישראליות. 

כתבות נוספות בנושא:

מהו חוק איחוד המשפחות?

התנאי של נתניהו לתמיכה בחוק 

משבר חוק המשפחות: בנט התערב