שיחת הנזיפה לשרה - וההכחשה: ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, ניהלו שיחה מתוחה, זאת על רקע המתקפות מכיוונה של השרה על בכירי משרד הבריאות - ובהם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, ד"ר שרון אלרעי-פרייס - כך אנו מפרסמים הערב (רביעי) לראשונה. עם זאת, שאשא-ביטון מכחישה שננזפה. 

במהלך השיחה, שהתקיימה השבוע לאחר דיון שכונס בנושאי חינוך ופתיחת שנת הלימודים, זימן רה"מ בנט את השרה שאשא-ביטון לשיחה ואמר לה: "די להתייחס בסגנון הזה למשרד הבריאות ולגורמי המקצוע". השרה, מצדה, השיבה לו: "עם כל הכבוד, יש לי דעה משלי". 

השיחה אמנם התקיימה לפני שפורסמו הדברים הקשים של שרים בקבינט הקורונה כלפי ד"ר אלרעי-פרייס, אך מבטאים את המתיחות שמאפיינת גם את הממשלה הזו בכל האמור למאבק בקורונה. גורמים בכירים בממשלה מתרעמים על התנהגותה של שרת החינוך ואומרים: "לא יכול להיות ששרת החינוך מסרבת גם לחיסונים בבתי הספר וגם להסברה בבתי הספר". 

שאשא-ביטון הכחישה: "שיחה שלא הייתה. לחסן בבתי הספר - פשע" 

בריאיון למהדורה המרכזית הכחישה השרה שאשא-ביטון שנערכה לה שיחת נזיפה: "בתחושה שלי, אנחנו חיים בשני יקומים מקבילים. בתיאור השיחה עם ראש הממשלה הגענו לשיא חדש. מדובר בשיחה שלא הייתה. מתמללים תמלול שלא היה. לא היה מה שהוצג כאן, לא היו התרחישים שמצוינים כאן לגבי דיוני הקבינט, אני לא מכירה דיוני קבינט שבהם נאמרו הדברים כפי שהם הוצגו".

השרה הבהירה שהשיחה שהתקיימה בינה לבין בנט הייתה אחרת לגמרי ממה שתואר: "היינו בדיון אצל ראש הממשלה יחד עם משרד הבריאות שבו הצגנו מתווה חינוך שאושר על ידי ראש הממשלה. לאחר מכן, קרא לי ראש הממשלה לחדר לדבר איתי על 1 בספטמבר ולאילו בתי ספר אנחנו הולכים ואם יש תוכנית שאני הכנתי".

שאשא-ביטון טענה שככל הנראה שמדובר בתדרוכים שמגיעים מכיוון האופוזיציה: "ראיתי את הדיווח שראש הממשלה בנט לא יודע לנהל ממשלה ועל כך שאני מכחישת קורונה... זה יותר נראה לי כמו תדרוכים של האופוזיציה, זה שיח שאני שומעת בעיקר מחברי כנסת באופוזיציה - ואני לא שומעת את זה מחבריי. אנחנו עובדים ביחד".

במענה לשאלה האם היא סבורה שד"ר שרון אלרעי-פרייס היא "משוגעת, מטורללת והיסטרית", אמרה שאשא-ביטון: "את זה תצטרכי לשאול את מי שאמר.... בדיון הקבינט האחרון אמרתי שאין לי חצי טענה על משרד הבריאות וכשייפתחו התמלולים אז אולי גם תוכלו לראות את זה. התפקיד שלנו כשרים זה להסתכל בראייה רחבה על הניהול של כל הדבר הזה והתפקיד שלהם זה לדבר על קורונה".

"אי אפשר לומר שאנחנו חיים לצד המגפה מצד אחד - ומצד שני להביא כל מיני הצעות כפי שהן עולות", הדגישה. "יש בינינו חילוקי דעות לגבי הדרך אבל אני מתנהלת מול מקבלי ההחלטות ולא מול אנשי הדרג המקצועי של משרד הבריאות.  אני חלוקה על הדרך שלה אבל אני לא בסגנון ולא במקום הזה. יש גבול לשיח שאנחנו מנהלים על דברים מופרכים שאף אחד לא בודק לעומק. לגבי מה שפורסם בתחילת השבוע – אין קשר בין מה שהתקיים בדיוני הקבינט לבין מה ששודר".  

במהלך הריאיון, נשאלה השרה שאשא-ביטון מה עמדתה בנוגע לחיסונים בבתי הספר - והביעה עמדה ברורה: "אנחנו מדברים פה על שני דברים שונים - האסטרטגיה של החיסונים זה דבר אחד ואיפה מחסנים זה משהו אחר. שמענו הבוקר את השר מאיר כהן אומר: 'אין מה לחסן בבתי הספר, תשאירו את זה לקופות החלים תנו לבתי הספר לחנך'".

"אם אנחנו במצב חירום תפעלו עכשיו", קראה שרת החינוך. "יש 35 ימים לפני פתיחת שנת הלימודים תעשו את זה עכשיו, יש לכם את כל הכלים לעשות את זה. תעודדו את האנשים להגיע. כל מי שיכול, ואמרתי את זה לא פעם, צאו ותתחסנו, אבל לעשות את זה בבתי הספר, להכניס את הלחץ החברתי הזה לתוך בתי הספר זה פשע מבחינתי. אנחנו מדברים על ילדים ששנה וחצי ישבו בבית, הם נמצאים במצוקה רגשית".

כשנשאלה לגבי חיסונים אחרים שניתנים בשגרה בבתי הספר השיבה שאשא ביטון: "זאת סיטואציה שונה, אלה ילדים שחוזרים אחרי שנה וחצי יש שיח מאוד רגיש, אנחנו מדברים על יצירה של חרמות שמפעילים לחץ על ילדים. הרי ההורים הם אלה שצריכים להחליט אם הילד יתחסן".

