בתום דרמה ממושכת - חוק האזרחות נפל במליאה והקואליציה נחלה כישלון משמעותי ראשון: לאחר דיון לילי מרתוני, 59 חברי כנסת הצביעו הבוקר (שלישי) בעד החוק ו-59 התנגדו - זאת למרות שההצעה הפכה להצעת אמון בממשלה לבקשת ראש הממשלה בנט. שני ח"כים מרע"ם תמכו בחוק - וואליד טאהא והיו"ר מנסור עבאס, ואילו מאזן גנאיים וסעיד אלחרומי נמנעו. ח"כ עמיחי שיקלי מימינה התנגד לחוק והצביע יחד עם הליכוד, לאחר לחץ שהופעל עליו משני הצדדים עד הרגע האחרון. החוק צפוי לפוג היום, שלושה שבועות בלבד לאחר הקמת ממשלת בנט-לפיד.

סיקור N12 על חוק האזרחות:

לאחר שנודעו תוצאות ההצבעה שמשמעותן הפלת החוק, שרת הפנים איילת שקד אמרה לח"כ צבי האוזר: "שיקלי השתגע" ואף הציעה לבנט: "תכריז עליו כפורש". חברי הליכוד צעקו "בושה!", ח"כ טיבי וח"כ עודה צהלו יחד עמם ועם חברי ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית במחזה שנדמה שטרם נראה כמותו בכנסת – זאת לאחר שהקואליציה נכשלה במבחן הראשון שלה.

שרת הפנים, איילת שקד, שהובילה את מהלכי הארכת תוקף החוק, אמרה לאחר ההצבעה: "מי שלא ראה את הצהלות של חברי הליכוד והציונות הדתית עם עופר כסיף וסמי אבו שחאדה לא ראה טירוף כזה מימיו. ביחד הם הפילו את חוק האזרחות, חוק חשוב לביטחון המדינה ולאופייה. ניצחון גדול לפוסט ציונות".

חוק האזרחות נפל: חברי הרשימה המשותפת חוגגים (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
חברי הרשימה המשותפת חוגגים ניצחון במליאה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 
חברי הכנסת של האופוזיציה, מהליכוד ועד הרשימה המשותפת, חגגו את הניצחון בהצבעה. בליכוד צייצו לאחר פרסום התוצאות: "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"ם ומרצ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו. בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל".

 

 

גם ברשימה המשותפת, כאמור, חגגו ניצחון. יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, שחגג במליאה לצד הח"כים מימין באופוזיציה, צייץ: "למרות שבמרצ וברע"ם העדיפו להצביע בעד אחדות הממשלה, האיסור הגזעני על איחוד משפחות בוטל! ניצחון לעשרות אלפי משפחות שחיכו קרוב לשני עשורים בשביל הזכות לחיות יחד". 

 

 ח"כ שיקלי נימק את החלטתו להתנגד לחוק – מה שהוביל להפלתו: "הלילה קיבלנו הוכחה לבעייתיות של ממשלה שאין בה רוב ציוני מובהק. כזו שמתחילה את הלילה עם הארכת חוק לשנה ומסיימת אותו עם הארכה לחצי שנה, שמתחילה עם 1,500 היתרים ומסיימת עם למעלה מ-3,000. ישראל צריכה ממשלה ציונית מתפקדת ולא שעטנז שתלוי על בלימה בקולותיהם של רע״ם ומרצ". בימינה שוקלים להכריז על ח"כ שיקלי כפורש.

מניסיונות הפשרה והדיונים סביב השעון – ועד להכרעה הדרמטית

הדרמה סביב חוק האזרחות אמנם הגיעה לשיאה הבוקר לאחר ששוויון 59 בהצבעה הוביל לנפילת החוק – אך לאורך היממה האחרונה כולה, הח"כים עסקו אך ורק בסוגיה הנפיצה – ולא עזבו את המשכן שעות ארוכות. במהלך הלילה, ניתן היה לראות בלוח הנוכחות של הכנסת שכל 120 הח"כים נמצאים במשכן, כשהם נערכים להצבעה על החוק.


