משבר חדש בממשלה? סגן השר במשרד ראש הממשלה, אביר קארה (ימינה), איים אמש (שישי) להצביע נגד תקציב המדינה ולהתפטר מהכנסת. קארה שוחח עם השולמנים, אותם הוביל בעבר, ואמר כי הוא יצביע ויתפטר מתפקידו כסגן שר ויחזור לכנסת - אם לא יתקבלו רפורמות הרגולציה שקידם כחלק מחוק ההסדרים.

על פי השיחה, סגן השר הגן על ראש הממשלה, נפתלי בנט, ועל הממשלה ואמר כי פקידי משרדי הממשלה הם אלו שעוצרים את הרפורמות. עוד אמר כי הוא הגיע לממשלה עבור הרפורמות האלה ולא כדי להשיג ג'וב.

בנט, סער, ליברמן וקארה בהצגת התוכנית להפחתת הרגולציה (צילום: דוברות משרד האוצר)
בנט, סער, ליברמן וקארה בהצגת רפורמות הרגולציה | צילום: דוברות משרד האוצר

כשבועיים אחרי שהודלפה, הלילה פורסמה להערות הציבור טיוטת חוק ההסדרים המלאה (כמעט) באתר משרד האוצר. לטיוטה, שעברה את הדרג המקצועי, את שר האוצר אביגדור ליברמן, את ראש הממשלה נפתלי בנט ולבסוף את היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, עוד דרך ארוכה עד לאישור הסופי, אך כבר עכשיו ניתן לראות שהטיוטה אינה מה שהייתה לפני שהגיעה ליועמ"ש.

המחסור הבולט ביותר הוא של רפורמת הרגולציה, שעליה הודיעו בחגיגיות במסיבת עיתונאים ראש הממשלה בנט, שר האוצר ליברמן ושר המשפטים גדעון סער. הרפורמה המהפכנית הייתה אמורה להתמודד עם עודף הנטל הרגולטורי במשק הישראלי, ולחסוך לציבור כ-75 מיליארד שקלים בתוך עשור.

במסגרת הרפורמה הייתה אמורה לקום "רשות רגולציה": עם סמכויות בחוק שיאפשרו לה לפקח על המערכת הרגולטורית ולפתח את מסוגלותה, ולהוות גורם מקצועי ממשלתי בתחום הרגולציה. בנוסף רצתה הממשלה לחוקק חוק מסגרת לרגולציה: החוק היה אמור להסדיר את התהליך הפנים-ממשלתי ולהתוות את העקרונות והמסגרת הכללית בכל הנוגע לתהליכי גיבוש וקביעת רגולציה בישראל.