ביקורת חסרת תקדים נגד שאשא-ביטון: "שני מיליון תלמידים בישראל שבויים בידי מכחישת קורונה"

מוקדם יותר היום, שרים בממשלה התבטאו באופן חסר תקדים נגד שרת החינוך שאשא-ביטון. השרים אמרו לחדשות 12: "שני מיליון תלמידי ישראל שבויים בידי מכחישת קורונה. היא התאהבה בעמדת המטיף בשער ובכותרות שנלוות לה. שגרת האזרחים חשובה לנו לא פחות מאשר לה, וכל ניסיון להציג את זה אחרת, כבר מעורר גיחוך". 

עוד הם הוסיפו: "במקום לדלג מאולפן לאולפן, שתשב לנהל דיאלוג נורמלי עם עמיתיה לשולחן קבלת ההחלטות. לסרב לחסן בבתי בספר? היא השתגעה לחלוטין? ההתנהלות של בנט איתה מעלה תהיות באשר ליכולת שלו לנהל את הממשלה".

ראש הממשלה נפתלי בנט בשיבית הממשלה
העניק גיבוי לד"ר אלרעי-פרייס. בנט

מטעמה של השרה שאשא-ביטון נמסר כי "הקמפיין חסר התקדים, התדרוכים וההשמצות שמתנהלים נגדי בימים האחרונים לא ירתיעו אותי. הציבור צריך להיות מוטרד מכך שכל מי שמציג גישה אחרת למאבק בקורונה מיד מתויג כמכחיש המגפה. לשמחתי, מומחים ושרים רבים שותפים לתפיסתי שצריך לחיות לצד הקורונה. הגענו למצב אבסורדי, כל בעיות הבריאות במדינת ישראל נעלמו ונותר לעסוק אך ורק בחיסון הילדים במהלך שעות הלימוד בספטמבר!"

עוד מסרה שרת החינוך כי "עד פתיחת שנת הלימודים, למשרד הבריאות יש 35 ימים שבהם הוא יכול להתמקד בקמפיינים של הסברה ועידוד חיסונים ולבצע את מדיניותו, במקום לעסוק בקמפיין השמצות והכפשות. כולנו יודעים שימי הלימוד בספטמבר מועטים, בשל חגי תשרי והחופשות, לא מהם תגיע הישועה! אני אמשיך לראות לנגד עיני את מערכת החינוך, צוותי ההוראה והתלמידים על בריאותם הנפשית, החברתית והגופנית כפי שעשיתי עד היום. קל לזרוע היסטריה. חשוב יותר לראות את טובתו של הציבור".

המתקפה החריפה על ד"ר אלרעי-פרייס: "זורעת היסטריה, מתנהגת כמו משוגעת" 

אתמול פורסמו בחדשות 13 התבטאויות חריפות של גורמים בקבינט הקורונה נגד ראש שירותי בריאות הציבור, הד"ר שרון אלרעי-פרייס. בין היתר אמרו הגורמים כי אלרעי-פרייס "זורעת היסטריה, מתנהגת כמו משוגעת, מטורללת, צורחת ולא נותנת לאף אחד לדבר אבל לא מספקת תשובות ונתונים".

ראש הממשלה בנט ומנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, הגנו על אלרעי-פרייס. בהודעה מטעם בנט נכתב: "ד"ר שרון אלרעי פרייס היא משרתת ציבור מסורה ומקצועית, שעובדת לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. היא פועלת בענייניות ובאחריות, ומסייעת לנו להוביל את ההתמודדות עם המגפה. המתקפה האישית נגדה אינה ראויה ואינה מקובלת".

שרון אלרעי-פרייס ויפעת שאשא ביטון (צילום: פלאש 90)
בעין הסערה. שרת החינוך שאשא-ביטון וד"ר אלרעי-פרייס | צילום: פלאש 90

בנט הוסיף: "לשרון יש גיבוי מלא לפעילותה. ביחד עם שר הבריאות ומנכ"ל משרדו, נמשיך לפעול למען בריאות הציבור". מנכ"ל משרד הבריאות אש כתב: "אני מגנה בתוקף את המתקפות האישיות וסרות הטעם כנגד ד"ר שרון אלרעי פרייס. ד"ר פרייס עושה את עבודתה במסירות, במקצועיות ובענייניות, לאורך חודשים ארוכים, יום יום מסביב לשעון. הניסיון להטיל דופי בפעילותה אינו ראוי ואינו מקובל".

אש הוסיף: "ד"ר פרייס בעלת תפקיד קריטי במערכת הבריאות בכלל, ובטיפול במגפת הקורונה בפרט, עושה את תפקידה  באחריות ובשיקול דעת, תוך ראיית מכלול השיקולים והאתגרים הלאומיים שבהתמודדות עם הקורונה, בדגש על בריאות הציבור, עליו היא מופקדת. כך אנו פועלים, במסירות ובמקצועיות, וכך נמשיך לעשות".

גם גורמים בתקווה חדשה הגיבו לדברים ומסרו: ״ההתקפות משוללות הרסן על שרת החינוך עברו את גבול הטעם הטוב. יש לגנות ולהוקיע את המתקפות הפחדניות האלו, ולעסוק בעצם העניין. מומחים מכל הארץ, ובכללם פרופ' גבי ברבש, הביעו את תמיכתם במתווה פתיחת שנת הלימודים שהציגה שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון. המתווה סוכם גם עם משרד הבריאות והוצג לראש הממשלה״.