• בנט קרא לחברי האופוזיציה לתמוך בחוק, שקד תקפה: "שקרנים"

בפתח ישיבת סיעת ימינה אמש, קראו ראש הממשלה בנט ושרת הפנים שקד לחברי האופוזיציה לעשות את המעשה הנכון ולתמוך בחוק - זאת לאחר שעדיין לא הצליחו להוביל לפשרה וכשהיה ברור שאין רוב קואליציוני להעברת החוק.

"אני אומר לחבריי באופוזיציה: יש דברים שלא משחקים איתם", הצהיר בנט, "ביטחון המדינה הוא קו אדום והמדינה צריכה שליטה על מי נכנס אליה ומי מתאזרח בה. הכנסת אלפי פלסטינים, אזרוח שלהם ופגיעה בביטחון המדינה בשביל עוד רבע נקודה פוליטית - זה פשוט לא הדבר הנכון לעשות".

"מ-2003 באופן רציף כנסת ישראל מחדשת את הוראת השעה עד עכשיו, אף פעם לא הייתה מפלגת אופוזיציה לאומית שהתנגדה לחוק", אמרה אחריו השרה שקד. אם החוק ייפול, בניגוד למה שאומרים חלק מראשי האופוזיציה שבוחרים לשקר, לאורך זמן אף שר פנים לא יוכל לעצור תהליך אזרוח מתמשך ולכן החוק הזה כל כך חשוב. כל שנה נתניהו ודרעי בחרו להאריך את הוראת השעה ומעולם הם לא הביאו פתרון אחר".• נתניהו לחברי סיעתו: "חשיבות הפלת הממשלה גדולה מהחוק"

את הקו המתנגד לחוק, בניגוד מובהק לאידאולוגיה של הליכוד והימין, הוביל ראש האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו, שאמר אתמול לחבריו בסיעת הליכוד: "עם כל החשיבות של החוק הזה, החשיבות של הפלת הממשלה גדולה יותר. זה לא סתם חוק. זה חוק שחושף את קו השבר של הממשלה הזו, שמטרתה לקדם אג'נדות אנטי-ציוניות".

לאורך היום, בליכוד קיימו עוד ועוד דיונים כדי להבין כיצד הכי נכון לנהוג - ולא הצליחו לקבל החלטה, זאת לאחר שחלק מהח"כים מחו על הכוונה להצביע נגד החוק החשוב מבחינה ביטחונית. עם זאת, בסופו של דבר, הליכוד כולו הצביע נגד - ויחד עם ח"כ עמיחי שיקלי וחברי הרשימה המשותפת, הם הצליחו להוביל לנפילתו.

חוק האזרחות: נתניהו והח"כים שטייניץ וביטן במליאה (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
ראש האופוזיציה נתניהו והח"כים שטייניץ וביטן במליאה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

 • הצעת הפשרה של שקד ועבאס: הארכת הוראת השעה בחצי שנה, מעמד משפחות ישופר

מעט לאחר השעה 19:00 אמש דיווחנו ששרת הפנים שקד ויו"ר רע"ם עבאס מתקרבים לפשרה לפיה חוק האזרחות יוארך בחצי שנה, ובתמורה ישופר מעמדן של בין 1,600 ל-2,000 משפחות.

חוק האזרחות: יו"ר רע"ם מנסור עבאס במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
יו"ר רע"ם עבאס במליאה. עמד בהתחייבותו והצביע בעד | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

• התרגיל של האופוזיציה: משכה את הדוברים כדי לנסות ולהפתיע את הקואליציה

בשעה 23:30 אמש, האופוזיציה החליטה לנסות לתפוס את הקואליציה לא מוכנה - זאת לאחר שטרם הושגה פשרה והחליטה למשוך את כל הדוברים מטעמה במליאה כדי להוביל להקדמת ההצבעה. בתגובה, הקואליציה הוסיפה דוברים לדיון כדי לנסות ולהאריך את חלון הזמן להשגת מתווה לפשרה.

• בניסיון אחרון להשיג רוב: הקואליציה הפכה את הצעת החוק להבעת אמון בממשלה

לפנות בוקר, לאחר שהבינו כי הם מתקשים להשיג רוב, החליטו בקואליציה להפוך את הצעת החוק להבעת אמון בממשלה. בתגובה, הודיעו באופוזיציה כי הם הופכים את ההצבעה על הצעת החוק להצעת אי-אמון בממשלה. למרות שההצבעה הסתיימה בתיקו והצעת החוק לא עברה, הממשלה לא נפלה מכיוון שדרושים 61 חברי כנסת שיצביעו על מועמד חדש לראשות הממשלה - ובאופוזיציה הציעו לתפקיד את יו"ר ש"ס, אריה דרעי.

ח"כים בדיוני חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
הדיון הלילי נתן את אותותיו על הח"כים | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90


• הדיון על החוק החל, בליכוד שמרו את הקלפים קרוב לחזה

מעט לאחר חצות, החל הדיון במליאה על חוק האזרחות - ובליכוד עדיין סירבו לומר כיצד יצביעו, ייתכן שעקב כך שעדיין לא ידעו כיצד לנהוג והמתינו להתפתחויות.

• הממשלה אישרה את תיקון חוק האזרחות לקראת ההצבעה במליאה

בשעה 03:00 לפנות בוקר, דיווחנו כי הקואליציה מתקדמת לעבר פשרה. הממשלה אישרה במשאל טלפוני את תיקון חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), תשס"ג-2003, כך שיוארך בחצי שנה. סמוך להצבעה, השרה שקד משכה את הנוסח הנוכחי לחוק האזרחות, ובממשלה הביאו להצבעה את הצו המתוקן להארכת הוראת השעה. בנוסף, סוכם כי יינתנו 1,600 אישורים מיידים וכי יוקם מנגנון לבחינת בקשות.

הוראת השעה המלאה שהממשלה סיכמה עליה

• שרת הפנים שקד הודיעה על ההבנות שהושגו במליאה

לאחר אישור התיקון לחוק בממשלה, שקד הודיעה מעל במת הכנסת כי הושגו הבנות: "במדינת ישראל יש 9,000 אנשים עם אשרת שהייה ועוד 3,500 עם אשרת תושבות. המעמד של 1,600 איש מתוכם שתבחר ועדה הומניטרית ישודרג".

• המחלוקת הקשה בין חברי רע"ם: צעקות נשמעו

בשעה 04:00 לפנות בוקר, דיווח מוחמד מג'אדלה על כך שנשמעו ‏צעקות בין חברי רע"ם ושהיטשה ביניהם מחלוקת קשה על ההצבעה. הח"כים מאזן גנאיים וסעיד אלחרומי עמדו בסירובם לתמוך בהארכת הוראת השעה.

ההצבעה החלה: ח"כ שיקלי התנגד - והחוק נפל  

לאחר שהחוק סוף-סוף עלה להצבעה במליאה, לאחר לילה ארוך ויממה מתוחה במיוחד, נוצר תיקו של 59 ח"כים שתמכו לעומת 59 ח"כים שהתנגדו - זאת הודות לח"כ עמיחי שיקלי מימינה, שהצטרף לליכוד והתנגד לחוק לאחר שהפך להצעת אי-אמון. הח"כים גנאיים ואלחרומי מרע"ם נמנעו - ולפיכך החוק נפל ובאופוזיציה חגגו ניצחון - חברי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית - לצד חברי הרשימה המשותפת.

עמיחי שיקלי וחברי הקואליציה במליאה על חוק האזרחות (עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
ח"כ עמיחי שיקלי שהוביל להפלת החוק, לצד חברי הקואליציה | עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש/90